„Sport” wybrał jedenastkę 19. kolejki ekstraklasy!

19. kolejka rozgrywek ekstraklasy sezonu 2022/2023. Zobacz, jacy piłkarze – według redakcji „Sportu” – zasłużyli swoją grą na wyróżnienie.


Rafał LESZCZYŃSKI – nota 7. Śląsk Wrocław (bramkarz)

Pogoń oddała na jego bramkę aż 7 celnych strzałów, ale wrocławski golkiper zachował w sezonie drugie czyste konto. Parada po uderzeniu Wahana Biczakczjana – tak efektowna, że miło spojrzeć.

Filip DAGERSTAL – nota 6. Lech Poznań (obrońca)

Szwed brał udział w kombinacyjnie rozegranym stałym fragmencie, który przyniósł „Kolejorzowi” złotą bramkę w konfrontacji z beniaminkiem z Legnicy. Był w łańcuchu zagrań przedostatni, zaliczając asystę przy golu Mikaela Ishaka.

Raphael ROSSI – nota 7. Radomiak Radom (obrońca)

Z pomocą rykoszetu od Piotra Wlazły zwieńczył dośrodkowanie Roberto Alvesa z rzutu rożnego, zdobywając jedyną bramkę w meczu Radomiaka ze Stalą. Na stadionie w Radomiu trafił do siatki po niemal okrągłym roku.

Konrad POPRAWA – nota 7. Śląsk Wrocław (obrońca)

Najjaśniejsza postać bloku defensywnego Śląska, który dość niespodziewanie tyleż zachował w Szczecinie czyste konto, co wywiózł stamtąd 3 punkty.

Paweł WSZOŁEK – nota 6. Legia Warszawa (pomocnik)

Bezlitośnie zgubił Arkadiusza Woźniaka i sprytnie – niemalże walcząc wręcz, uszkadzając rywalowi uzębienie – minął Aleksa Ławniczaka, sprawiając, że Legia objęła prowadzenie w Lubinie.

John YEBOAH – nota 6. Śląsk Wrocław (pomocnik)

Niemca wszędzie było pełno w spotkaniu Śląska z Pogonią, aż wreszcie zwieńczył swój występ wywalczeniem rzutu karnego, który został przez niego osobiście wykorzystany. Trafił do siatki już wcześniej, ale partner odrobinę spóźnił się z podaniem, dlatego chorągiewka poszła w górę.

JOSUE – nota 7. Legia Warszawa (pomocnik)

W składzie Legii na mecz w Lubinie pojawiło się aż pięciu zawodników w wieku młodzieżowca, a tym „profesorem”, który pociągnął ich za sobą, był Josue. Zagraniem z prawej flanki asystował Pawłowi Wszołkowi, zagraniem z lewej – Ernestowi Muciemu. Powoli nasza cotygodniowa jedenastka kolejki bez Brazylijczyka przestaje mieć rację bytu.

Victor GARCIA – nota 6. Śląsk Wrocław (pomocnik)

Dokładna centra na głowę Erika Exposito sprawiła, że na początku II połowy Śląsk za sprawą swych Hiszpanów objął w Szczecinie prowadzenie, którego nie oddał już do końcowego gwizdka.

Bartłomiej PAWŁOWSKI – nota 7. Widzew Łódź (napastnik)

Znów najlepszy z widzewiaków, znów dwoił się i troił, wywalczył karnego. W swoim występie nr 200 w ekstraklasie robił wszystko, by łodzianie pokonali Jagiellonię.

Filip SZYMCZAK – nota 7. Lech Poznań (napastnik)

Najpierw odebrał zaległą nagrodę dla najlepszego ekstraklasowego młodzieżowca listopada, a potem udowodnił, że śmiało może występować w wyjściowym składzie Lecha u boku Mikaela Ishaka, a nie być jedynie dla Szweda alternatywą. Gola nie strzelił, ale napsuł mnóstwo krwi obrońcom Miedzi, a gdyby dopisało ciut więcej szczęścia, skończyłby nie tylko z bramką, lecz także asystą.

Vladislavs GUTKOVSKIS – nota 7. Raków Częstochowa (napastnik)

Najlepiej odnalazł się w podbramkowym zamieszaniu i strzelił gola, który co prawda w jakimkolwiek konkursie piłkarskiej piękności udziału wziąć nie może, ale zapewnił Rakowowi pierwsze w 2023 roku zwycięstwo.

JEDENASTKA „SPORTU”

Leszczyński (Śląsk) 7
Dagerstal (Lech) 6, Rossi (Radomiak) 7, Poprawa (Śląsk) 7
Wszołek (Legia) 6 , Yeboah (Śląsk) 6, Josue (Legia) 7, Garcia (Śląsk) 6
Szymczak (Lech) 7, Gutkovskis (Raków) 7, Pawłowski (Widzew) 7


Fot. Tomasz Kudala / PressFocus