Śląsk Wrocław. Jakie otwarcie „Magica”?

W poniedziałek meczem z Jagiellonią Białystok Jacek Magiera zadebiutuje na ławce Śląska Wrocław.


W wielkanocny poniedziałek Jacek Magiera zadebiutuje na trenerskiej ławce wrocławskiego Śląska. 44-letni szkoleniowiec „chrzest bojowy” przejdzie w Białymstoku, gdzie na jego drużynę czeka Jagiellonia. Czy rozpocznie swoje urzędowanie w klubie ze stolicy Dolnego Śląska od wygranej?

Pierwszym klubem, w którym popularny „Magic” (nie mylić ze słynnym niegdyś koszykarzem Los Angeles Lakers, Earvinem Johnsonem) rozpoczął samodzielną pracę, było I-ligowe wówczas Zagłębie Sosnowiec. Magiera trafił na Kresową latem 2016 roku i poprowadził sosnowiczan w dziewięciu kolejkach sezonu 2016/2017. Bilans miał imponujący – sześć zwycięstw i trzy remisy, bramki 20:8. Zespół ze Stadionu Ludowego był wtedy liderem Nice I ligi z dorobkiem 21. punktów i o cztery „oczka” wyprzedzał Sandecję Nowy Sącz oraz o pięć Wigry Suwałki, Chojniczankę i GKS Katowice.

W tym momencie przypomniała sobie o Magierze warszawska Legia, w której wcześniej był asystentem Jana Urbana (172 mecze), Macieja Skorży (85 meczów), Stefana Białasa (11), Jacka Zielińskiego (10), Dariusza Wdowczyka (5), Ireneusza Zawadzkiego (1) i Rafała Janasa (1). Pracę z pierwszym zespołem rozpoczął 24 września 2016 roku, a zadebiutował na ławce w meczu przeciwko Lechii Gdańsk. Ekipa z Trójmiasta poległa na Łazienkowskiej 0:3 (bramki strzelili Guilherme 2 oraz Nemanja Nikolić).

W momencie przejęcia sterów drużyny, po 10. kolejce, zespół z Łazienkowskiej zajmował w tabeli dopiero 14. miejsce (2 zwycięstwa, 4 remisy i tyle samo porażek), tracąc do lidera – Lechii – 12 punktów! W następnych 10. spotkaniach legioniści odnieśli 8 zwycięstw. Jeden mecz zremisowali i ponieśli jedną porażkę. Na mecie zameldowali się na pierwszym miejscu, chociaż jeden punkt więcej (59) zdobyła Jagiellonia Białystok. Wtedy jednak po sezonie zasadniczym dzielono punkty na pół i „Żubry” z Podlasie wyszły na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, bo to Legia sięgnęła po koronę mistrza Polski.

Wrażenie na wszystkich zrobiła seria trzech zwycięstw na wyjeździe, w których zespół z Łazienkowskiej strzelił cztery gole (z Koroną Kielce 4:2, Jagiellonią Białystok 4:1 i… Śląskiem Wrocław 4:0). Podopieczni Jacka Magiery w 19. i 20. kolejce zaaplikowali rywalom po pięć bramek. Na wyjeździe rozgromili Piasta Gliwice (5:1), zaś u siebie Górnika Łęczna (5:0). Kibice Śląska na takie „fajerwerki” nie mają co liczyć, ale nawet zwycięstwo w najskromniejszych rozmiarach w Białymstoku zapewne poprawiłoby im humor.

Pracę na Łazienkowskiej „Magic” zakończył 13 września 2017 roku, 19 marca następnego roku został selekcjonerem reprezentacji Polski U-20, zaś 1 lipca ubiegłego roku powierzono mu opiekę nad kadrą U-19. Kontrakt ze Śląskiem podpisał 22 marca br. i ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku.


Na zdjęciu: Jacek Magiera pierwszy egzamin w roli trenera Śląska będzie zdawał w Białymstoku.

Fot. slaskwroclaw.pl/Krystyna Pączkowska


Debiuty trenerów

Jacek Magiera jest dziewiątym trenerem Śląska od momentu powrotu wrocławian na łono ekstraklasy. Jak poradzili sobie w pierwszym meczu jego poprzednicy?

  • 1 października 2009 roku: Wisła Kraków – Śląsk (Orest Lenczyk).
  • 14 września 2012 roku: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Śląsk 1:1 (Stanislav Levy).
  • 2 marca 2014 roku: Cracovia – Śląsk 0:1 (Tadeusz Pawłowski)
  • 11 grudnia 2015 roku: Śląsk – Górnik Łęczna 2:1 (Romuald Szukiełowicz).
  • 11 marca 2016 roku: Korona Kielce – Śląsk 2:2 (Mariusz Rumak).
  • 12 lutego 2017 roku: Wisła Płock – Śląsk 1:1 (Jan Urban).
  • 25 lutego 2018 roku: Śląsk – Górnik Zabrze 1:1 (Tadeusz Pawłowski).
  • 9 lutego 2019 roku: Śląsk – Zagłębie Sosnowiec 2:0 (Vitezslav Laviczka).
  • 5 kwietnia 2021 roku: Jagiellonia Białystok – Śląsk ? (Jacek Magiera).

Komentarze