Śmierć piłkarzy

Ostatnie tygodnie przyniosły tragiczne informacje dotyczące piłkarzy z Czarnego Lądu. W przeciągu miesiąca zmarło kilku z nich, w tym były reprezentant Ghany Christian Atsu.


Atsu to gwiazda Pucharów Narodów Afryki z poprzedniej dekady. Był jednym z liderów zespołu, który w mistrzostwach kontynentu zdobył wicemistrzostwo w 2015 roku. Ciągnął grę ofensywną „Czarnych Gwiazd”. Tak samo było dwa lata później. Z Ghaną zagrał też w finałach MŚ 2014 na brazylijskich stadionach. Z powodzeniem grał w wielu europejskich klubach (Porto, Malaga, Newcastle).

W zeszłym roku przeniósł się z saudyjskiego Al Raed do tureckiego Hatyasporu. 6 lutego Turcję i Syrię nawiedziło olbrzymie trzęsienie ziemi, które kosztowało życie ponad 54 tys. ludzi. Wśród tych, którzy zginęli, był dyrektor sportowy Hatyasporu Taner Savut, a także Christian Atsu. Doniesienia w sprawie 31-letniego piłkarza były sprzeczne, bo najpierw informowano ,że przeżył. Potem okazało się, że jednak nie. Zginął pod gruzami zawalonego budynku, jak tysiące innych. Klub wycofał się z rozgrywek tureckiej Super Ligi. Atsu na swoim koncie miał 65 występów w reprezentacji swojego kraju i 9 strzelonych goli.

Pod koniec lutego TP Mazembe z DR Konga poinformowało z kolei o nagłej śmierci swojego zawodnika, 27-letnigo obrońcy Godeta Masengo. Zmarł nagle we własnym mieszaniu. Wcześniej nie miał problemów ze zdrowiem. Prawdopodobną przyczyną było nagłe zatrzymanie akcji serca.

Z kolei w niedzielę 5 marca na boisku w Wybrzeżu Kości Słoniowej w meczu ligowym zmarł Moustapha Sylla. 21-letni gracz Racingu Club d’Abidjan zasłabł w trakcie gry na środku boiska, nieatakowany przez nikogo, a pomimo natychmiastowej pomocy nie udało się go uratować. „Kondolencje dla całej piłki nożnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wielka tragedia. Trzech zawodników z ligi zawodowej Wybrzeża Kości Słoniowej zmarło w ciągu mniej niż czterech lat. Gdzie są obowiązkowe wizyty lekarskie dla każdego profesjonalnego piłkarza? Gdzie są obowiązkowe badania krwi, EKG, testy wydolnościowe? Kiedy pojawi się medycyna sportowa w naszym kraju?” – napisał słynny Didier Drogba.

Na stronie CAF, czyli Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej, znajdziemy też kondolencje, jakie jej szef, czyli dr Patrice Motsepe, złożył na ręce rodziny i klubu z RPA, skąd pochodzi. A chodzi o śmierć piłkarza Richards Bay FC Siphamandla Mtolo, który zasłabł i zmarł podczas treningu. Wszystko wydarzyło się kilka dni temu…


Na zdjęciu: W wielu miejscach na świecie uczczono Christiana Atsu. Tutaj minuta ciszy przed meczem Nottingham Forrest – Manchester City.

Fot. Gareth Evans/News Images/SIPA /PressFocus