Reprezentacja Polski. Zdrowi i gotowi

Biało-czerwoni są już w Gliwicach i intensywnie przygotowują się do kończących eliminacje EuroBasketu 2022 meczów z Hiszpanią i Rumunią.


Zanim nasza kadra zameldowała się w Gliwicach, wszyscy jej członkowie przeszli obowiązkowe testy na obecność koronawirusa. Ich wyniki były negatywne, więc pierwsze zajęcia w Gliwice Arena mogły się odbyć zgodnie z planem w poniedziałek wieczorem.

W treningu nie wzięli udziału debiutanci Jeremy Sochan i Igor Milicić jr. Występujący w niemieckim Ratiopharm Ulm zawodnicy mieli kłopoty z terminowym dotarciem do Gliwic, bo spóźnił się ich samolot z Monachium.

– Wieczorem zameldowali się w Gliwicach i zgodnie z procedurami przeszli testy na obecność koronawirusa – powiedział kierownik reprezentacji, Maciej Krupiński.

W poniedziałek na Górny Śląsk dotarły trzy pozostałe reprezentacje: Izrael, Hiszpania i Rumunia. Hiszpanie, mistrzowie świata, przyjechali w mocno eksperymentalnym składzie. Trener Sergio Scariolo nie zabrał żadnego zawodnika z ostatniego mundialu. W kadrze jest za to trzech potencjalnych debiutantów: Fran Guerra (Lenovo Tenerife), Miquel Salvo (Hereda San Pablo Burgos) i Joel Parra (Juventut).

Z kolei w ekipie Rumunii brakuje liderów, Emanuela Cate (UCAM Murcia) oraz Lucasa Tohatana (Oradea). Obaj nie wrócili do formy po ostatnich urazach. Trener Tudor Costescu powołał 13 zawodników, z których tylko jeden występuje w zagranicznym klubie. Jest to naturalizowany Amerykanin Kris Richard, który w niedzielę z Enea Zastalem BC Zielona Góra zdobył Puchar Polski.

Polacy najpierw zagrają z Hiszpanią (piątek, 20.30), a dwa dni później z Rumunią (20.30). W lutym 2020 roku ekipa trenera Mike’a Taylora pokonała sensacyjnie Hiszpanię w Saragossie 80:69 w 2. kolejce eliminacji. Była to pierwsza wygrana biało-czerwonych z nią od… 1972 roku i meczu igrzysk olimpijskich w Monachium (87:76).

W tabeli grupy A z kompletem zwycięstw prowadzi Izrael. Polska jest 3. z identycznym bilansem (2-2) jak Hiszpania, która jest już jednak pewna gry w ME (dwie wygrane z ostatnią Rumunią), podobnie jak Izrael. Biało-czerwoni do awansu potrzebują natomiast jeszcze jednego zwycięstwa.

EuroBasket 2022 – przesunięty o rok z powodu zmiany terminu igrzysk w Tokio – ma się odbyć od 1 do 18 września w Czechach, Niemczech, Gruzji i we Włoszech. Do turnieju finałowego awansują trzy najlepsze zespoły z każdej z ośmiu grup lub dwa czołowe poza występującymi w danej grupie współgospodarzami, którzy udział w turnieju mają zagwarantowany.


Na zdjęciu: Polakom już raz udało się pokonać Hiszpanów. Czas na powtórkę w Gliwicach.

Fot. PressFocuss

Komentarze