Śląsk trenerami stoi!

 

Wspominać lat, gdy połowę ekstraklasy stanowili przedstawiciele województwa śląskiego, nie ma już sensu, ale to nie tak zamierzchłe czasy, gdy na najwyższym szczeblu grało jeszcze po pięciu reprezentantów najbardziej utytułowanego piłkarsko polskiego regionu.

Dziś ostali się jedynie Piast Gliwice, Górnik Zabrze oraz – licząc od dużej biedy – Raków z przynależnej tylko administracyjnie, a mającej przeszłość i ambicje miasta wojewódzkiego Częstochowy.

W tej sytuacji honoru bronią nie tyle kluby, co trenerzy. W ekstraklasie pracuje obecnie sześciu obcokrajowców i dziesięciu Polaków. Połowa z nich – to Ślązacy. Waldemar Fornalik z Piasta, Michał Probierz z Cracovii, Marcin Brosz z Górnika, Mirosław Smyła z Korony, Artur Skowronek z Wisły Kraków…

Pod tym względem Górny Śląsk nie ma sobie równych. Dość powiedzieć, że już żadne inne województwo nie może pochwalić się choćby dwoma ekstraklasowymi „krajanami”!

Bytomska kuźnia

Jest coś, co łączy wszystkich tych trenerów. To Polonia Bytom. Przewinęła się przez nią cała piątka. Fornalik, Probierz, Brosz i Skowronek swego czasu prowadzili ją samodzielnie. Choć „swego czasu” to byłoby określenie zbyt banalne, zbyt płytkie i nieprecyzyjne.

Dla Fornalika, Probierza i Brosza, właśnie ulica Olimpijska 2 była miejscem, gdzie debiutowali w roli pierwszego szkoleniowca drużyny seniorów. To też i tam z profesjonalną seniorską piłką – tyle że w roli drugiego trenera – zderzył się też Smyła.

Samodzielnie sterów tam nie objął (jeszcze…?), ale przed laty na łamach „Sportu” złożył nawet deklarację, że „Polonii nigdy bym nie odmówił”. Z całego kwintetu śląskich ekstraklasowych trenerów źle pobyt w Bytomiu wspomina zapewne tylko Skowronek; to było kilka miesięcy przeciętnych wyników na poziomie rozgrywkowym nr 3, naznaczonych w dodatku niechęcią trybun, które nie były w stanie przejść do porządku dziennego nad jego radzionkowskim rodowodem.

W mieście „Cidrów” osiedlił się nie tylko Skowronek, ale też Smyła, choć miejsce ich urodzenia – podobnie jak Probierza – to Bytom. Polonia gra dziś na Szombierkach, dobre czasy wspomina z perspektywy trzecioligowca, będąc daleko od dużej piłki, lecz jej duch unosi się w ekstraklasie mocno. Nie tylko polskiej.

Pavol Stano, wieloletni stoper niebiesko-czerwonych, prowadzi dziś utytułowaną słowacką Żylinę. Jak tu nie mówić o bytomskiej kuźni trenerów? Silne bytomskie wpływy znajdziemy nie tylko w ekstraklasie, ale i pierwszej lidze, gdzie pracują Jacek Trzeciak (Olimpia Grudziądz) i Dietmar Brehmer (Odra Opole). No i drugiej – vide Rafał Górak (GKS Katowice).

I jeszcze selekcjoner

Na zapleczu elity do grona Ślązaków zaliczyć też można Dariusza Dudka (Zagłębie), Jarosława Skrobacza czy – idąc bardziej w nomenklaturę województwa – Artura Derbina, kojarzonego przede wszystkim z futbolem sosnowieckim. Spośród 44 polskich trenerów pracujących na szczeblu centralnym (obcokrajowców jest 8), aż 14 można wrzucić do „śląskiego” worka.

Oczywiście – o ten worek też można się pokłócić. Waldemar Fornalik urodził się przecież w małopolskich Myślenicach, Jacek Trzeciak czy Adam Nocoń – w miejscowościach dolnośląskich. Życiowo, piłkarsko, a już na pewno – trenersko ukształtowała ich jednak śląska ziemia. Nawet bez nich, Śląsk byłby trenersko liczny najbardziej.

Najmniej oczywistym w tej śląskiej czternastce jest Bartosz Tarachulski. Pochodzi z Gliwic, ale od lat związany jest z piłką na Mazowszu, gdzie zresztą teraz funkcjonuje (w II-ligowych Siedlcach).

Swoją drogą – Mazowsze i Wielkopolska wypadają pod względem trenerskim zaskakująco ubogo, a tylko odrobinę lepiej – gdybyśmy uwzględnili tam Aleksandara Vukovicia i Ivana Djurdjevicia, czyli Serbów wiele zawdzięczających Warszawie (Vuko) i Poznaniowi (Djuka).

A uzupełniając jeszcze trenerski worek województwa śląskiego nie można zapominać o szkoleniowcu nr 1 w ojczyźnie – czyli selekcjonerze Jerzym Brzęczku, dumie Truskolasów… Jest szansa, że na Euro 2020 trener z województwa śląskiego poprowadzi kadrę kraju, którego mistrzem została drużyna dowodzona przez Ślązaka. Nawet jeśli tytułu nie obroni Piast, to z odsieczą może jeszcze przyjść Cracovia Probierza…

Wojciech Chałupczak

MIROSŁAW SMYŁA

Fot. Krzysztof Dzierżawa/Pressfocus

Mirosław Smyła wraz ze śląską częścią kieleckiego sztabu – Mirosławem Dreszerem (z lewej) i Danielem Wojtaszem (z tyłu).

