Siatkówka. Pierwszy sprawdzian

Polacy zagrają dzisiaj w Radomiu z Ukrainą. Będzie to pierwszy z pięciu zaplanowanych meczów kontrolnych przed zaczynającymi się za niespełna dwa tygodnie mistrzostwami świata.


Biało-czerwoni od początku sierpnia przebywali na zgrupowaniu w Spale. Trener naszej drużyny, Nikola Grbić, w tym czasie wyselekcjonował „14”, która na parkiecie hal w Katowicach i Gliwicach, walczyć będzie o obronę tytułu mistrza świata (turniej odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 11 września). Na ostatniej prostej „odpadli”: rozgrywający Jan Firlej, atakujący Karol Butryn i przyjmujący Bartosz Bednorz. W turnieju zabraknie także Wilfredo Leona. Kubańczyk z polskim paszportem w czerwcu przeszedł operację kolana i nadspodziewanie szybko doszedł do sprawności. Po treningach w Spale trenerzy po konsultacji ze sztabem medycznym uznali jednak, że daleki jest od optymalnej formy i nie gwarantuje odpowiedniego poziomu.

– Decyzję o „czternastce” na mistrzostwa świata trzeba było podjąć przed meczem towarzyskim z Ukrainą, który zagramy w Radomiu. Wybór zawsze jest bardzo trudny, bo każdy z siatkarzy, którzy trenowali tego lata zasłużył na udział w czempionacie. Bardzo wysoko cenię ich zaangażowanie i umiejętności. Taka niestety jest ta trudna strona pracy trenera. Treningi w mniej licznej grupie pozwalają na zachowanie dużego rytmu i dają komfort pracy, którego w tym momencie bardzo potrzebujemy– uzasadnił swoje decyzje Nikola Grbić.

W kadrze wybranej przez Serba jest sporo debiutantów w mistrzostwach świata. Są to: Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Kamil Semeniuk, Mateusz Poręba, Łukasz Kaczmarek oraz Jakub Popiwczak.

W ramach przygotowań do mundialu biało-czerwoni rozegrają serię sparingów. Pierwszy już dzisiaj. W Radomiu ich formę sprawdzą Ukraińcy (początek godz. 18.00), którzy również wystąpią w mistrzostwach świata. Zastąpili wykluczoną z zawodów reprezentację Rosji.

– Przed nami kolejne wielkie siatkarskie emocje w hali RCS. Zarówno dla biało-czerwonych”, jak i dla naszych wschodnich sąsiadów będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami świata, które odbędą się w naszym kraju – cieszył się z przyjazdu Polaków do Radomia Radosław Witkowski, prezydent miasta.

Po meczu z Ukrainą nasza kadra przeniesie się Krakowa, gdzie od 15 do 20 sierpnia weźmie udział w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Zagra w nim z Serbią, Iranem oraz Argentyną.

Od 22 sierpnia Polacy będą już w Katowicach. Tuż przed mistrzostwami (23 sierpnia) czeka ich jeszcze mecz kontrolny z Argentyną.


Na zdjęciu: Po okresie ciężkiej pracy w Spale, teraz Polaków czeka sprawdzanie formy w meczach kontrolnych.
Fot. Piotr Matusewicz/pressfcous