Sosnowiczanie mają patent na chorzowian

Ostatnimi czasy sosnowiczanie mają patent na chorzowian.

Najnowsza historia rywalizacji Zagłębia z Ruchem rozpoczęła się w sezonie 2004/2005. Wówczas to oba zespoły spotkały się ze sobą w ligowym boju po dwunastoletniej przerwie na zapleczu ekstraklasy. Ostatni mecz przed pojedynkiem rozegranym jesienią 2004 roku odbył się 29 kwietnia 1992 roku. Na Stadionie Ludowym górą byli chorzowianie, którzy pokonali Zagłębie 2:0.

Awans i spadek

10 października 2004 roku ówczesny beniaminek I ligi z Sosnowca podejmował Ruch i odniósł jednobramkową wygraną. Gola na wagę zwycięstwa zdobył wówczas Marcin Lachowski. Była to pierwsza z sześciu wygranych w dziesięciu spotkaniach, które odbyły się w latach 2004-2018. Trzy pojedynki zakończyły się remisami, a tylko raz zespół z Sosnowca zszedł z boiska pokonany. Miało to miejsce w sierpniu 2007 roku, gdy oba zespoły występowały w ekstraklasie. Na stadionie przy Cichej w konfrontacji dwóch beniaminków najwyższego szczebla rozgrywek Ruch wygrał 1:0 po golu Tomasza Sokołowskiego. Zagłębie kończyło tamten mecz w „dziesiątkę” po tym, jak w końcówce Rafał Berliński pokazał publiczności środkowy palec.

Zagłębiu udało się wygrać dwa mecze wyjazdowe – pierwszy wiosną 2005. Chorzowianie grali już od 18 minuty w osłabieniu po czerwonej kartce dla Leszka Pokładowskiego, ale to „Niebiescy” w 49 minucie wyszli na prowadzenie po golu Mariusza Śrutwy. Zagłębie odpowiedziało bramkami Dzenana Hosicia oraz Mariusza Ujka i zgarnęło trzy punkty. Druga wyjazdowa wygrana miała dla sosnowiczan szczególne znacznie, bo pieczętowała awans Zagłębia do ekstraklasy. 27 maja piłkarze z Kresowej wygrali na boisku rywala 1:0 po golu Alexandre Cristovao i w Chorzowie mogli świętować awans. Dla Ruchu tamta porażka oznaczała ostateczne pożegnanie z zapleczem ekstraklasy…

Ukarani walkowerem

Był to zresztą ostatni pojedynek obu drużyn w historii. We wspomnianym sezonie 2017/2018 pierwszy mecz w Sosnowcu także zakończył się wygraną Zagłębiaków, ale w efekcie weryfikacji wyniku przy „zielonym stoliku”. Na boisku po golach Tomasza Nawotki i Żarko Udovicicia dla Zagłębia i trafieniu Mello dla Ruchu ekipa ze Stadionu Ludowego wygrała 2:1, ale z racji tego, że na boisku w barwach „Niebieskich” wystąpił nieuprawniony do gry Artur Balicki, który na murawie zameldował się w 84 minucie spotkania, rezultat brzmiał 3:0.

W piątek oba zespoły zagrają ze sobą po czteroletniej przerwy. Tym razem beniaminkiem na zapleczu ekstraklasy jest Ruch, który podejmować będzie sosnowiczan jako lider. „Niebiescy” doskonale weszli w sezon i bez kompleksów kasują kolejne punkty. Gorąco będzie zapewne także na trybunach. Na sektor gości ma zostać wpuszczona ponad 600-osobowa grupa kibiców Zagłębia.