Schmeichel znów na Wembley

Na inaugurację sezonu w Anglii, tradycyjnie, odbędzie się mecz o Tarczę Wspólnoty. Poprzednio rozgrywki tytułowano jako Tarczę Dobroczynności, a wcześniej jeszcze inaczej.


Pierwsza edycja odbyła się w 1908 roku. Wygrał Manchester United i tamte rozgrywki, a konkretnie jeden mecz, tytułuje się, jako pierwszy mecz o superpuchar w jakimkolwiek kraju. Anglicy zawsze byli pierwsi i tak samo jest w sezonie, na który wszyscy kibice czekają.

Wokół Manchesteru City mówiło się w ostatnich dniach bardzo wiele. Przede wszystkim ze względu na transfery. Jack Grealish, reprezentant Anglii i wicemistrz Europy, został oficjalnie ogłoszony nowym nabytkiem mistrza Anglii. Aston Villa, czyli klub sprzedający zawodnika, który porównywany jest do Davida Beckhama, wzbogaciła się o okrągłe 100 mln funtów! Zostały pobite dwa rekordy.

Pierwszy polega na tym, że Grealish został najdroższym piłkarzem w historii Premier League, a drugi, że zawodnik ten został najdroższym Anglikiem w dziejach futbolu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zawodnik, który oficjalnie w czwartek, późnym wieczorem, dołączył do zespołu, zagra w dzisiejszym starciu z Leicesterem. Ale i tak Manchester City pozostaje zdecydowanym faworytem tej konfronracji.

Między słupkami bramki „Lisów” powinien stanąć Kasper Schmeichel, który wraca na Wembley po równo miesiącu! 7 lipca jego drużyna narodowa, czyli Dania, grała z Anglią w półfinale mistrzostw Europy. Duńczyk, syn legendarnego Petera, bronił w tym meczu znakomicie. Do tego stopnia, że obronił rzut karny egzekwowany przez Harry’ego Kane’a. Do dobitki jednak już nie zdążył i tym razem ma coś do udowodnienia. Oczywiście nie sposób przewidzieć, w jakich składach zagrają oba zespołu, bo jednocześnie Schmeichel może być rezerwowym.

Mecz o Tarczę Wspólnoty jest spotkaniem zupełnie wprowadzającym do nadchodzących rozgrywek i niejednokrotnie mistrzowie Anglii, jak również zdobywcy FA Cup, wystawiali do gry zawodników, którzy następnie – w sezonie ligowym – nie odgrywali w poszczególnych drużynach najmniejszej roli. Warto jednak zaznaczyć, że Manchester City wywalczył Tarczę Wspólnoty sześciokrotnie, a trzy razy w najnowszej erze, czyli po tym, jak Arabowie przejęli rządy w klubie z błękitnej części Manchesteru.

Leicetser City, z kolei, wywalczył superpuchar Anglii tylko raz. W 1971 roku „Lisy” sensacyjnie pokonały 1:0 Liverpool. Wówczas jednak mecz o to trofeum nie miał aż tak dużego znaczenia. Spotkanie rozegrano nie na Wembley, ale na stadionie Leicesteru. Mało tego. Na dodatek mecz odbył się pomiędzy… zaproszonymi drużynami! Arsenal, zdobywca dubletu w 1971 roku, wyjechał na tournée i nie był zainteresowany wzięciem udziału w rywalizacji.

Dlatego w meczu o superpuchar Anglii zagrała drożyna, która skończyła ligowe rozgrywki na… piątym miejscu, czyli „The Reds”. A także Leicester, który właśnie świętował awans do angielskiej ekstraklasy. Wychodzi zatem na to, że da się wybrać drużyny do udziału w meczu o superpuchar…


Mecz o Tarczę Wspólnoty

Sobota, 7 sierpnia, godz. 18.15.

Leicester City – Manchester City

Sędzia – Paul Tierney (Wigan).


Fot. PressFocus