Szmyt nie do zatrzymania

Warta rozegrała mecz z Lechią niezwykle spokojnie. Wyczekała na błędy rywala i pewnie wygrała.


Zeszłotygodniowe zwycięstwo 4:0 z Miedzią Legnica miało napędzić drużynę Marcina Kaczmarka. Gdańszczanie marzą o tym, aby znajdować się w bezpieczniejszym miejscu w tabeli, lecz nie było to szczególnie widoczne w ich poczynaniach na boisku w Grodzisku Wielkopolskim. Co prawda Lechia miała delikatną przewagę w początkowej fazie meczu, ale to Warta schodziła na przerwę do szatni w dobrym nastroju.

Kajetan Szmyt wykorzystał słabszy moment gdańskiej defensywy. Zabawił się z Mario Maloczą, później jednym zwodem położył na ziemi Duszana Kuciaka oraz Jakuba Bartkowskiego, dzięki czemu bez problemu trafił do siatki. Cała akcja wyglądała tak, jakby przeprowadził ją niezwykle doświadczony gracz, a przecież dla 20-letniego Szmyta był to premierowy gol w barwach Warty.

Można byłoby się spodziewać, że goście po zmianie stron ruszą do ataku i będą starali się doprowadzić do wyrównania. Tak jednak się nie stało. Piłkarzom z Pomorza brakowało pomysłu, przez co Adrian Lis był bezrobotny. To wykorzystała Warta. Stefan Savić po indywidualnej akcji podwyższył prowadzenie na 2:0 i to podłamało drużynę trenera Kaczmarka. Lechia nie była już w stanie odpowiedzieć na ten cios.


Warta Poznań – Lechia Gdańsk 2:0 (1:0)

1:0 – Szmyt, 26 min (asysta Zrelak), 2:0 – Savić, 81 min (asysta Żurawski).

WARTA: Lis – Stavropoulos, Szymonowicz, Ivanov – Kościelny, Luis 3 (73. Kopczyński), Maenpaa (73. Destan niesklas.), Matuszewski (63. Kiełb) – Szczepański (63. Savić), Zrelak (54. Żurawski), Szmyt. Trener Dawid SZULCZEK. Rezerwowi: Grobelny, Sarbinowski, Korzeniecki, Pleśnierowicz.

LECHIA: Kuciak – Bartkowski, Malocza, Abu Hanna, Pietrzak (86. Sezonienko) – Terrazzino (66. Paixao), Kubicki – Piła (56. Friesenbichler), Diabate (66. Gajos), Durmus – Zwoliński. Trener Marcin KACZMAREK. Rezerwowi: Buchalik, Castegren, Tobers, Brzęk, Kałuziński.

Sędziował Paweł Malec (Łódź). Widzów: 1854. Żółte kartki: Luis (69. faul), Destan (90+3. niesportowe zachowanie) – Bartkowski (16. faul), Abu Hanna (90+3. niesportowe zachowanie).

Piłkarz meczu – Kajetan SZMYT


Fot.