Świetne skakanie w Ruce. Dobra forma „biało-czerwonych”

Piotr Żyła zajął trzecie, a Dawid Kubacki czwarte miejsce w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata na śniegu. Wygrał Anże Laniszek.

Wczesnym rankiem na skoczni Rukatunturi rozegrano najpierw kwalifikacje do pierwszego w tym sezonie konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na śniegu. Nie odbyły się one w piątek, bo do Finlandii na czas nie dotarł sprzęt zawodników reprezentacji Niemiec. Bardzo dobrze spisali się w nich Polacy. Cała siódemka dostała się do konkursu, a Dawid Kubacki, który wraz z Halvorem Egnerem Granerudem miał najlepszą odległość tej serii (143 metry) zajął drugie miejsce. Polak nieznacznie uległ Anże Laniszkowi, który być dziś w znakomitej dyspozycji.

Słoweniec potwierdził świetną formę w pierwszej serii konkursu. Uzyskał 149 metrów i o pół metra pobił rekord fińskiego obiektu. Prowadził zdecydowanie. Czwarte miejsce zajmował Piotr Żyła (143), a szósty był Kubacki (139,5). Lider Pucharu Świata tym razem spisał się nieco słabiej, ale przecież był w czołówce. Ponadto do drugiej serii awansowali Kamil Stoch (135,5), który był czternasty, i Paweł Wąsek (133,5). Najmłodszy z naszych zawodników zajmował 26. miejsce. W finale zabrakło natomiast Tomasza Pilcha, Aleksandra Zniszczoła i Jakuba Wolnego.

W drugiej odsłonie konkursu Wąsek zachował swoją pozycję (131), a o cztery miejsca w dół przesunął się Stoch (131). Tymczasem dwaj nasi najwyżej sklasyfikowani zawodnicy zaatakowali i włączyli się do walki o podium. Kubacki powtórzył wynik z pierwszej serii, co pozwoliło mu się przesunąć na czwarte miejsce. Żyła skoczył 142 metry o wobec słabszego skoku Halvora Egnera Graneruda zapewnił sobie miejsce na podium.Po raz dwudziesty w karierze Skoczek z Wisły zajął trzecie miejsce. Walkę o zwycięstwo stoczyli Stefan Kraft i Laniszek. Austriak zaatakował Słoweńca, którego drugi skok był nieco słabszy, ale przewaga z pierwszej serii wystarczyła i to Laniszek wygrał konkurs.

Liderem klasyfikacji generalnej PŚ pozostał Dawid Kubacki (250 punktów), który wyprzedza Laniszka (186) i Krafta (185). Żyła jest piąty (137). Kolejny konkurs PŚ w Ruce rozegrany zostanie w niedzielę, 27 listopada.