Wybór bardzo liczny

47 zawodników znalazło się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze.


55 zawodników mogło znaleźć się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na mundial w Katarze. Każdy z selekcjonerów miał możliwość – do dziś – zgłoszenia tak licznej listy, z której następnie musi wybrać 26 graczy, którzy znajdą się w turniejowym zestawieniu. Selekcjoner reprezentacji Polski, Czesław Michniewicz, nie skorzystał z pełnej puli, choć i tak powołał pokaźną liczbę zawodników. Szansę na wyjazd na katarskie mistrzostwa otrzymało 47 zawodników. 5 bramkarzy, 15 obrońców, 20 pomocników i 6 napastników. 40 zawodników reprezentuje kluby zagraniczne. 7 z nich, to gracze występujący na co dzień w ekstraklasie.

Rozważając tak liczną grupę piłkarzy nie sposób mówić o zaskoczeniach. Niemniej jednak obecność w gronie tym niektórych zawodników przed ogłoszeniem decyzji trenera nie była oczywista. Jednym z takich przypadków jest Patryk Dziczek– jedyny zawodnik śląskiego klubu. Michniewicz zna tego piłkarza doskonale z czasów prowadzenia reprezentacji młodzieżowej, a wszyscy wiemy, jakie problemy przeżywał jeszcze kilka miesięcy temu ten piłkarz. Dziczek, to jeden z kilku zawodników, którzy jeszcze nigdy nie pojawili się na zgrupowaniu reprezentacji prowadzonej przez Michniewicza. Podobnie, jak Artur Jędrzejczyk, Paweł Bochniewicza, Maik Nawrocki, Michał Karbownik, Kacper Kozłowski i Dawid Kownacki.

– Na całej liście znajduje się tylko jeden zawodnik, z którym nigdy nie pracowałem. To Kacper Kozłowski – podkreślił selekcjoner.

Zawsze podczas ogłaszania powołań, nawet tak licznych, pojawiają się pytania o nieobecnych. Tym razem trener wyjaśnił, dlaczego nie zaprosił do szerokiej kadry m.in. Rafała Wolskiego i Damiana Dąbrowskiego, czyli wyróżniających się piłkarzy ekstraklasy.

– Rozważałem ich, ale ostatecznie nie znaleźli się w tym gronie. Szanuję naszą ligę, sam spędziłem w niej wiele lat. Myślę, że znajdą się tacy piłkarze z ekstraklasy, którzy na mundial pojadą – podkreślił Michniewicz. Co do pozostałych nieobecnych, to Jakub Moder, Kamil Pestka i Bartosz Salamon nie wyleczą urazów do mundialu. Nie zdąży również dojść do pełni formy Przemysław Płacheta. Padały również nazwiska Sebastiana Walukiewicz, Marcina Kamińskiego, Bartosza Kapustki czy Konrada Michalaka. Żaden z nich nie znalazł jednak uznania w oczach selekcjonera.

10 listopada Czesław Michniewicz ogłosi ostateczną kadrę na mistrzostwa świata w Katarze. Znajdzie się w niej 26 zawodników, a więc 21 spośród tych, którzy znaleźli się na liście na mistrzostwa świata nie pojedzie. Na początku września Czesław Michniewicz powiedział otwarcie, że pewniaków do wyjazdu na mistrzostwa świata jest ok. 18. A zatem – wykonując proste działania matematyczne – 29 piłkarzy powalczy o 8 wolnych miejsc. Nie będzie już żadnych prób i sparingów. 14 listopada, czyli już po ogłoszeniu ostatecznej kadry, rozpocznie się oficjalne zgrupowanie przed turniejem, a dwa dni później, w jedynym meczu towarzyskim przed turniejem, „biało-czerwoni” zmierzą się z Chile. W czwartek poinformowano, że mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się o godz. 18.00. Następnego dnia nasz zespół odleci na mistrzostwa świata do Kataru.


  • 14 Tylu zawodników występujących na co dzień we Włoszech znalazło się w szerokiej kadrze na mundial. 7 zawodników występuje w Polsce, 6 w Niemczech, 5 w Anglii, po 3 w Holandii i Francji, 2 w USA i po 1 w Danii, Belgii, Ukrainie, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Grecji i Hiszpanii.

Szeroka kadra reprezentacji Polski na mundial Katar 2022
  • Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio), Kamil Grabara (FC Kopenhaga), Radosław Majecki (Cercle Brugge), Łukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczęsny (Juventus).
  • Obrońcy: Jan Bednarek (Aston Villa FC), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen), Matty Cash (Aston Villa), Paweł Dawidowicz (Hellas Verona), Kamil Glik (Benevento), Robert Gumny (FC Augsburg), Michał Helik (Huddersfield Town), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów), Jakub Kiwior (Spezia Calcio), Maik Nawrocki (Legia Warszawa), Tymoteusz Puchacz (Union Berlin), Arkadiusz Reca (Spezia Calcio), Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63).
  • Pomocnicy: Krystian Bielik (Birmingham City), Patryk Dziczek (Piast Gliwice), Przemysław Frankowski (RC Lens), Jacek Góralski (VfL Bochum), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Kamil Jóźwiak (Charlotte FC), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Michał Karbownik (Fortuna Duesseldorf), Mateusz Klich (Leeds United), Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab), Patryk Kun (Raków Częstochowa), Karol Linetty (Torino), Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad), Michał Skóraś (Lech Poznań), Damian Szymański (AEK Ateny), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Nicola Zalewski (AS Roma), Piotr Zieliński (Napoli), Szymon Żurkowski (Fiorentina).
  • Napastnicy: Adam Buksa (RC Lens), Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf ), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus), Krzysztof Piątek (US Salernitana), Karol Świderski (Charlotte FC).

Na zdjęciu: Czesław Michniewicz odkrył karty, choć znakomita większość z nich była już odkryta. W szerokiej kadrze na mundial znalazło się aż 47 zawodników.
Fot. Rafał Oleksiewicz/Pressfocus