Siatkówka. Polskie kluby chcą turniejów

Europejska Konfederacja Siatkówki nie rezygnuje z organizacji Ligi Mistrzów. Ma się odbyć w nowej formule.


Liga Mistrzów stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Władze CEV wciąż jednak wierzą, że uda się ją rozegrać, ale w innej formule.

Plan B zakłada organizację jednego lub dwóch turniejów w każdej grupie – są ich cztery – podczas których zespoły walczyłyby systemem każdy z każdym. Takie rozwiązanie miałoby zastąpić system mecz i rewanż, co pozwoliłoby do minimum ograniczyć podróże drużyn uczestniczących w rozgrywkach.

Podczas niedawnej telekonferencji CEV z klubami propozycja ta otrzymała poparcie.

– Ten pomysł uważam za trafiony. Podczas telekonferencji z federacją i innymi uczestnikami grupy rozmawialiśmy o dwóch turniejach. Myślę, że powinny one odbyć się w Europie. Wyjazd do dalekiego Kemerowa w obecnych czasach może okazać się niemożliwy – skomentował Piotr Gacek, dyrektor sportowy VERVY Warszawa Orlen Paliwa.

Trzy plus?

Nasz kraj w fazie grupowej Ligi Mistrzów ma trzech pewnych przedstawicieli. Oprócz VERVY (grupa D: Leo Shoes Modena, Kuzbass Kamerowo, Knack Roeselare) są to Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów (grupa A; Fenerbahce Stambuł i Lindemans Aalst). Szansę na dołączenie do tego grona ma jeszcze Jastrzębski Węgiel, ale musi przebrnąć przez kwalifikacje. A te odbywają się z ogromnymi problemami. Turnieje drugiej rundy już dwukrotnie były przekładane przez koronawirusa. Ostatni termin to 10-12 listopada. Niewykluczone, że impreza odbędzie się w Jastrzębiu Zdroju, o co mocno zabiegają działacze śląskiego klubu.

Lubimy gościć

Wszystkie nasze zespoły zgłosiły chęć organizacji turniejów w fazie grupowej, nawet Jastrzębski Węgiel (grupa C: Zenit Kazań, Berlin RV i ACH Volley Lublana), o ile oczywiście wywalczy do niej awans.

– Chcielibyśmy zorganizować turniej w Warszawie. Jesteśmy na etapie przygotowywania oferty. Liczę, że przekonamy CEV i jeszcze w tym roku czołowe europejskie zespoły przyjadą do naszej stolicy – stwierdził Piotr Gacek.

– Podczas wideokonferencji zgłosiliśmy gotowość zorganizowania imprezy – poinformował Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.


Czytaj jeszcze: Zwycięstwo z przestojem

Koszty na wszystkich?

W grupie A jest szansa, że oba turnieje odbyłyby się w naszym kraju.

– Wspólnie z Sebastianem Świderskim (prezes ZAKSY – przyp. red.) zgłosiliśmy taką propozycję podczas telekonferencji z innymi klubami naszej grupy. Działacze zespołów z Belgii i Turcji wstępnie zgodzili się na takie rozwiązanie, CEV chyba też nie będzie miała nic przeciwko – zdradził w rozmowie z „Przegląem Sportowym” prezes PGE Skry Konrad Piechocki.

Organizacja turnieju niesie jednak za sobą duże koszty, tym większe, że ze względu na obostrzenia mecze odbywałyby się przy pustych trybunach.

– Jesteśmy zdania, że powinni w nich partycypować wszyscy uczestnicy. Organizator, nie mogąc wpuścić na trybuny kibiców, nie będzie miał bowiem żadnych przychodów. A wydatki będą spore – stwierdził Gacek.


Fot. Rafal Rusek / PressFocus

Komentarze