Ruch Chorzów. Pożegnanie na czarno

Meczem z Błękitnymi Stargard stadion przy Cichej pożegna się z centralnym szczeblem rozgrywek. W przyszłym sezonie „Niebiescy” będą występowali najpewniej w makroregionalnej III lidze. Pierwszy w 99-letniej historii – i zakończony kompletną katastrofą – sezon na poziomie nr 3 kibice Ruchu chcą zakończyć jak najliczniej. „Nie nakazujemy, a jedynie proponujemy – przyjdźmy na czarno na stadion. Nie żegnamy się, a jedynie opłakujemy to, co się dzieje. Niech sobotni mecz będzie „podziękowaniem” dla osób, które przyczyniły się do sytuacji, w której obecnie jesteśmy. Jednocześnie nie zapominajmy, że to my jesteśmy siłą tego klubu. Odbudujemy się i powrócimy na należne nam miejsce, prędzej czy później” – głosi oświadczenie grupy „Ultras Niebiescy”.

Oglądali Champions League

Fanatycy nie mają już złudzeń, jaki będzie finał; i że na ratunek przed trzecią z rzędu degradacją szans już nie ma. Dziś są one wyłącznie iluzoryczno-matematyczne, a portal 90minut.pl (patrz ramka obok) ocenił prawdopodobieństwo spadku Ruchu na 99,7 procent. Tylko wygrana z rywalami ze Stargardu (ryzyko spadku: 0,3%) oraz korzystny zbieg okoliczności na innych boiskach sprawi, że przy Cichej niezłomni przez kolejny tydzień – poprzedzający wyjazd na ostatni mecz sezonu do Siedlec – będą mogli się modlić. – Wiemy, w jakiej jesteśmy sytuacji. Popełnialiśmy błędy w meczach, które przegraliśmy. Na początku były one taktyczne, a ostatnio – jak w spotkaniu z Widzewem – techniczne. Porażka 0:3 w Łodzi sprawiła, że nasze położenie jest trudne. Walczymy jednak do końca. Definitywnie! Widzieliśmy w tym tygodniu sami, co może się dziać w futbolu, oglądaliśmy zwycięstwa Liverpoolu i Tottenhamu w Champions League. Zrobimy wszystko, by pomóc matematyce – deklaruje Jan Kocian, menedżer chorzowskiego zespołu.

Kocian bierze odpowiedzialność

Słowak wrócił do Chorzowa w kwietniu w miejsce Marka Wleciałowskiego. Zaczął od derbowego zwycięstwa (3:0) z ROW-em 1964 Rybnik, po którym drużyna wyskoczyła nad strefę spadkową. Potem przyszły jednak niepowodzenia w starciach z Resovią (0:1), Elaną Toruń (1:2) i wspomnianym Widzewem (0:3). Sprawdziły się słowa, jakimi kibice powitali Kociana na jednym z transparentów. „Janek dziękujemy, cudów nie oczekujemy”. To być może pierwszy trener w historii futbolu, który w tym samym klubie otarł się zarówno o fazę grupową Ligi Europy (2014), jak i spadł z trzeciego poziomu rozgrywkowego.

Stacja IX – Ruch upada po raz trzeci

– Może lepszą decyzją byłoby, gdybym przyszedł do Ruchu w czerwcu, a nie w kwietniu. Jedno to rozum, a drugie – serce, dlatego nie żałuję tego, jak postąpiłem. Każdy z nas liczył, że wyniki będą lepsze. Nie udało się i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten stan, w jakim Ruch jest obecnie. Ja też do tego przyłożyłem rękę, przegrałem trzy mecze, mam w tym swój udział, dlatego nie uciekam od odpowiedzialności – zapewnia przed kamerami TVP Katowice trener Kocian, którego na kolejny sezon chciałby zatrzymać w klubie Zdzisław Bik, szef rady nadzorczej klubu oraz grupy kapitałowej Fasing.

Piknik przed stypą

Ruch notuje trzeci spadek z rzędu, ale kibice robią swoje. [Szymon Michałek], gospodarz sektora rodzinnego, zaprasza wszystkich „Niebieskich Bajtli” na rodzinny piknik. Do udziału w nim uprawnia bilet na mecz z Błękitnymi, a zacznie się o 12.00 na bocznym boisku przy Cichej. W planach jest m.in. turniej piłkarski, gry i zabawy dla dzieci czy nagrodzenie 20 najwytrwalszych w tym sezonie młodych kibiców. Dzięki załatwionym przez Michałka sponsorom otrzymają oni elektryczne hulajnogi. – Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. W odróżnieniu od reszty tygodnia, w sobotę ma być „okno pogodowe” i aura powinna dopisać – zachęca Michałek.

 

Na zdjęciu: Tomasz Podgórski i spółka będą chcieli jak najgodniej zakończyć pobyt w II lidze, ale twarzy już nie uratują…

Spadek potrójny?

1. ROW spadnie w najbliższej kolejce, jeśli:
– nie wygra
LUB
– zajdą co najmniej dwa z trzech warunków:
a) Olimpia E. nie przegra
b) Gryf nie przegra
c) Siarka wygra
2. Ruch spadnie w najbliższej kolejce, jeśli:
– nie wygra
LUB
– Olimpia Elbląg nie przegra
LUB
– Rozwój nie wygra, a Siarka wygra
LUB
– Gryf i Siarka nie przegrają
3. Rozwój spadnie w najbliższej kolejce, jeśli:
– nie wygra
LUB
– Olimpia E. nie przegra
LUB
– Siarka wygra
LUB
– Siarka zremisuje, a Gryf nie przegra
(za: 90minut.pl)

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