Śląsk Wrocław. Bez gwarancji

Czy Śląsk Wrocław pod kuratelą Jacka Magiery zmieni oblicze?


Zmiana trenera na 8. kolejek przed zakończeniem rozgrywek ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom Śląska Wrocław powstrzymanie kryzysu i miejsce w górnej połówce tabeli. Czy misja powierzona Jackowi Magierze zakończy się sukcesem?

W przeszłości takie roszady dokonywane w klubie z Oporowskiej przynosiły pożądane efekty, chociaż czasami tylko na krótkim dystansie, a nie na długim finiszu. Weźmiemy pod lupę sześć ostatnich przypadków zmiany sternika, dokonanej w trakcie sezonu. Włodarze klubu efektów oczekiwali natychmiast, co zresztą nie dziwi, bo nie wyprzęga się konia z wozu tylko po to, żeby był innej maści, tylko żeby był lepszy i silniejszy. Przed podobnym wyzwanie stoi teraz Jacek Magiera, który wprawdzie kontrakt ma do 30 czerwca 2023 roku, ale wiadomo, jak to bywa z umowami trenerów.

Efekt nowej miotły najlepiej zadziałał w przypadku trenera Romualda Szukiełowicza, lecz był on skuteczny tylko na krótkim dystansie. W grudniu 2015 roku „Szukieł” przejął drużynę po Grzegorzu Kowalskim (zastąpił na pięć dni Tadeusza Pawłowskiego) i rozpoczął urzędowanie od dwóch zwycięstw. Na wiosnę dorzucił kolejną wygraną i czar prysł, bo w kolejnych pięciu potyczkach ligowych Śląsk wywalczył jeden punkt, dzięki bezbramkowemu remisowi z Górnikiem Zabrze.

Szukiełowicz stracił posadę w marcu 2016 roku, a w jego buty wszedł Mariusz Rumak. Wygrał tylko jeden mecz (na wyjeździe z Lechem Poznań 1:0), ponadto dwa spotkania zremisował – z Koroną Kielce (2:2) i Ruchem Chorzów (0:0). Na długim dystansie Rumak był jednak znakomity, w 16. pierwszych spotkaniach Śląsk pod jego wodzą poniósł tylko jedną porażkę (na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 1:2).

Zwolniony niedawno Vitezslav Laviczka pracę we Wrocławiu rozpoczął od dwóch zwycięstw u siebie i porażki na wyjeździe, co stało się w bieżących rozgrywkach „znakiem rozpoznawczym” jego drużyny. Jak wystartuje za kilka dni Jacek Magiera? Pierwsza na jego drodze stanie Jagiellonia Białystok…


Na zdjęciu: Jak wystartuje Jacek Magiera z nową drużyną? To pytanie interesuje nie tylko kibiców Śląska Wrocław.

Fot. Adam Starszyński/PressFocus