PŚ Zakopane. Śniegu na pewno nie zabraknie

Sobotni konkurs Pucharu Świata w Zakopanem przeprowadzony zostanie bez oprawy muzycznej, jeżeli tego dnia odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformował PAP prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu Adamowicza, zmarłego w poniedziałek na skutek odniesionych dzień wcześniej ran, będzie dniem żałoby narodowej. Nieoficjalnie podaje się, że uroczystości odbędą się w sobotę.

– Jeżeli faktycznie tak się stanie, to przeprowadzimy konkurs drużynowy w pełnej powadze, bez tradycyjnej oprawy muzycznej i zabawy, która niemal zawsze towarzyszy zakopiańskiej edycji PŚ. Niestety podobną sytuację przeżywaliśmy dwukrotnie – w 2006 i 2008 roku. Zawody się odbyły, ale z pełnym uszanowaniem ofiar tragedii, które wtedy zginęły – przypomniał Kozak.

28 stycznia 2006 roku, w trakcie wystawy gołębi pocztowych zawalił się dach chorzowskiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło wtedy 65 osób, ponad 170 zostało rannych. 23 stycznia dwa lata później w wyniku wypadku wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu śmierć poniosło czterech członków załogi i 16 pasażerów.

Zapytany o konkurs indywidualny prezes TZN powiedział, że odbędzie się już w tradycyjnej konwencji. – Czyli z niezawodną ekipą Crowd Supporters, która od wielu lat doskonale prowadzi zabawę na trybunach Wielkiej Krokwi – stwierdził Kozak.

Przed nadchodzącymi zawodami organizatorzy największy problem mają ze… śnieżną zimą. W miniony weekend odbywały się w Zakopanem zawody FIS Cup. Po nich do akcji ruszyły służby, które wywożą zwały śniegu zalegające na obiekcie.

– Przy odśnieżaniu trybun, udrażnianiu przejść i wywożeniu ogromnych ilości śniegu pracuje blisko sto osób. Na dodatek u nas ciągle sypie. I wcale nie mniej. Powiedziałbym, że nawet więcej. Nie ma jednak zagrożenia, że z tego powodu zawody się nie odbędą – cytuje Wojciecha Gumnego, szefa komitetu organizacyjnego zawodów PŚ w Zakopanem Interia.

Według najnowszych prognoz w stolicy polskich Tatr śnieżyć ma do środy. Do tego ma mocno wiać. Od czwartku powinno być już jednak spokojniej i nie zakładają mocnych podmuchów wiatru w pucharowy weekend. Za to w sobotę i niedzielę może znowu dosypać białego puchu.

Wczoraj ogłoszono skład polskiej reprezentacji naszego na konkursy w Zakopanem, wystąpi w nich 12 podopiecznych Stefana Horngachera i Macieja Maciusiaka. Niespodzianek nie ma, bo będą to ci sami zawodnicy, którzy wystąpili w wiślańskich kwalifikacjach inaugurujących bieżący sezon Pucharu Świata.

 

Kadra skoczków na Puchar Świata w Zakopanem

Kamil Stoch (2. miejsce w PŚ 2018/19)

Piotr Żyła (3. miejsce w PŚ 2018/19)

Dawid Kubacki (4. miejsce w PŚ 2018/19)

Jakub Wolny (30. miejsce w PŚ 2018/19)

Stefan Hula (38. miejsce w PŚ 2018/19)

Maciej Kot (49. miejsce w PŚ 2018/19)

Przemysław Kantyka

Klemens Murańka

Tomasz Pilch

Andrzej Stękała

Paweł Wąsek

Aleksander Zniszczoł

***

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu rozpoczną się w piątek o 18. Dzień później o godz. 16.00 rozegrany zostanie konkurs drużynowy, a w niedzielę też o 16.00 konkurs indywidualny.

***

Organizatorzy informują, że nadal dostępne są bilety na piątkowe oficjalne treningi oraz kwalifikacje. Można nabyć u oficjalnego sprzedawcy: Tour & Travel Poland s.c. – biuro w Zakopanem, ul. Kościuszki 15