Siatkówka. Droga do złota

Rozgrywki w ekstraklasie kobiet i mężczyzn wchodzą decydującą fazę. Pierwsze walkę o medale już w najbliższy weekend rozpoczną siatkarki, tydzień później do rywalizacji przystąpią ich koledzy.

System rozgrywania play offu w obu przypadkach jest taki sam. Bierze udział po osiem najlepszych ekip sezonu zasadniczego i grają wg klucza: 1-8, 2-7, 3-6 i 4-5.

Pierwsze spotkania będą rozgrywane u drużyny wyżej notowanej, a po każdym meczu nastąpi zmiana gospodarza.

W ćwierćfinałach, półfinałach, w meczu o trzecie miejsce i finale uczestnicy będą walczyli do dwóch wygranych. Półfinalistów najpóźniej poznamy 22 marca (kobiety) i 31.03. (mężczyźni). Półfinały zostaną rozegrane między 27 a 31 marca (kobiety) i między 3 a 10 kwietnia (mężczyźni). Rywalizacja w wielkim finale u kobiet rozpocznie się 10 kwietnia i zakończy najpóźniej 17.04. Siatkarze decydującą walkę rozpoczną 14 kwietnia, a 17 lub 21 kwietnia poznamy drużynę, która zdobędzie tytuł mistrza Polski.

Przegrani w 1/4 finału jeszcze powalczą. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o lokaty 5-6, a drużyny sklasyfikowane niżej – o miejsca 7-8. Rywalizację tę rozstrzygną dwumecze. Pierwsze spotkanie zostanie rozegrane na boisku drużyny, która zajęła niższe miejsce w tabeli, rewanż – u wyżej notowanych. Gdy stan rywalizacji po dwóch meczach będzie 1:1, zwycięzcę wyłoni „złoty set”.

Drużyny z miejsc 9-10 oraz 11-12 (mężczyźni) utworzą pary, które zagrają o miejsca w klasyfikacji końcowej sezonu. Obie pary zmierzą się w dwóch spotkaniach. Zasady rywalizacji będą takie, jak w walce o pozycje 5-6 i 7-8. W przypadku remisu po dwóch meczach też będzie „złoty set”.

Drużyny, które zajęły 11. (kobiety) i 13. (mężczyźni) miejsce w fazie zasadniczej, zakończą rozgrywki. Drużyna, która zajęła ostatnie miejsce, jest zdegradowana do I ligi.