Skoki narciarskie. Morderczy finał

To dopiero czwarta edycja tych zawodów, odbywających się w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w kwalifikacjach (zwanych „prologami”) oraz w dwóch zawodach drużynowych. Do końcowej klasyfikacji Raw Air (tłumacząc na polski, ta nazwa oznacza „Surowe Powietrze”) liczy się więc 16 skoków. Nagrodą dla triumfatora jest czarna patera i premia w wysokości 60 tysięcy euro, oprócz regulaminowych przyznawanych przez FIS po każdym konkursie. Drugi zawodnik w klasyfikacji generalnej otrzymuje 30 tys., a trzeci 10 tys. Łączna pula nagród finansowych wynosi około 500 tysięcy euro. Jest więc o co się bić.

Pierwszą edycję Raw Air wygrał Austriak Stefan Kraft przed Kamilem Stochem i Niemcem Andreasem Wellingerem, drugą Stoch przed Norwegami – Robertem Johanssonem i Andreasem Stjernenem, a rok temu najlepszy był Japończyk Ryoyu Kobayashi. Kolejne miejsca zajęli Kraft i Johansson.

Tegoroczną rywalizację skoczkowie zaczną w Oslo, gdzie w piątek będą kwalifikacje, a w sobotę konkurs drużynowy. 15 marca na mamucie w Vikersund poznamy triumfatora Raw Air oraz zwycięzcę Pucharu Świata i najlepszą drużynę w klasyfikacji narodów. W walce o Kryształową Kulę liczą się już tylko dwaj zawodnicy. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kraft, który ma 118 punktów przewagi nad Niemcem Karlem Geigerem. Trzeci Kubacki traci do lidera aż 482 pkt, ale ma tylko 32 punkty przewagi nad Ryoyu Kobayashim. Dla biało-czerwonych wyjątkowo ważne będą skoki na mamucie w Vikersund. W klasyfikacji lotów trzecie miejsce zajmuje bowiem Piotr Żyła, który od prowadzącego Krafta ma tylko o 31 punktów mniej. Żadnemu Polakowi nie udało się jeszcze zdobyć małej Kryształowej Kuli w tej specjalności.

Do Norwegii trener Michal Doleżal zabrał Kamila: Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Jakuba Wolnego, Macieja Kota i Aleksandra Zniszczoła. Siódmym miał być Klemens Murańka, ale z rywalizacji wykluczyła go kontuzja nadgarstka, po tym jak poślizgnął się… przed własnym domem. Nie było czasu na znalezienie jego zastępcy, bo od czwartku trwają mistrzostwach świata juniorów w niemieckim Oberwiesenthal, a weekend odbywa się Puchar Kontynentalny w Lahti, na który trener kadry B, Maciej Maciusiak, powołał czterech Polaków – Stefana Hulę, Andrzeja Stękałę, Pawła Wąska i debiutanta Arkadiusza Jojkę. Być może dopiero po zawodach w Lahti na Raw Air dołączy siódmy Polak.

Choć skandynawskie tournee kończy sezon 2019/20 Pucharu Świata, to skoczkowie nie będą mieli długiego odpoczynku. 19 marca w Planicy mają rozpocząć się mistrzostwa świata w lotach, chyba że planowaną imprezę storpeduje epidemia koronawirusa.

Program Raw Air

Oslo

Piątek, 6 marca] 17.00 oficjalny trening, 19.30 kwalifikacje

Sobota, 7 marca: 14.00 seria próbna, 15.15 pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 8 marca: 13.15 seria próbna, 14.30 pierwsza seria konkursu indywidualnego

Lillehammer

Poniedziałek, 9 marca: 15.45 oficjalny trening, 17.30 kwalifikacje

Wtorek, 10 marca: 16.00 seria próbna, 17.00 pierwsza seria konkursu indywidualnego

Trondheim

Środa, 11 marca: 15.30 oficjalny trening, 17.30 kwalifikacje

Czwartek, 12 marca: 16.00 seria próbna, 17.00 pierwsza seria konkursu indywidualnego

Vikersund

Piątek, 13 marca: 15.30 oficjalny trening, 18.00 kwalifikacje

Sobota, 14 marca: 15.30 seria próbna, 16.30 pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 15 marca: 15.30 seria próbna, 16.30 pierwsza seria konkursu indywidualnego

Liczby Raw Air

253,5

METRA tyle wynosi ustanowiony przez Stefana Krafta w Vikersund w 2017 roku rekord świata w długości skoku.

10

ZWYCIĘSTW w prologach i konkursach Raw Air odniósł Kamil Stoch, najwięcej w historii tego cyklu.

Na zdjęciu: Liczymy, że Kamil Stoch i Dawid Kubacki odegrać wiodące role w tegorocznym Raw Air.