MARCIN BROSZ  I MICHAŁ PROBIERZ

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocu

Niegdyś Michał Probierz luzował Marcina Brosza na stanowisku trenera Polonii Bytom, a to ponad 10-letnie zdjęcie najlepiej pokazuje, od jak dawna panowie rywalizują ze sobą w ekstraklasie.
Fot. Łukasz Laskowski/Pressfocus

WALDEMAR FORNALIK

Fot. Norbert Barczyk/PressFocus

Z trenerami w ekstraklasie – jak z tym gestem Waldemara Fornalika. 10 Polaków, 5 Ślązaków…

ARTUR SKOWRONEK

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus

Artur Skowronek to najmłodszy wiekiem śląski trener w ekstraklasie, ale doświadczeniem góruje nad krajanem z Radzionkowa, czyli Mirosławem Smyłą.

TRERZY NA SZCZEBLU CENTRALNYM

ŚLĄSKIE – 14
ekstraklasa: Michał Probierz (Cracovia), Waldemar Fornalik (Piast Gliwice), Marcin Brosz (Górnik Zabrze), Mirosław Smyła (Korona Kielce), Artur Skowronek (Wisła Kraków).
I liga: Jacek Trzeciak (Olimpia Grudziądz), Jarosław Skrobacz (GKS 1962 Jastrzębie), Dariusz Dudek (Zagłębie Sosnowiec), Artur Derbin (GKS Bełchatów), Dietmar Brehmer (Odra Opole).
II liga: Rafał Górak (GKS Katowice), Adam Nocoń (Olimpia Elbląg), Bartosz Tarachulski (Pogoń Siedlce), Paweł Ściebura (Skra Częstochowa).

ŁÓDZKIE – 5
ekstraklasa: Dariusz Żuraw (Lech Poznań).
I liga: Dariusz Banasik (Radomiak), Dominik Nowak (Miedź Legnica), Kamil Kiereś (Górnik Łęczna).
II liga: Rafał Ulatowski (Lech II Poznań).

MAŁOPOLSKIE – 4
ekstraklasa: Kazimierz Moskal (ŁKS Łódź).
I liga: Dariusz Marzec (Stal Mielec).
II liga: Piotr Mosór (Znicz Pruszków), Łukasz Surma (Garbarnia Kraków)

POMORSKIE – 4
I liga: Krzysztof Brede (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Tomasz Kafarski (Sandecja Nowy Sącz).
II liga: Marcin Kaczmarek (Widzew Łódź), Adrian Stawski (Bytovia).

DOLNOŚLĄSKIE – 3
I liga: Ryszard Tarasiewicz (GKS Tychy), Mariusz Lewandowski (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Zbigniew Smółka (Chojniczanka).

PODKARPACKIE – 3
I liga: Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice).
II liga: Szymon Grabowski (Resovia), Szymon Szydełko (Stal Stalowa Wola).

ZACHODNIOPOMORSKIE – 3
I liga: Paweł Cretti (Wigry Suwałki).
II liga: Janusz Niedźwiedź (Stal Rzeszów), Bogusław Pietrzak (Elana Toruń).

MAZOWIECKIE – 2
ekstraklasa: Marek Papszun (Raków Częstochowa).
II liga: Bogdan Jóźwiak (Legionovia).

ŚWIĘTOKRZYSKIE – 1
ekstraklasa: Piotr Stokowiec (Lechia Gdańsk).

PODLASKIE – 1
ekstraklasa: Radosław Sobolewski (Wisła Płock)

KUJAWSKO-POMORSKIE – 1
I liga: Piotr Tworek (Warta Poznań).

WARMIŃSKO-MAZURSKIE – 1
I liga: Piotr Zajączkowski (Stomil Olsztyn).

WIELKOPOLSKIE – 1
II liga: Adam Topolski (Błękitni Stargard).

LUBELSKIE – 1
II liga: Łukasz Kowalski (Gryf Wejherowo).

LUBUSKIE, OPOLSKIE – 0.

 

Ślązacy w ekstraklasie

W sztabach szkoleniowych klubów ekstraklasy nie brakuje fachowców pochodzących ze województwa śląskiego. Do tego grona zaliczają się:

Górnik Zabrze: Marek Kasprzyk, Marek Matuszek (asystenci trenera), Mateusz Sławik (trener bramkarzy), Bartłomiej Spałek (fizjoterapeuta)
Korona Kielce: Mirosław Dreszer (trener bramkarzy)
Legia Warszawa: Lucjan Brychczy (honorowy członek sztabu)
Piast Gliwice: Tomasz Fornalik (II trener), Mateusz Smuda (trener bramkarzy), Tomasz Stranc (trener przygotowania fizycznego), Mariusz Narel (analityk)
Pogoń Szczecin: Andrzej Krzyształowicz (trener bramkarzy)
Raków Częstochowa: Wojciech Herman (fizjoterapeuta)
Wisła Kraków: Dawid Szulczek (asystent trenera)