Rozwój Katowice. Spokój przy Zgody

Czwarty raz z rzędu Rozwój zimuje w strefie spadkowej. – Zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Przełom roku to okres, kiedy nie ma komfortu, by spokojnie spojrzeć w tabelę. To jednak tylko motywuje nas do jeszcze cięższej pracy. Będziemy robić wszystko, by z tej strefy spadkowej się wydostać – mówi Rafał Bosowski, jeden z trenerów katowickiej drużyny.

Płonka zostanie?

„Wszystko” nie oznacza jednak bynajmniej skomasowanej ofensywy transferowej. Mało tego; jako że fundusze są ograniczone, całkiem możliwe, że II-ligowca nie zasili tej zimy żaden zawodnik z zewnątrz. – Nowych twarzy na razie nie ma się co spodziewać. Nie będziemy się wzmacniać. Wierzymy, że grupa zawodników, która była jesienią, w całości zostanie i będzie walczyć o utrzymanie II ligi dla Rozwoju. Liczymy też, że może uda nam się wyjechać gdzieś na przynajmniej 3-4-dniowe zgrupowanie – dodaje trener Bosowski.

Spekulowało się, że po rundzie jesiennej – bardzo dla siebie udanej – zespół z Katowic opuści jego kapitan i lider, czyli Michał Płonka. 26-letni środkowy pomocnik przyznawał – również w „Sporcie” – że jego najbliższy cel to znalezienie się w I lidze. Kontrakt Płonki wygaśnie po sezonie. Na razie wydaje się bardzo prawdopodobne, że go wypełni. Okres przygotowawczy rozpoczął przy Zgody 28.

Powroty z wypożyczeń

Rywalizacja w środku pola może się zaostrzyć, bo do drużyny – po okresie krótkiego wypożyczenia – wraca Piotr Barwiński. 21-letni pomocnik jesień spędził w IV-ligowej Sarmacji Będzin. Z Rozwojem trenują też dwaj inni zawodnicy ostatnio grający na IV-ligowych wypożyczeniach: Kamil Adamczyk (Polonia Łaziska Górne) i Bartosz Chwila (Przemsza Siewierz). Decyzja odnośnie ich przyszłości jeszcze nie zapadła. Obaj to skrzydłowi, mający w dodatku – w odróżnieniu od Barwińskiego – status młodzieżowca, wśród których mogliby wzmocnić konkurencję. Z zespołem ćwiczy również grupa sześciu juniorów, pozostających dotąd poza II-ligową kadrą: Dawid Ciszewski, Mateusz Chmarek, Krzysztof Czenczek, Olivier Gasz, Mateusz Gubała i Miłosz Pietrowski.

Sprawdzą kadrę województwa

Treningów na pełnych obrotach nie wznowił jeszcze bramkarz Bartosz Golik, który sporą część minionej rundy stracił wskutek kontuzji. Leczą się również młodzi stoperzy Dominik Dudek i Kajetan Kunka, a okres rekonwalescencji po rekonstrukcji więzadeł przechodzi Tomasz Wróbel, który jednak do ligowej walki już najbliższej wiosny raczej nie wróci.

W tę sobotę Rozwój miał rozegrać dwa sparingi, ale jeden z nich – z Górnikiem Zabrze – został odwołany. Na bocznym boisku Stadionu Śląskiego katowiczanie zmierzyć się mają z kadrą Śląskiego ZPN, przygotowującą się do startu w Pucharze Regionów. Sytuacja – przez wzgląd na pogodę – może jednak być dynamiczna…