Superpaczka na Superligę

Włodarczyk, najwybitniejsza młociarka w historii, trzy tygodnie temu przeszła operację kolana i w tym sezonie już nie wystartuje. W rywalizacji podczas 8. DME, które od 9 do 11 sierpnia zostaną rozegrane w Bydgoszczy, zastąpi ją Joanna Fiodorow, mająca drugi wynik (74,71 m) na liście mogących na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka wystartować (za Francuzką Alexandrą Tavernier – 74,84).

Wśród 54 biało-czerwonych na zawody tzw. Superligi (rozgrywane są jeszcze zawody europejskiej I, II i III ligi) są wszyscy najlepsi obecnie polscy lekkoatleci, w tym Piotr Lisek, Michał Haratyk, Justyna Święty-Ersetic, Marcin Lewandowski czy Adam Kszczot.

Dwa lata temu we francuskim Lille Polska zajęła w drużynowym czempionacie znakomite drugie miejsce (najwyższe w historii), ulegając jedynie Niemcom. W tym sezonie biało-czerwoni także mają medalowe aspiracje, a po cichu marzą nawet o wygranej. Dodatkową motywacją jest jubileusz 100-lecia, który w tym roku świętuje Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Fiodorow zawsze ma apetyt na medale

Specyfika zawodów sprawia, że w polskiej ekipie zabraknie m.in. mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka (dalej w tym sezonie rzucił mistrz Europy Wojciech Nowicki) czy tyczkarza Pawła Wojciechowskiego. – W kilku konkurencjach mieliśmy klęskę urodzaju i zastanawialiśmy się nad wyborem, np. w rzutach czy skoku o tyczce. Zdecydowały wyniki z tego sezonu. To wymierny wskaźnik, a my chcieliśmy wystawić najsilniejszą kadrę, na jaką nas aktualnie stać – stwierdził dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Ostatnie tygodnie przyniosły polskiej lekkoatletyce szereg znakomitych wyników. Faworytem pchnięcia kulą będzie Michał Haratyk, lider europejskich tabel z rekordem Polski 22,32. Piotr Lisek dwukrotnie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości ponad 6 metrów, doprowadzając rekord kraju do poziomu 6,02. Coraz lepszą formę prezentuje brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro młociarz Wojciech Nowicki. Dobrą dyspozycją legitymują się także nasi średniodystansowcy, Kszczot i Lewandowski.

Na 100 m Polskę reprezentować będzie, mająca znakomite wspomnienia z Bydgoszczy (została tu wicemistrzynią świata U20 i mistrzynią Europy U23), Ewa Swoboda; 22-letnia sprinterka z Żor będzie chciała zrehabilitować się za „zerówkę” (popełniła falstart) w poprzedniej edycji DME. Na 200 m wystartuje Anna Kiełbasińska, na 400 m mistrzyni Europy z Berlina Justyna Święty-Ersetic, a faworytem do zwycięstwa będzie mistrzowska żeńska sztafeta 4×400 m. Na 1500 m pobiegnie Sofia Ennaoui; w życiowej dyspozycji znajduje się Karolina Kołeczek, którą od tego sezonu stać na bieganie na 100 m przez płotki w granicach 12,70, co plasuje ją w czołówce europejskiej.

 

Na zdjęciu: „Sześciometrowy” tyczkarz Piotr Lisek powinien być jednym z liderów polskiej reprezentacji, marzącej o historycznym triumfie w drużynowym czempionacie.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem