Reprezentacja młodzieżowa. Zostało ich siedmiu

Na Węgrzech i w Słowenii, za niespełna dwa lata, odbędzie się kolejna edycja młodzieżowych mistrzostw Europy. Pierwszy raz w historii turniej finałowy zorganizują dwa kraje, a co a tym idzie, zakwalifikować się będzie nieco trudniej, bo gospodarze mają już zapewniony udział w rywalizacji. Kwalifikacje wyłonią zatem nie 11, a 10 finalistów. Drużyny zostały podzielone na dziewięć grup. Awans wywalczą ich zwycięzcy i tylko jeden, najlepszy zespół z drugich miejsc. W przeciwieństwie do eliminacji poprzednich MME, które odbyły się w czerwcu, nie będą rozgrywane baraże. A przypomnijmy, że właśnie w ten sposób drużyna prowadzona przez Czesława Michniewicza zakwalifikowała się na turniej, który rozgrywany był we Włoszech i San Marino.

Grabara z opaską

22 czerwca br. nasza młodzieżówka w trzecim meczu fazy grupowej przegrała z Hiszpanią 0:5 i pożegnała się z Euro 2019. Rozegrała wówczas ostatni mecz w poprzednim zestawieniu personalnym i – de facto – przestała istnieć. Nie jest jednak tak, że w „nowej” drużynie nie ma zawodników, którzy poznali smak wielkiego turnieju. Zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi nadal mogą – do przyszłych mistrzostw Europy – występować w tym zespole. Czesław Michniewicz miejsce w budowanym zespole znalazł dla siedmiu graczy, którzy na mistrzostwach Europy byli. Mowa o Kamilu Grabarze, Kamilu Pestce, Karolu Fili, Patryku Dziczku, Kamilu Jóźwiaku, Przemysławie Płachecie i Pawle Tomczyku. Niektórzy z wymienionych, jak Grabara, którego mianowano kapitanem zespołu, Dziczek czy Pestka, odgrywali podczas Euro 2019 ważną rolę w zespole i należy wymagać, że teraz będą liderami drużyny.

Ponadto trener Michniewicz zaczerpnął również siedmioosobowe grono z drużyny Jacka Magiery, która na wiosnę grała w mistrzostwach świata do lat 20. Szansę na pokazanie się w rocznikowo starszym zespole otrzymali Radosław Majecki, Jakub Bednarczyk, Adrian Gryszkiewicz, Jan Sobociński, Sebastian Walukiewicz, Mateusz Bogusz i Bartosz Slisz. Ponadto w kadrze znalazł się Marcin Bułka, który grał w drużynie Magiery, ale na mundial selekcjoner go nie zabrał. Golkiper PSG, w miniony piątek, zadebiutował w Ligue 1, co było sporym zaskoczeniem. Tymczasem Polak nie znalazł się w kadrze francuskiego klubu, jaką ten zgłosił do rozgrywek Ligi Mistrzów.

https://sportdziennik.com/anglia-grabara-na-zapleczu/

Łatwy początek

Dziś drużyna Czesława Michniewicza rozpocznie eliminacje Euro 2021 w Jegławie meczem przeciwko Łotwie. Cztery dni później, we wtorek 10 października, zmierzy się w Białymstoku z Estonią. Trzeba przyznać, że początek kwalifikacyjnej kampanii jest dla naszego zespołu łatwy. Schody zaczną się później, bo zdecydowanie najpoważniejszym rywalem „biało-czerwonych” w grupie będą Serbowie, którzy grali na ostatnich mistrzostwach Europy, a z którymi w marcowym meczu towarzyskim przegraliśmy w Grodzisku Wielkopolskim 0:2. Ponadto Polacy zmierzą się z Rosjanami i Bułgarami. Może grupa nie należy do ekstremalnych, ale wydaje się wyrównana.

Przy takim, a nie innym systemie kwalifikacji sześć punktów w dwóch pierwszych spotkaniach wydaje się obowiązkiem. Warto zaznaczyć, że nasz dzisiejszy rywal, czyli Łotysze, w poprzednich eliminacjach młodzieżowego Euro nie wygrali ani jednego spotkania (4 remisy, 6 porażek). Estonia spisała się jeszcze gorzej, bo zajęła ostatnie miejsce w grupie. 2 mecze zremisowała i poniosła 8 porażek. Punktami dzieliła się jedynie z przedostatnią w grupie Albanią. Nasza drużyna, przypomnijmy, w poprzedniej kampanii meczu nie przegrała. Uległa dopiero w pierwszym meczu barażowym reprezentacji Portugalii.

Eliminacje MME 2021

Piątek, 6 września, godz. 16.00
Łotwa – Polska
Sędziuje Adrmir Szehović (Bośnia i Hercegowina).
Transmisja TVP Sport (od 15.50).

Kadra młodzieżowej reprezentacji Polski na mecze z Łotwą i Estonią

Bramkarze: Marcin Bułka (Paris Saint-Germain), Kamil Grabara (Huddersfield Town), Radosław Majecki (Legia Warszawa).
Obrońcy: Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli), Karol Fila (Lechia Gdańsk), Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze), Kamil Pestka (Cracovia Kraków), Jan Sobociński (ŁKS Łódź), Sebastian Walukiewicz (Cagliari), Przemysław Wiśniewski (Górnik Zabrze).
Pomocnicy: Maciej Ambrosiewicz (Wisła Płock), Mateusz Bogusz (Leeds United), Patryk Dziczek (Lazio Rzym), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Marcin Listkowski (Pogoń Szczecin), Sebastian Milewski (Piast Gliwice), Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław), Bartosz Slisz (Zagłębie Lubin), Miłosz Szczepański (Raków Częstochowa), Daniel Ściślak (Górnik Zabrze).
Napastnicy: Bartosz Bida (Jagiellonia Białystok), Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok), Patryk Szysz (Zagłębie Lubin), Paweł Tomczyk (Lech Poznań).

Terminarz eliminacji MME 2021

2019
6.09 Łotwa – Polska, 10.09 Polska – Estonia, 11.10 Rosja – Polska, 15.10 Polska – Serbia, 15.11 Bułgaria – Polska.
2020
27.03 Polska – Łotwa, 4.09 Estonia – Polska, 8.09 Polska – Rosja, 9.10 Serbia – Polska, 13.09 Polska – Bułgaria.

 

Na zdjęciu: Kamil Grabara jest jednym z siedmiu piłkarzy „starej” młodzieżówki, który nadal będzie grał u Czesława Michniewicza.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem