Reprezentacja Polski. Stare znajome

Z Bułgarią, Niemcami, Hiszpanią, Czechami i Grecją zagrają biało-czerwone w pierwszej fazie mistrzostw Europy. Zawody odbędą się w Serbii, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii w dniach 18 sierpnia – 4 września.


Losowanie fazy grupowej odbyło się w Belgradzie, który jest jednym z miast-gospodarzy turnieju. Mecze rozgrywane będą również w chorwackim Zadarze, bułgarskim Płowdiw i rumuńskim Kluż-Napoka. W mistrzostwach, podobnie jak dwa lata temu, wystąpią 24 reprezentacje.

Biało-czerwone trafiły do grupy B, której gospodarzem będzie Płowdiw. Losowanie okazało się dość łaskawe, a Polska, jako czwarty zespół ostatniego czempionatu Starego Kontynentu, wydaje się być faworytem rywalizacji w Bułgarii.

– W mistrzostwach Europy nie ma słabych drużyn. Będzie z kim pograć, bo Niemki są finalistkami turnieju kwalifikacyjnego w Apeldoorn, jak Bułgarki wystąpią w pełnym składzie, to też będą mocne. Do każdego meczu będziemy starali się podejść jak najlepiej przygotowani i grać jak najlepiej – podkreślił Jacek Nawrocki, trener naszej drużyny.

Większość zespołów, z którymi przyjdzie grać Polkom, jest im dobrze znana. Dwa lata temu w mistrzostwach w Łodzi wyeliminowały Hiszpanię w 1/8 finału, wygrywając 3:0, a w spotkaniu o półfinał pokonały Niemki 3:2. Czeszki to z kolei „etatowe” sparingpartnerki podopiecznych Nawrockiego, z którym spotykają się niemal co roku. Najmniej okazji do gry miały z Greczynkami. – Mało mieliśmy z nimi kontaktów. O ile pamiętam, ostatnio graliśmy z nimi w Lidze Europejskiej. Mają dwie liderki, z których Olga Strantzali dobrze znana jest polskim kibicom – zaznaczył Nawrocki.

Do fazy play off zakwalifikują się po cztery najlepsze zespoły z czterech grup. Polki w przypadku awansu, spotkanie 1/8 finału i ewentualnie ćwierćfinał rozegrają także w Bułgarii, a potencjalnymi rywalkami będą najlepsze drużyny z grupy D.

Półfinały oraz pojedynki o medale odbędą się w Belgradzie.

Mistrzowskiego tytułu broni Serbia, która dwa lata temu w finale pokonała Turcję 3:2.


PODZIAŁ NA GRUPY

  • Grupa A (Belgrad): Serbia, Azerbejdżan, Rosja, Belgia, Francja, Bośnia i Hercegowina;
  • Grupa B (Płowdiw): Bułgaria, POLSKA, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Grecja;
  • Grupa C (Zadar): Chorwacja, Włochy, Białoruś, Słowacja, Węgry, Szwajcaria;
  • Grupa D (Kluż-Napoka): Rumunia, Turcja, Holandia, Ukraina, Finlandia, Szwecja.

Na zdjęciu: Z Czeszkami Polki spotykają się regularnie.

Fot. Rafał Oleksiewicz/PressFocus

Komentarze