Siatkówka. „Fufu” czy „Zwierz”?

Szykuje się ciekawa rywalizacja wśród atakujących o miejsce w kadrze na mistrzostwa świata. Kto wystąpi na tej pozycji obok Bartosza Kurka?


Powołując szeroką kadrę na mistrzostwa świata, które na przełomie sierpnia i września odbędą się w Słowenii i Polsce, trener Nikola Grbić nie zaskoczył. Powołał niemal taki sam skład, jak na Ligę Narodów, choć już „uszczuplony” o paru zawodników, którzy nieco odstawali od reszty. Na kilku pozycjach szykuje się ciekawa rywalizacja o miejsce w turniejowej czternastce. Naszym zdaniem najbardziej interesująco może wyglądać walka wśród atakujących. Powołanych jest czterech, a miejsc prawdopodobnie dwa.

Pewniak Kurek

Oczywiście do mundialu jest jeszcze trochę czasu i wszystko może się wydarzyć. Mamy nadzieję, że wszyscy kadrowicze wytrwają w zdrowiu do ostatecznej selekcji. Nie będziemy też „meblować” Nikoli Gribiciowi składu, ale wśród atakujących jedno jest pewne – miejsce nr 1 w reprezentacji zajmie Bartosz Kurek. Nikt nie wyobraża sobie, by kapitana biało-czerwonych mogło zabraknąć w składzie na mundial w Polsce.

Nie do powtórzenia wydaje się sytuacja z 2014 roku, gdy na ostatniej prostej ówczesny trener Stephane Antiga w burzliwych okolicznościach zrezygnował z Bartosza Kurka na rzecz Mariusza Wlazłego i Dawida Konarskiego. Cztery lata później Kurek zdobył mistrzostwo wraz z ekipą Vitala Heynena i teraz stanie przed szansą obrony tytułu. A może znów zdobędzie tytuł MVP jak przed czterema laty w Turynie?

Chimeryczny Muzaj

Na drugim biegunie jest Maciej Muzaj, który na chwilę obecną jest chyba najdalej od uczestnictwa w MŚ. Atakujący Asseco Resovii niewątpliwie jest klasowym zawodnikiem, ale też najbardziej nierównym spośród całej czwórki. Doskonałe mecze potrafi przeplatać fatalnymi. A na mistrzostwach świata potrzeba pewności i stabilizacji.

O najmniejszych szansach Macieja Muzaja świadczy też fakt, iż występował tylko w inauguracyjnych zawodach w Ottawie. W pozostałych turniejach wymieniali się Bartosz Kurek, Karol Butryn i Łukasz Kaczmarek. Ta trójka była na turnieju w Gdańsku oraz na finałach w Bolonii.

Pojadą wszyscy?

Powyższe zdaje się dawać jasny sygnał – o wyjazd na mistrzostwa świata obok Kurka powalczą Butryn i Kaczmarek. Na kogo postawi Nikola Grbić? Trochę mało prawdopodobne wydaje się powtórzenie scenariusza z Gdańska i Bolonii, dokąd wziął całą trójkę i tylko trzech środkowych. Tak długi i ważny turniej wymaga podwojenia zawodników na każdej pozycji. Jeśli Serb zabierze po czterech środkowych i przyjmujących, to zabraknie miejsca dla Butryna lub Kaczmarka. Na kogo postawi Grbić? Przyjrzeliśmy się obu zawodnikom, którzy mają za sobą udany sezon ligowy i spróbujemy ułatwić zadanie selekcjonerowi.

Atak

Patrząc na to, co jest zadaniem atakującego, a więc zdobywanie punktów w ofensywie… nie jesteśmy w stanie wskazać lepszego zawodnika. Wystarczy spojrzeć na statystyki z poprzedniego sezonu. Obaj siatkarze zdobyli identyczną (!) liczbę punktów atakiem – 443. Procentowo lepiej prezentuje się jednak Karol Butryn, który był skuteczniejszy o niemal 3%.

