Rok pełen jubileuszy

Świętując 80. urodziny Antoniego Piechniczka przypomnimy mecz, który 40 lat temu zapewnił Polsce 3 miejsce na świecie.


1 maja w Wiśle zapowiada się jako święto piłki nożnej. Tego dnia bowiem w mieście kojarzonym przez kibiców głównie ze skokami narciarskimi spotkają się futbolowe gwiazdy i adepci najbardziej popularnej w naszym kraju dyscypliny sportu. Wszystko z okazji wyjątkowego jubileuszu, a nawet dwóch.

Po pierwsze 3 maja Antoni Piechniczek, czyli chorzowianin z urodzenia, a wiślanin z wyboru… miejsca zamieszania, obchodził będzie 80. urodziny. Po drugie 40 lat temu, prowadzona przez niego reprezentacja Polski zdobyła 3 miejsce na świecie, a rozegrany 10 lipca w Alicante mecz z Francją jest do dzisiaj symbolem ostatniego wielkiego triumfu biało-czerwonych.

Wszystko rozpocznie się o godzinie 11.00, bo właśnie wtedy na stadionie Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w dzielnicy Wisły Jonidle wystartuje Piknik Wybitnego Reprezentanta Śląska dla najmłodszych miłośników piłki nożnej. Przygotowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej konkursy, gry, zabawy na wesoło i z nagrodami potrwają do godziny 14.00, a po wręczeniu nagród i upominków uczestnikom rywalizacji w „Piłkarskim miasteczku” przyjdzie czas na mecz wspomnień.

Żyła na murawie

Na murawę wybiegną bowiem drużyny oldbojów, w strojach stylizowanych na te, w których w 1982 roku biało-czerwoni 3:2 pokonali Les Bleus i wpisali się historii światowej piłki nożnej. Swój występ awizuje także Piotr Żyła, mistrz świata w skokach narciarskich. Natomiast wśród gości honorowych, którzy wybierają się do Wisły, żeby złożyć gratulacje i życzenia selekcjonerowi, o którym cała Polska śpiewała piosenkę „Entliczek, pentliczek co zrobi Piechniczek”, będą między innymi Józef Młynarczyk – bramkarz reprezentacji z hiszpańskich mistrzostw świata z 1982 roku i Stanisław Oślizło – kapitan reprezentacji Polski, w której Antoni Piechniczek rozegrał 3 spotkania. Nie zabraknie też współpracowników, przyjaciół i kolegów, których przez całe swoje życie wypełnione miłością do piłki pozyskał swoją osobowością trener, który jako jedyny w historii Polski dwa razy z rzędu wprowadził drużynę narodową do turnieju finałowego mistrzostw świata. Dodajmy jeszcze tylko, kończąc wątek „meczu wspomnień”, że w rolę Antoniego Piechniczka na ławce trenerskiej Polaków wcieli się Władysław Żmuda, a Michela Hidalgo na ławce trenerskiej Francuzów zagra Zdzisław Podedworny, przyjaciele i następcy jubilata w… Esperance Tunis, w którym Antoni Piechniczek rozpoczął międzynarodową karierę trenerską.

Kolejka z gratulacjami i życzeniami

A to wszystko będzie tylko wstępem do wydarzeń, które zaplanowane zostały na godziny popołudniowe w centrum Wisły. Tam bowiem włodarze Wisły na godzinę 17.00 zaplanowali uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy Antoniego Piechniczka w Alei Gwiazd Sportu na Placu Bogumiła Hoffa. Po tej wyjątkowej chwili z Rynku wszyscy przeniosą się do Amfiteatru, żeby wziąć udział w Benefisie Antoniego Piechniczka. Spotkanie ze wspomnieniami i opowieściami o najpiękniejszych chwilach polskiej piłki nożnej poprowadzi znany aktor teatralny i filmowy Bogdan Kalus, kojarzony przede wszystkim z serialami „Święta wojna” oraz „Ranczo”. Mający za sobą także sportowe role: spikera stadionowego na meczach Ruchu Chorzów czy zawodnika piłkarskiej Reprezentacji Śląska Dziennikarzy oraz kapitana Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich zamierza w sposób lekki, łatwy i przyjemny przeprowadzić widzów i słuchaczy przez piłkarski i trenerski żywot jubilata, do którego na pewno ustawi się długa kolejka z gratulacjami i życzeniami od tych złożonych przez wiceprezesa PZPN i zarazem prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli zaczynając.

Odkrywanie tajemnic

Wśród gości swój udział awizowali także obecni trenerzy: Górnika Zabrze Jan Urban i Piasta Gliwice Waldemar Fornalik. Pierwszy z nich pod wodzą Antoniego Piechniczka zdobył z 1987 roku mistrzostwo Polski z Górnikiem Zabrze i występował w reprezentacji Polski w mistrzostwach świata w 1986 roku, a drugi to wychowanek chorzowskiego klubu, z którego doszedł do funkcji selekcjonera i jako zawodnik sięgnął po mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów, a jako trener powtórzył ten wyczyn z Piastem Gliwice. Zresztą takich piłkarskich wątków i opowieści, a także odkrywanych tajemnic na pewno w Wiśle nie zabraknie, dlatego wszystkich zapraszamy. Wstęp wolny.


Na zdjęciu: Dostojny jubilat Antoni Piechniczek (z lewej) i wiceprezes PZPN Henryk Kula będą mieli zapewne wiele ciekawych tematów do „obgadania”.
Fot. Dorota Dusik