Skoki narciarskie. Stoch lubi Engelberg

Z powodu niekorzystnej prognozy pogody odwołano zaplanowane na 8 i 9 grudnia zawody w Titisee-Neustadt. Podopieczni trenera Stefana Horngachera czas przeznaczyli na treningi w Zakopanem. Austriacki szkoleniowiec nie dokonał zmian w składzie i do Szwajcarii zabrał Stocha, Piotra Żyłę, Macieja Kota, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Jakuba Wolnego.

Zmiany nastąpiły w innych reprezentacjach. W ekipie Austrii zabraknie Gregora Schlierenzauera, u Norwegów Daniela-Andre Tande, którego zastąpi go tegoroczny mistrz świata juniorów Marius Lindvik. Pierwszy start w tym sezonie czeka natomiast Petera Prevca. Słoweński zdobywca Kryształowej Kuli z 2016 roku dochodził do zdrowia po kontuzji stawu skokowego.

Zwykle to właśnie od rywalizacji na obiekcie Gross-Titlis-Schanze następowała wyraźna zwyżka formy Stocha. W poprzednim sezonie zmagania w Engelbergu zaczął od trzeciego miejsca. Dzień później był drugi, a następnie wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Również przed igrzyskami Soczi 2014 w Szwajcarii prezentował się świetnie zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce. Teraz jednak wyraźnego wzrostu formy nie sposób od niego oczekiwać. Wszystko dlatego, że trzykrotny mistrz olimpijski ma najlepszy start sezonu w karierze. W żadnych zawodach nie zajął miejsca gorszego niż siódme, a dwukrotnie plasował się na podium – na 2. i 3. pozycji w Kuusamo.

Jeszcze bardziej imponuje Żyła. Najgorszy wynik blisko 32-letniego skocznia to na razie szósta pozycja z inauguracji w Wiśle, a na podium wskakiwał już trzy razy – 3. w Kuusamo oraz 2. i 3. w Niżnym Tagile. W Engelbergu na razie jego najlepszy rezultat to szóste miejsce z 2013 roku.

W klasyfikacji generalnej liderem jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk wygrał trzy z pięciu konkursów i o 135 punktów wyprzedza Żyłę. Stoch jest trzeci ze stratą 144 pkt. Biało-czerwoni prowadzą natomiast w Pucharze Narodów.

Program konkursów: Engelberg

Piątek, 14.12.: oficjalny trening (16.00); kwalifikacje (18.00)
Sobota, 15.12.: seria próbna (15.00); I seria konkursowa (16.00)
Niedziela, 16.12.: kwalifikacje (12.45), I seria konkursowa (14.15)

Komentarze