To mały plusik przy nazwisku zawodnika Indykpolu AZS Olsztyn, który cechuje się również tym, że bardzo dużo widzi na boisku i potrafi różnorodnie atakować, w zależności od ustawienia bloku i obrony rywali. Prosta, przekątna czy ciasny skos – jego wachlarz jest bardzo szeroki. Łukasz Kaczmarek charakteryzuje się wyższym zasięgiem i tym, że atakuje z „prostej” ręki nad blokiem. Jego zagrania również potrafią być różnorodne, co jest pochodną czasów, w których grywał na plaży.

Blok

Tutaj pojawia nam się pierwsza różnica na korzyść wyższego o 10 cm Łukasza Kaczmarka. Popularny „Zwierz” niejednokrotnie domykał kierunek na prawym skrzydle i zatrzymywał rywali 55 razy. O 19 bloków mniej ma Butryn czy – jak kto woli – „Fufu”; tak nazywają go koledzy. I choć gra blokiem to nie najważniejszy atut zawodnika na tej pozycji, to z pewnością ten element przeważa na stronę Kaczmarka.

Zagrywka

Kolejna różnica, tylko… w drugą stronę. W serwisie przewaga Karola Butryna jest niepodważalna. Mocna i precyzyjna zagrywka jest wizytówką tego zawodnika jeszcze z czasów gry w GKS-ie Katowice, w którym debiutował w PlusLidze. Siła i celność to niejedyne atuty w tym elemencie. „Fufu” potrafi też zagrać skrót, który niejednokrotnie zaskakuje rywali. W poprzednim sezonie zdobył bezpośrednio z pola serwisowego aż 53 punkty, co czyni go jednym z najlepiej zagrywających całej ligi. Kaczmarek również prezentuje potężny serwis, ale zdobył nim bezpośrednio „tylko” 30 punktów. Nie jest też aż tak regularny i często się myli zza dziewiątego metra.

Doświadczenie

Obaj zawodnicy są uznanymi ligowcami, obaj wiodącymi postaciami PlusLigi na swojej pozycji. Doświadczenie przemawia jednak na korzyść Łukasza Kaczmarka. Odkąd jest w Kędzierzynie-Koźlu gra o najwyższe laury. „Zwierz” wygrywał z ZAKSĄ Ligę Mistrzów, mistrzostwa Polski, Puchary Polski. Ma też coraz bogatszy dorobek kadrowy, bo zdobywał już trzy medale Ligi Narodów, srebro Pucharu Świata czy brązowy medal zeszłorocznych mistrzostw Europy.

W porównaniu z nim Karol Butryn jest młokosem na dorobku, świeżo po debiucie. Zaprezentował się jednak doskonale, a jego wejście do kadry przypominało to, które zanotował Mateusz Bieniek w 2015 r. Nieco słabiej wypadł na turnieju w Gdańsku, ale – jak sam przyznawał w wywiadach – był niewiarygodnie stremowany występem przed biało-czerwoną publicznością – przed którą będzie się toczyć rywalizacja w mistrzostwach świata. Czasami jednak dopływ świeżej krwi i przewietrzenie szatni wychodzi na dobre. Może i tym razem?

Przyjemny ból głowy

Współczujemy decyzji Nikoli Grbiciowi. Serb przebywa z reprezentacją jednak na co dzień i z pewnością wie o wiele więcej niż my. Może decyzja będzie dla niego dużo łatwiejsza niż się nam wydaje, a może już ją podjął? Może zdecyduje się na wariant, który zaskoczy wszystkich? Tak czy owak z pewnością ma ból głowy. Oby tylko takie problemy spotykały selekcjonerów reprezentacji Polski.

(mib)


KAROL BUTRYN

Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus

Data urodzenia 18.06.1993

  • Wzrost 194
  • Waga 99
  • Zasięg w ataku 345

Sezon PlusLigi 2021/2022

  • Zdobyte punkty 532
  • Punktowe ataki (skuteczność) 443 (53,05%)
  • Punktowane bloki 36
  • Asy serwisowe 53
  • Statuetki MVP 4

ŁUKASZ KACZMAREK

Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus

Data urodzenia 29.06.1994

  • Wzrost 204
  • Waga 102
  • Zasięg w ataku 354

Sezon PlusLigi 2021/2022

  • Zdobyte punkty 528
  • Punktowe ataki (skuteczność) 443 (50,06%)
  • Punktowe bloki 55
  • Asy serwisowe 30
  • Statuetki MVP 7

Foto główne: Piotr Matusewicz