Reprezentacja U-21. Stolarczyk za Michniewicza

Maciej Stolarczyk został trenerem piłkarskiej reprezentacji do lat 21 – poinformował PZPN.


Były szkoleniowiec Wisły Kraków zastąpił Czesława Michniewicza, który od niedawna jest szkoleniowcem Legii Warszawa i po raz ostatni prowadził kadrę we wtorkowym meczu eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy z Bułgarią (1:1).

48-letni Stolarczyk to były piłkarz m.in. Pogoni Szczecin i Wisły. W obu tych klubach pracował też jako główny trener, a ostatnio prowadził reprezentację Polski do lat 17.

„Po spotkaniach reprezentacji Polski U-21 w październiku z Serbią (0:1) i Bułgarią (1:1) swoją pracę z drużyną zakończył trener Czesław Michniewicz. Polski Związek Piłki Nożnej dziękuje mu za poświęcenie, osiągane z kadrą młodzieżową sukcesy i życzy powodzenia w dalszej karierze szkoleniowej” – napisano na stronie federacji.

Jak dodano, Stolarczyk po raz pierwszy poprowadzi kadrę U-21 w meczu z Łotwą 17 listopada w Łodzi, na koniec eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy.

– Listopadowy mecz z Łotwą, jeżeli ten rywal zajmie ostatnie miejsce w grupie, nie będzie miał znaczenia dla losów naszego awansu (przy porównywaniu bilansu ekip z drugich miejsc, w grupach sześciozespołowych nie liczą się wyniki z ostatnią drużyną – PAP), więc dla nowego szkoleniowca będzie to możliwość debiutu i sprawdzenia piłkarzy. Dzięki temu marcowe spotkania turnieju, jeśli do niego awansujemy, nie będą dla nowego trenera pierwszymi w tej roli – mówi rzecznik prasowy PZPN [Jakub Kwiatkowski].

Polscy piłkarze do lat 21 po remisie z Bułgarią wciąż zajmują drugie miejsce w tabeli, już bez szans na pierwszą lokatę. W dziewięciu dotychczasowych meczach grupy 5. (złożonej z sześciu drużyn) zdobyli 17 punktów. Mają sześć punktów straty do Rosji, która rozegrała jedno spotkanie więcej i zakończyła już eliminacje jako zwycięzca grupy.

Jeżeli biało-czerwoni pokonają w listopadzie Łotwę, na pewno zajmą drugie miejsce w grupie. Ich ewentualny awans do turnieju finałowego będzie jednak zależeć od dorobku punktowego drużyn z tej pozycji w innych grupach. Obecnie w takim zestawieniu biało-czerwoni zajmują drugą pozycję, ale drużyny sklasyfikowane za nimi mają niewielką stratę, a dorobek mogą jeszcze powiększyć.

W mistrzostwach Europy, które w 2021 roku odbędą się w Słowenii i na Węgrzech, weźmie udział 16 drużyn. Udział mają zapewniony obaj gospodarze. Faza grupowa ME do lat 21 odbędzie się od 24 do 31 marca 2021, natomiast faza pucharowa (od ćwierćfinałów) – od 31 maja do 6 czerwca.


Fot. Adam Starszyński/PressFocus