Szybka (w miarę) rehabilitacja

Piłkarze Pogoni Szczecin w styczniu wyjadą na zgrupowanie do Turcji. Zamieszkają Gloria Sports Arena w Belek.


Przerwę w treningach i meczach kilku piłkarzy szczecińskiej Pogoni wykorzystało na podreperowanie swojego zdrowia. Zaraz po zakończeniu rundy jesiennej bramkarz „portowców” Dante Stipica przeszedł zabieg przepukliny pachwinowej. W jego przypadku program rehabilitacyjny potrwa 3-4 tygodnie. – Dante przeszedł zabieg w klinice w Monachium – powiedział szef sztabu medycznego w Pogoni, Bartosz Paprota.

– Czuje się dobrze. Po okresie rehabilitacji zawodnik rozpocznie pełny trening. Na szczęście to taka technika, która umożliwia bardzo szybki powrót do rehabilitacji i treningów.

Na wykonanie zabiegu zdecydowano się także w przypadku Alexandra Gorgona, który od dłuższego czasu zmagał się z kontuzją. – Alex miał problem z naderwanym więzadłem pobocznym w kolanie – wyjaśnił Bartosz Paprota. – To więzadło wygoiło się. Piłkarz cały czas miał jednak dolegliwości bólowe, szczególnie przy oddawaniu strzałów, czy zmianach kierunku ruchu.

Rehabilitacja zawodnika prowadzona była najpierw w klubie, a następnie w Niemczech u lekarzy, u których Gorgon leczył się wcześniej. Wówczas działania były koordynowane z klubowym sztabem medycznym. – Ta rehabilitacja nie przynosiła jednak oczekiwanych efektów – opowiada lekarz Pogoni. – Podjęliśmy zatem decyzję, żeby zrewidować miejsce uszkodzenia. Więzadło wygoiło się, natomiast powstała też blizna, która powodowała nieprawidłową pracę ścięgna i nerwu w okolicach więzadła.

Zawodnik przeszedł zabieg usunięcia blizny. Wykonali go niemieccy lekarze, którzy wcześniej leczyli zawodnika. Okres rehabilitacji po zabiegu powinien potrwać 8 tygodni. Po tym czasie zawodnik będzie mógł rozpocząć treningi z zespołem.

Do zdrowia wraca również powoli Kacper Smoliński. – Obecnie piłkarz jest w trzecim miesiącu po rekonstrukcji więzadeł – mówi Bartosz Paprota. – Wszystko przebiega planowo, pod koniec grudnia chcemy wykonać Kacprowi pierwsze testy oceniające siłę i wytrzymałość mięśni kończyn dolnych. Planujemy już wprowadzanie treningu siłowego, wytrzymałościowego i pierwszych zajęć z piłką.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia nowy kontrakt z „Dumą Pomorza” podpisał 31-letni obrońca, Benedikt Zech. Nowa umowa austriackiego stopera obowiązuje do 30 czerwca 2025 roku. Urodzony 3 listopada 1990 roku Zech trafił do Pogoni przed sezonem 2019/2020 z S.C. Rheindorf Altach. Od 2,5 sezonu reprezentuje barwy „portowców”. Do tej pory wystąpił w 81 oficjalnych meczach Pogoni: 75 ligowych, 4 Pucharu Polski oraz 2 UEFA Conference League. Zdobył w nich jedną bramkę. Sześciokrotnie wyprowadzał też granatowo-bordowych jako kapitan drużyny. – Od kilku lat budujemy w Szczecinie silną Pogoń i jednym z jej najważniejszych fundamentów jest Benedikt Zech – stwierdził szef pionu sportowego klubu, Dariusz Adamczuk.

– Podpisanie nowej umowy z Benediktem było dla nas jednym z ważniejszych sportowych celów, bo między innymi wokół niego chcemy budować naszą defensywę. To, że Benedikt zostaje z nami na kolejne trzy lata jest olbrzymim sukcesem Pogoni.

Do tej pory „Duma Pomorza” z Zechem w składzie wywalczyła brązowe medale mistrzostw Polski oraz zakwalifikowała się do rozgrywek UEFA Conference League. Sezon 2020/2021 zakończyła także z najszczelniejszą defensywą w ekstraklasie, tracąc w 30 meczach tylko 23 gole. Po 19. kolejkach bieżących rozgrywek „portowcy” plasują się na 2. miejscu i wiosną zamierzają powalczyć o tytuł mistrza Polski. – Rozmowy nie były łatwe, Benedikt zna swoją wartość, dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że związał swoją przyszłość z nami – powiedział prezes Pogoni, Jarosław Mroczek.

– Myślę, że przykłady Benedikta, czy Dantego Stipicy mogą być również wskazówką dla innych piłkarzy, że w Szczecinie budujemy długofalowy projekt nastawiony na sukcesy.

Podopieczni trenera Kosty Runjaicia przygotowania do rundy wiosennej rozpoczną w piątek, 7 stycznia. Przez kilka pierwszych dni „portowcy” będą przygotowywali się na własnych obiektach. W tym czasie odbywać się będą również wszelkie niezbędne badania, testy i pomiary. 13 stycznia drużyna wyleci na zimowe zgrupowanie do Turcji, które potrwa do 23 stycznia. Jej bazą będzie ten sam ośrodek, co trzy i dwa lata temu – Gloria Sports Arena w Belek. W trakcie obozu „Duma Pomorza” ma w planach rozegranie trzech meczów kontrolnych. Rywale są trakcie ustalania, a sparingi odbędą się 17, 19 i 22 stycznia. Po powrocie do Szczecina planowane jest rozegranie jeszcze jednego meczu kontrolnego

Pierwszy pojedynek o ligowe punkty Pogoń rozegra w sobotę, 5 lutego, o godzinie 17.30. Jej przeciwnikiem w Gliwicach będzie miejscowy Piast.


Na zdjęciu: Bramkarz Pogoni Dante Stipica po zakończeniu rundy jesiennej musiał poddać się operacji przepukliny pachwinowej.

Fot. Szymon Górski/PressFocus