Skoki narciarskie. Szansa dla Kubackiego

Skoki narciarskie nie są popularne w Rumunii. Po raz ostatni w zawodach Pucharu Świata zawodnik z tego kraju swoich sił próbował w sezonie 2015/16. Iulian Pitea trzykrotnie nie zdołał jednak przebrnąć kwalifikacji. W Pucharze Kontynentalnym w obecnym cyklu startowało trzech Rumunów, ale żadnemu nawet raz nie udało się awansować do drugiej serii.

Rasnov od sezonu 2013/14 regularnie jest gospodarzem kobiecego Pucharu Świata. Natomiast w 2016 roku odbywały się tam mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Złoty medal zdobył wówczas Niemiec David Siegel, a na podium stanęli jeszcze Słoweniec Domen Prevc i Japończyk Ryoyu Kobayashi. Rekord skoczni wynosi 105,5 m i należy do Siegela. Natomiast w 2018 roku w Rasnovie odbyły się konkursy Letniej Grand Prix. Dwukrotnie zwyciężał Niemiec Karl Geiger. Pierwszego dnia tuż za nim uplasował się Piotr Żyła, a drugiego trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki.

W ten weekend odbędzie się pierwszy w historii konkurs męskiego Pucharu Świata w skokach narciarskich w Rumunii. Na czwartek zaplanowano kwalifikacje, a na sobotę – kolejny konkurs. Na normalnym obiekcie w Rasnovie rywalizować będzie m.in. siedmiu Polaków: Kamil Stoch, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka i Paweł Wąsek. W stosunku do ostatnich zawodów w Bad Mitterndorf zaszła więc jedna zmiana. Za Andrzeja Stękałę w ekipie pojawił się Wąsek, który w sobotnim konkursie Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Iron Mountain zajął drugie miejsce.

O ile biało-czerwoni w Rumunii pojawią się w najsilniejszym składzie, to kilka reprezentacji zdecydowało się na roszady. Najpoważniej wygląda absencja Ryoyu Kobayashiego, który w klasyfikacji generalnej PŚ zajmuje trzecie miejsce, wyprzedzając o 60 punktów Kubackiego. Polak ma więc szansę „zrzucić” z podium Japończyka. W Rasnovie ma także zabraknąć m.in.: Norwega Roberta Johanssona, Szwajcara Simona Ammanna oraz Słoweńców Timiego Zajca i Domena Prevca.

Program zawodów w Rasnovie

Czwartek, 20 lutego: 10.30 oficjalny trening; 12.00 kwalifikacje

Piątek, 21 lutego: 13.00 seria próbna; 14.00 – pierwsza seria

Sobota, 22 lutego: 11.00 kwalifikacje; 12.45 – pierwsza seria

Na zdjęciu: Dobre występy w Rasnovie mogą dać Dawidowi Kubackiemu awans na trzecie miejsce w Pucharze Świata.

Komentarze