Zobacz
Do góry

Mistrzostwa świata U-20. Rzut oka poza boiska

W Łodzi niełatwo zorientować się, że rozgrywane są mistrzostwa świata. A na wszystkich stadionach… gadżetów brak.

W czwartek rozpoczął się drugi tydzień mistrzostw, nasuwają się więc pierwsze wnioski. O piłkarzach i poszczególnych zespołach najlepiej mówią ich wyniki, warto jednak sprawdzić, jak wygląda strona organizacyjna tej bez wątpienia ważnej i wielkiej imprezy. Jeżeli prezydent FIFA mówi, że mistrzostwa są świetne zorganizowane, to ma przede wszystkim na myśli, że podjęto go w Polsce z estymą godną jego pozycji. Na pewno nie narzekał na hotel, transport, miejsce i catering na stadionie oraz przyjęcia na swoją cześć.

Skąd jednak ma wiedzieć, jak wyglądają parkingi i dojazd na stadion dla mniej ważnych niż on kibiców, jak działają stadionowe bufety i jak pracuje obsługa? To nie nowość, że na takiej imprezie najważniejsze są Bardzo Ważne Osoby (czyli VIP-y po polsku), potem telewizja, potem sami zawodnicy i wreszcie na końcu kibice.

Banery to za mało

Prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Adam Kaźmierczak oceniając przebieg turnieju w Łodzi też wszystko i wszystkich chwali. Wydaje się jednak, że zbyt mało zrobiono, by dostatecznie uświadomić mieszkańcom miasta, co się u nich dzieje. Są jednak tacy, co wiedzą: zaskoczyła mnie pewna starsza pani, która opowiadała w autobusie koleżance, że właśnie jedzie na mecz. – Mistrzostwa świata są tak blisko, to jak można nie kibicować – mówiła. Kilka banerów na Piotrkowskiej to jednak za mało, co od razu widać po frekwencji.

Promocja ze słabą trójką

Na pierwszy rzut oka Łódź jest rozgrzeszona bliską kompletu widownią na meczach Polaków, ale z drugiej strony mecz Norwegia – Nowa Zelandia oglądało tylko 2165 widzów, co do wtorku było rekordem in minus imprezy, „poprawionym” w meczu Arabia Saudyjska – Mali w Gdyni (1707). Zwykle w takich przypadkach frekwencję ratowały grupy szkolne, ale jak tu proponować uczniom mecz o 20.30? Bo zaraz po VIP-ach najważniejsza jest telewizja, a późne godziny są szansą na lepszą oglądalność. Tak się przynajmniej wydaje specjalistom od marketingowych słupków.

Gdzie są gadżety?

Biletów nie można kupić w dniu meczu na stadionach, ale chyba w internecie pojawiły się jakieś zatory. Od dawna nie było bowiem biletów na mecz Polska – Tahiti, tymczasem okazało się, że widzów jest niewiele ponad 15 tysięcy. Na mecz nie przyszło dwa tysiące osób, które kupiły bilety? Jakoś trudno w to uwierzyć. Warto zauważyć z kolei, że całkiem dobrze jest z frekwencją w Bielsku (11 800 na „przedwczesnym finale” Portugalia – Argentyna), w Tychach (Argentyna – RPA 8300) i w Lublinie (Senegal – Kolumbia 10 400).

Zaskakuje to, że nie pomyślano o żadnych gadżetach związanych z imprezą. Nigdzie nie można kupić koszulek, czapeczek, breloczków, długopisów. Nie ma oficjalnego programu, a efektownie wydany informator o polskiej reprezentacji dostępny jest tylko dla gości i dziennikarzy, jeżeli pofatygują się do bazy treningowej Polaków na stadionie ŁKS. Na pewno nie mają na co skarżyć się zawodnicy, bo wszystkie ekipy warunki pobytu i treningów mają znakomite.

 

Wojciech Filipiak

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Co się wydaje? Francuska ruletka

  Mija rok od zakończenia mistrzostw świata na rosyjskich stadionach. Akurat 3 lipca kończyła się 1/8 rozgrywek i tego dnia w Moskwie,...

  Michał Zichlarz6 lipca 2019
 • Komentarz ,,Sportu”. Polska jak Ukraina?

  Tydzień temu, szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko, w rozmowie ze „Sportem” chwalił się sukcesami piłki w swoim kraju.

  Michał Zichlarz22 czerwca 2019
 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com