Rewanż za „Kusego”

Dziś i jutro tuż za naszą południową granicą odbędzie się 57. edycja „Zlatej tretry”, czyli „Złotego kolca”. Czeski mityng, należący do prestiżowego cyklu IAAF World Challenge, od lat cieszy się estymą, i stanowi drogowskaz dla lekkoatletycznych zawodów na Stadionie Śląskim, takich jak Memoriał Kusocińskiego.

Kameralny stadion w dzielnicy Vitkovice nie może się równać z majestatycznym pięknem chorzowskiego giganta, ale przez ostatnie kilka lat ulubił go sobie sam król sprintu Usain Bolt.

Jamajczyk w zeszłym roku pożegnał się z bieżnią, ale i w tym roku nie zabraknie w Ostrawie wielkich gwiazd – pojawią się m.in. mistrzowie świata Justin Gatlin (100 m), Dafne Schippers i Ramil Gulijew (200 m), Genzebe Dibaba (1500, wystartuje na 800), Sam Kendricks (tyczka), Mutaz Essa Barszim (wzwyż), Andrius Gudżius (dysk) czy Tom Walsh (kula).

Dziś – tradycyjnie dzień przed głównym programem mityngu – odbędzie się konkurs rzutu młotem o trofeum Kamili Skolimowskiej, od nazwiska tragicznie zmarłej mistrzyni olimpijskiej z Sydney (2000). Już po raz 11. w Ostrawie wystartuje Anita Włodarczyk (na zdjęciu). Rekordzistka świata spróbuje zrewanżować się Gwen Berry za porażkę na Stadionie Śląskim i zrzucić ją z topu tegorocznych tabel. Amerykanka w piątek rzuciła 77,78, Polka o ponad 2 metry bliżej (75,52).

– To nowa sytuacja dla mnie, ale wierzę, że nie potrwa długo i wkrótce znów będę numerem jeden. Czuję się tu zawsze jak w domu, kibice są blisko zawodników i panuje świetna atmosfera. Chciałabym po raz pierwszy w sezonie przekroczyć 80 metrów, ale muszę najpierw kupić czekoladę, bez tego nie wyobrażam sobie startu – mówiła Włodarczyk przed zawodami.

W konkursie (początek o 17.00) wystartują także brązowa medalistka MŚ w Londynie Malwina Kopron oraz Joanna Fiodorow. Po paniach do koła wejdą dyskobole wśród których będzie Piotr Małachowski. W środę wystartują inni Polacy – Anna Kiełbasińska na 200 m, Sofia Ennaoui na 1500 m oraz Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce.

Komentarze