Szewińska znów pobiegnie

Dziś w Bydgoszczy główna część 1. Memoriału Ireny Szewińskiej, który zapowiada się jako swoiste preludium przed niedzielnym 65. ORLEN Memoriałem Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Mocno obsadzone będą biegi, w których zmarła 28 czerwca ub. roku legendarna lekkoatletka święciła największe triumfy, a więc na 100 oraz na 400 metrów, choć żaden z nich nie będzie „memoriałowym”. Na krótszym dystansie najlepsza Polka Ewa Swoboda walczyć będzie z szybkimi Amerykankami i Jamajkami; na dłuższym w dwóch seriach wystartuje pełen skład złotej sztafety złożonej z „aniołków Matusińskiego”, z Justyną Święty-Ersetic na czele. Będzie okazja powalczyć o indywidualne mistrzostwa świata w Dausze (27 września – 6 października), które wynosi 51,80.

Znakomicie obsadzone będą konkurencje techniczne. W pchnięciu kulą pasjonująco zapowiada się pojedynek dwóch najlepszych miotaczy w Europie – Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego. Mistrz i wicemistrz Europy walczą o palmę pierwszeństwa na kontynencie. Na gliwickie 21,79 Haratyka przed tygodniem podczas Diamentowej Ligi w Rzymie Bukowiecki odpowiedział rekordem życiowym 21,97 – to 3. wynik w tym roku na świecie i tylko 11 cm gorszy od ubiegłorocznego rekordu Polski kulomiota Sprintu Bielsko-Biała. Jeżeli nie dziś, to być może w niedzielę w Chorzowie padnie nowy rekord kraju!

W rzucie młotem w Bydgoszczy wystąpi właściwie cała światowa czołówka zawodników, bo zaplanowano konkurs w ramach IAAF Hammer Throw Challenge. Wśród nich będą polscy mistrzowie świata i Europy – Paweł Fajdek oraz Wojciech Nowicki, ale także m.in. mistrz olimpijski Dilszod Nazarow z Tadżykistanu, wicemistrz z Aten (2004) Turek Esref Apak, a także będący wysoko na listach światowych Francuz Quentin Bigot i Amerykanin Sean Donnelly. – To będą praktycznie małe mistrzostwa świata – zaciera ręce dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński.

Ukoronowaniem mityngu powinien być pojedynek czempionów 800 metrów – Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego.

Organizatorzy zadbali, by szczególnie młodsi kibice mogli poznać sylwetkę Szewińskiej, m.in. na telebimie wyświetlony zostanie film z zapisem biegu na 400 m z 1976 roku z Bydgoszczy, w którym znakomita lekkoatletka pobiła rekord świata (49,75). – Godne uczczenie pamięci pani Ireny jest dla nas najważniejsze. Często do nas przyjeżdżała, lobbowała za organizacją wielu międzynarodowych imprez. Choć jej już z nami nie ma, znów pobiegnie na Zawiszy – zapowiada Wolsztyński. Początek o godz. 17.00.

Memoriał jest dla Bydgoszczy próbą generalną przed sierpniowymi Drużynowymi Mistrzostwami Europy, które na stadionie Zawiszy odbędą się w dniach 9-11 sierpnia.

 

Na zdjęciu: Gdziekolwiek się pojawi, budzi podziw i zachwyt. Oto Justyna Święty-Ersetic…

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze