Reprezentacja Polski. Z Beckmanem na Szwedów

Selekcjoner Patryk Rombel ogłosił nazwiska zawodników, którzy wezmą udział w najbliższym zgrupowaniu oraz towarzyskich meczach z kadrą „Trzech Koron”.


Drzwi do kadry nie są jeszcze zamknięte. Kandydaci do gry znajdują się pod stałą obserwacją i w każdej chwili mogą otrzymać powołanie – mówił niedawno na naszych łamach Patryk Rombel. Wczorajsze decyzje potwierdziły, że selekcjoner reprezentacji Polski nie rzuca słów na wiatr. Ogłosił bowiem nazwiska zawodników, których zaprosił na zgrupowanie w Pruszkowie.

Potrwa ono zaledwie trzy dni (31.10-3.11.) i przez ZPRP określone zostało jako konsultacja szkoleniowa. Bardzo istotna, bo ma wyłonić piłkarzy, którzy 4 i 6 listopada wezmą udział w wyjazdowych meczach ze Szwecją. Wśród powołanych znalazło się trzech debiutantów. O ile powołania dla Mateusza Zembrzyckiego, zbierającego pochlebne recenzje bramkarza Azotów Puławy oraz prawego rozgrywającego Wybrzeża Gdańsk Wiktora Tomczaka, nie stanowiły wielkiego zaskoczenia, o tyle obecność na liście Melwina Beckmana takim zaskoczeniem jest.

Dla „siedzących” w piłce ręcznej nie jest to postać anonimowa. Posiadający polskie i szwedzkie obywatelstwo 21-letni rozgrywający od dwóch lat otrzymywał powołania do reprezentacji juniorów, a w tym sezonie został włączony do seniorskiego zespołu szwedzkiego Aranas i zaliczył sporo udanych występów. Jego obecność kadrze potwierdza, że trener Rombel lubi stawiać na młodych i perspektywicznych zawodników. Czy Beckman zdoła zapracować na zaufanie sztabu szkoleniowego i jego obecność w seniorskiej kadrze nie będzie jedynie epizodem?

Przechodząc do absencji, warto zaznaczyć brak kołowego klubu z Puław, Dawida Dawydzika, a także czołowego obrońcy Łomży Vive Kielce, Tomasza Gębali. Zawodnicy ci, podobnie jak rozgrywający Kacper Adamski (MMTS Kwidzyn), kołowy Mateusz Piechowski (Orlen Wisła Płock), skrzydłowy Piotr Jarosiewicz (Azoty Puławy), są zdrowi, ale trener Rombel postanowił sprawdzić innych piłkarzy.

Stąd obecność Michała Potocznego, który już wyleczył kontuzje i może stać się rozgrywającym numer 1, a także wracającego do reprezentacji skrzydłowego Krzysztofa Komarzewskiego. Kontuzja natomiast wykluczyła środkowego rozgrywającego Macieja Pilitowskiego (Energa MKS Kalisz).

Towarzyskie spotkania w Malmoe i Kristianstad będą stanowić sprawdziany przed styczniowymi mistrzostwami Europy na Węgrzech i na Słowacji, gdzie rywalami biało-czerwonych będą Austria, Niemcy i Białoruś.


Kadra biało-czerwonych

  • Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (Łomża Vive Kielce), Mateusz Zembrzycki (Azoty Puławy).
  • Rozgrywający: Melwin Beckman (Aranas/Szwecja), Piotr Chrapkowski (Magdeburg/Niemcy), Szymon Sićko (Vive), Michał Potoczny (Kristiansand/Norwegia), Michał Olejniczak (Vive), Arkadiusz Ossowski (MMTS Kwidzyn), Rafał Przybylski (Azoty), Wiktor Tomczak (Torus Wybrzeże Gdańsk), Damian Przytuła (Górnik Zabrze).
  • Skrzydłowi: Jan Czuwara (Vardar Skopje/Macedonia Północna), Michał Daszek, Krzysztof Komarzewski, Przemysław Krajewski (wszyscy Wisła), Arkadiusz Moryto (Łomża Vive Kielce)
  • Obrotowi: Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk/Niemcy), Kamil Syprzak (PSG/Francja), Patryk Walczak (Vardar).

apla

Na zdjęciu: Świetne występy w superlidze sprawiły, że Mateusz Zembrzycki stanie przed szansą reprezentacyjnego debiutu.

Fot. Adam Starszyński/PressFocus