Zobacz
Do góry

Szombierki Bytom. Cel się nie zmienia

Choć przewaga nad resztą stawki nie jest duża, to wszyscy związani z Szombierkami Bytom nie wyobrażają sobie, by ten sezon nie zakończył się co najmniej barażami o awans do III ligi.

 

Z wysokiego „C” rozpoczęli serię meczów kontrolnych piłkarze lidera I grupy IV ligi śląskiej. Grającej w klasie okręgowej Sośnicy Gliwice wbili aż 18 (!) goli, nie tracąc żadnego. 

Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek prowadził zespół w takim spotkaniu – mówi szkoleniowiec bytomskich Szombierek, Janusz Kluge. – Miało do niego dojść jeszcze grudniu, ale coś stanęło na przeszkodzie. Rywale usilnie zabiegali, by się z nami zmierzyć, ale wystawili chyba drugi skład, bo nie byli w stanie zrobić nam krzywdy, a moi chłopcy urządzili sobie trening strzelecki. To był przerywnik w ciężkich przygotowaniach do rundy wiosennej, ale pod względem szkoleniowym niewiele nam dał.

Szansa dla młodych

W sobotę poprzeczka powędruje już znacznie wyżej, bo „Zielonych” czekają aż dwa sparingi. – O 11.00 zagramy z Ruchem Chorzów, a o 13.00 z ROW-em 1964 Rybnik. Te mecze powinny nam już dać odpowiedź na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy i nad czym szczególnie musimy pracować.

Dysponuję dość liczną kadrą, bo tworzy ją 26 zawodników z pola, więc mam w kim wybierać – podkreśla trener Kluge, który włączył do zespołu dwóch 16-latków. – Kacper Cebula i Miłosz Ziomek to nasi wyróżniający się juniorzy. Okres przygotowawczy jest długi, ale mam nadzieję, że zniosą jego trudy i wiosną staną się pełnoprawnymi członkami naszej drużyny – dodaje szkoleniowiec bytomian, zaznaczając od razu, że cel, jaki został postawiony przed jego zespołem, nie uległ zmianie.

W czerwcu Szombierki mają świętować awans do III ligi i tym samym uczcić jubileusz 100-lecia powstania klubu. By tak się stało, bytomianie będą musieli wygrać swoją grupę oraz wykazać wyższość nad mistrzem grupy II w dwumeczu barażowym.

Poważne osłabienie

Wiele wskazuje, że w dążeniu do realizacji tego celu nie pomoże Szymon Cichecki. 20 października, podczas przegranego 1:3 wyjazdowego meczu z rezerwami Rakowa Częstochowa, 23-letni obrońca zerwał więzadło krzyżowe w kolanie.

„Cichy” to podstawowy zawodnik Szombierek, ich barw broni od 3,5 roku. W tym czasie zaliczył 94 występy, zdobywając 9 bramek. – Tydzień po feralnym spotkaniu Szymon trafił na stół operacyjny. Zerwanie więzadeł to poważna kontuzja, a przerwa w treningach trwa najczęściej 6 miesięcy.

Cichecki odstawił już kule, obecnie przechodzi rehabilitację i teoretycznie w kwietniu mógłby wrócić do gry. Przy tego typu urazach pośpiech nie jest jednak wskazany, więc konieczne jest znalezienie zawodnika o podobnej charakterystyce, a więc dynamicznego, szybkiego i zwrotnego. Luka po Szymku musi zostać wypełniona.

Mam na oku kandydatów, których będę próbował na prawej obronie i temu będą służyć mecze kontrolne. Zresztą wariant gry bez tego zawodnika już przećwiczyliśmy w czterech ostatnich ostatnich spotkaniach rundy jesiennej i nasza gra nie wyglądała źle.

Dwóch odeszło

Wiosną kibice Szombierek nie będą już mieli okazji oglądać Łukasza Mieszczaka i Pawła Schulke. Obaj jesienią nie zachwycili. Mieszczak wystąpił w pięciu niepełnych meczach i uzbierał raptem 137 minut, zaś Schulke wybiegał na boisko raptem czterokrotnie i spędził na nim 103 minuty. – Mieszczak zostanie wypożyczony do Siemianowiczanki, z której zresztą do nas przyszedł, a Schulke również planuje grać w jednym z klubów klasy okręgowej – informuje Janusz Kluge.

Solidni rywale

Areną większości meczów kontrolnych bytomian będzie boisko ze sztuczną nawierzchnią, sąsiadujące ze stadionem przy Frycza-Modrzewskiego. Jedynie przeciwko GieKSie zagrają w Katowicach, ale też na sztucznej trawie. – Jeśli warunki pozwolą, to z Górnikiem II Zabrze zmierzymy się na naturalnej murawie. Rywali mamy solidnych i mam nadzieję, że te mecze pozwolą nam optymalnie przygotować się do bardzo ważnej rundy wiosennej – kończy szkoleniowiec Szombierek, które po 15 meczach mają 33 punkty i wyprzedzają Unię Kosztowy (31) oraz Znicz Kłobuck (29).

 

Plan sparingów

25.01. – Ruch Chorzów i ROW 1964 Rybnik
1.02. – Pniówek 74 Pawłowice i LKS Goczałkowice
5.02. – Podlesianka Katowice
8.02. – GKS Katowice
8 lub 9.02. – Górnik II Zabrze
12.02. – Orzeł Miedary
15.02. – Kuźnia Ustroń
19.02. – Beskid Skoczów
22.02. – Stal Brzeg
29.02. – MKS Siemianowiczanka
7.03. – Polonia Łaziska Górne

 

Na zdjęciu: Wiosną ekipa z Bytomia będzie sobie musiała radzić bez Szymona Cicheckiego (z lewej).

Komentarze