Skoki narciarskie. W Zakopanem po raz 48

 

Wielka Krokiew została usytuowana na północnym zboczu góry Krokiew w tatrzańskim reglu. Inicjatorem powstania skoczni i jej projektantem był zakopiański planista, artysta, społecznik i dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem Karol Stryjeński.

W dniu otwarcia Wielkiej Krokwi, 22 marca 1925 r. panowały złe warunki pogodowe – była odwilż i padał deszcz. Mimo to odbył się inauguracyjny konkurs, w którym wzięło udział 19 skoczków. Pierwszym rekordzistą zakopiańskiego obiektu został Wojciech Gąsienica-Sieczka, który skoczył na odległość 36 metrów.

Po śmierci Stryjeńskiego skocznia nosiła jego imię aż do 1989 roku, gdy jej patronem został Stanisław Marusarz.

Pierwsze zawody o randze międzynarodowej na Wielkiej Krokwi odbyły się w 1929 roku – były to mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Kolejne zorganizowano pod Tatrami 19 lutego 1939 roku. Zakopane gospodarzem MŚ było jeszcze w 1962 roku. Przed ich rozpoczęciem skocznię przebudowywano, powstał m.in. nowoczesny stadion i trybuny boczne.

Natomiast zawody Pucharu Świata po raz pierwszy rozegrano pod Giewontem w 1980 roku. W pierwszym konkursie na Średniej Krokwi triumfował Stanisław Bobak, a następnego dnia na dużym obiekcie najlepszy był Piotr Fijas.

Na kolejną wizytę światowej czołówki Zakopane czekało 10 lat – w 1990 roku zwyciężył słynny Niemiec Jens Weissflog, ale potem znów nastąpiła przerwa, tym razem sześcioletnia.

Od 1996 roku konkursy PŚ na Wielkiej Krokwi odbywały się już z udziałem Adama Małysza. Skoczek z Wisły zwyciężył tu cztery razy: w 2002, dwukrotnie w 2005 oraz w 2011 roku.

Wydarzenia z konkursu rozegranego 23 stycznia 2011 roku kibice zapamiętali na długo. Małysz, który wygrał dwa dni wcześniej, przy lądowaniu przewrócił się, ale godnie go zastąpił Kamil Stoch notując wtedy pierwszy w karierze pucharowy triumf.

W XXI wieku obiekt kilkukrotnie był modernizowany. Wielka Krokiew posiada obecnie wymiary K-125 oraz HS 140 i jest największą skocznią narciarską w Polsce. Oficjalny rekord od 19 stycznia 2019 roku należy do Dawida Kubackiego i wynosi 143,5 m.

Najbliższy festiwal skoków w Zakopanem rozpocznie się w piątek o godzinie 16.00 – sesją treningową. Dwie godziny później odbędą się kwalifikacje o awans do niedzielnego konkursu indywidualnego, którego początek zaplanowano na 16.00.

W sobotę rozegrany zostanie konkurs drużynowy – początek o godz. 16.15.
Z piątkowych kwalifikacji transmisję przeprowadzi Eurosport 1 oraz TVP Sport. Sobotnią drużynówkę i niedzielne zmagania indywidualne będzie można obejrzeć w Eurosporcie 1, TVP 1 i TVP Sport.

 

Na zdjęciu: Wielka Krokiew na zawsze wpisała się w historię polskiego sportu.