Sypnęło niespodziankami

W mistrzostwach Polski w szpadzie świetnie zaprezentowały się młode zawodniczki. Powiało optymizmem…

Turnieje szpadzistek i szpadzistów o mistrzostwo Polski w Raszynie przyniosły nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Ewa Trzebińska, najlepsza w kraju zawodniczka w tej broni, od 4 tygodni leczy kontuzję stopy i walczy z czasem, by zdążyć na igrzyska. Pod jej nieobecność rywalki pogodziła 20-letnia akademiczka z Krakowa Barbara Brych, zaś w turnieju szpadzistów triumfował niespodziewanie Seweryn Brzozowski ze stołecznej Legii. Spore brawa należą reprezentantom woj. śląskiego, którzy w obu turniejach zdobyli w sumie 5 medali.

Brych wygrała w finale ze swoją koleżanką klubową oraz etatową reprezentantką kraju, Renatą Knapik-Miazgą 15:10. Jednak rewelacją tej imprezy była 17-letnia Alicja Klasik (RMKS Rybnik), mistrzyni świata kadetek, która w 1/4 finału pokonała kadrowiczkę Aleksandrą Jarecką (AZS AWF Kraków)15:8, a w kolejnej walce uległa Knapik-Miazdze tylko trafieniem (9:10). Brąz jest sukcesem utalentowanej nastolatki z Rybnika.

W czołowej „4” znaleźli się dwaj szpadziści gliwickiego Piasta. Aleksander Staszulonek w „bratobójczym” pojedynku półfinałowym pokonał Sebastiana Majgiera 15:10, ale w decydującym starciu uległ Brzozowskiemu 9:15. Szpadziści Piasta byli faworytami turnieju drużynowego i w finale długo prowadzili z zespołem Wrocławia, ostatecznie jednak przegrali 41:45. Brązowy medal wywalczyli akademicy z Katowic.

Na zdjęciu: 17-letnia Alicja Klasik z RMKS Rybnik była rewelacją mistrzostw – zajęła 3. miejsce.

WYNIKI

Szpada kobiet – półfinały: Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) – Alicja Klasik (RMKS Rybnik) 10:9, Barbara Brych (AZS AWF Kraków) – Magdalena Piekarska-Twardochel (AZS AWF Warszawa) 13:12; finał: Brych – Knapik-Miazga 15:10.

Kolejność: 1. Brych, 2. Knapik-Miazga, 3. Klasik i Piekarska-Twardochel, 5. Kamila Pytka (AZS AWF W-wa), 6. Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kr.), 7. Barbara Rutz (AZS Wratislavia), 8. Anna Polis (AZS AWF Kr.).

Szpada mężczyzn – półfinały: Seweryn Brzozowski (Legia W-wa) – Wojciech Lubieniecki (Cracovia 1906) 15:5, Aleksander Staszulonek – Sebastian Majgier (obaj Piast Gliwice) 15:10; finał: Brzozowski – Staszulonek 15:9.

Kolejność: 1. Brzozowski, 2. A.Staszulonek, 3. Lubieniecki, Majgier, 5. Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), 6. Damian Michalak (Piast), 7. Daniel Marcol (AZS Wratislavia).

Szpada K drużynowo półfinały: AZS AWF Kraków – Piast Gliwice 42:31, AZS Wratislavia Wrocław – AZS AWF Warszawa 45:33; o 3. m.: AZS AWF W-wa – Piast 45:33; finał: AZS AWF Kraków – AZS Wratislavia 37:34.

Szpada M drużynowo – półfinały: Piast Gliwice – AZS AWF Katowice 45:31, AZS Wratislavia – AZS AWF Kraków 45:30; o 3. m.: AZS AWF Katowice – AZS AWF Kraków 45:33; finał: AZS Wratislavia – Piast 45:41.