18. kolejka rozgrywek ekstraklasy sezonu 2022/2023. Zobacz, jacy piłkarze – według redakcji „Sportu” – zasłużyli swoją grą na wyróżnienie.

Bartosz MROZEK – nota 7. Stal Mielec (bramkarz)

Drugi raz w tym sezonie zachował czyste konto w starciu z Lechem, z którego jest wypożyczony do Mielca. Można zastanawiać się, czy katowiczanin szybciej wróci celem grania do Poznania, czy zostanie wytransferowany na zachód.

Bartłomiej KŁUDKA – nota 8. Zagłębie Lubin (obrońca)

Tak dobrze dośrodkował w pole karne, że Sasza Żivec miał sporo czasu i miejsca, by wyprowadzić w imieniu lubinian skuteczny cios. Gol na 2:0 przesądził niemal o losie derbów we Wrocławiu.

Bartłomiej SALAMON – nota 6. Lech Poznań (obrońca)

Jego powrót do ekstraklasy po długiej przerwie spowodowanej kontuzją wypadł obiecująco. Był jednym z najlepszych stoperów inaugurującej rok kolejki. Dla defensora Lecha to dopiero drugi występ w sezonie – ten pierwszy zaliczył w listopadzie z Villarealem w Lidze Konferencji.

Kacper CHODYNA – nota 8. Zagłębie Lubin (obrońca)

Pierwszoplanowa postać dolnośląskich derbów między Śląskiem a Zagłębiem. Jego strzał w „długi” róg rozwiązał worek, z którego wypadały bramki jedynie dla lubinian.

Miłosz SZCZEPAŃSKI – nota 7. Warta Poznań (pomocnik)

Oj, mocno dał się we znaki Rakowowi, na który niegdyś okazał się już zbyt słaby. To po jego dośrodkowaniu i strzale Jana Grzesika samobójcze trafienie zaliczył Milan Rundić, dzięki czemu Warta niespodziewanie objęła prowadzenie. To na nim – za chamskiego „łokcia” – czerwoną kartkę zarobił Fran Tudor.

Patryk DZICZEK – nota 7. Piast Gliwice (pomocnik)

Był liderem gliwickiego środka pola w meczu z Jagiellonią, dobrze operował piłką, w czym nie przeszkadzał mu stan murawy, na którą – jak żartowali kibice – chyba przed pierwszym gwizdkiem wysłał swoich wynikających z nazwiska krewnych.

JOSUE – nota 8. Legia Warszawa (pomocnik)

Kolejny z plejady zawodników, którzy po pierwszej kolejce ekstraklasy AD 2023 mogą pochwalić się golem i asystą. Wykorzystał karnego, dośrodkował z rożnego na głowę Maika Nawrockiego, a w 60 minucie jeszcze jedną asystę „ukradł” mu fatalnym kiksem Carlitos.

Ernest TERPIŁOWSKI – nota 8. Widzew Łódź (pomocnik)

Gol, asysta – młodzieżowiec był jednym z reżyserów świetnego widowiska w Łodzi, gdzie Widzew trzykrotnie odrabiał straty, urywając finalnie punkty Pogoni. Mogło być nawet lepiej, gdyby nie – jak sam to ujął – przeklęte słupki i poprzeczki, które obił w pierwszej połowie.

Łukasz ZWOLIŃSKI – nota 7. Lechia Gdańsk (napastnik)

Szczupak, którym dobił strzał Marco Terazzino w poprzeczkę, dał Lechii drugie z rzędu zwycięstwo.

Jewgenij SZYKAWKA – nota 7. Korona Kielce (napastnik)

Białorusin potrzebował niespełna pół godziny, by ustrzelić dublet przy Łazienkowskiej. Choć Korony za uszy już nie wyciągnął i ostatecznie przegrała z Legią 2:3, to sposób, w jaki wygrywał pojedynki z Bartoszem Sliszem i Rafałem Augustyniakiem, co kończyło się golami, były opatrzone znakiem jakości.

Bartłomiej PAWŁOWSKI – nota 8. Widzew Łódź (napastnik)

Widzew to jego miejsce na ziemi i nic w tej materii nie powinno zmienić się i tej wiosny, którą zaczął od bramki zaaplikowanej szczecinianom oraz asyście przy trafieniu Ernesta Terpiłowskiego.