Szymański kontra Żurkowski. Starcie młokosów

Młody legionista gościł już w „Pojedynku kolejki” tuż przed meczem z Górnikiem Zabrze. Miało to miejsce w maju tego roku. Zapowiadaliśmy wtedy, że naprzeciw siebie stają dwie najlepsze lewe nogi ekstraklasy – Sebastian Szymański kontra Rafał Kurzawa. Tego drugiego nie ma już w polskiej lidze, latem wyjechał do Francji. Ten pierwszy z kolei nie hasa już po skrzydle.

Trener Ricardo Sa Pinto ustawia go w środku drugiej linii, czyniąc z niego centralną postać zespołu. Kimś takim w śląskiej ekipie jest Szymon Żurkowski. Ich sobotnie starcie zapowiada się znakomicie.

Oprócz niepodważalnego talentu łączy ich ogromne rozczarowanie, jakiego doświadczyli u schyłku wiosny. Obaj do końca mieli nadzieję na miejsce w mundialowej kadrze. Do Rosji ostatecznie żaden z nich nie poleciał, choć – zdaniem naocznych obserwatorów – podczas finałowego zgrupowania drużyny narodowej w Arłamowie prezentowali się lepiej niż piłkarze o ugruntowanej pozycji, którzy potem w globalnym czempionacie byli cieniem samych siebie.

W bieżącym cyklu ligowym Szymański na listę strzelców jeszcze się nie wpisał. Żurkowski trafił tylko raz, w potyczce z Lechem Poznań. I był to gol przedniej urody. Z miejsca obwołany został faworytem do miana bramki rundy jesiennej. Legia? Kojarzy się „Żurkowi” jak najlepiej. Debiut w ekstraklasie – na dystansie 90 minut – zaliczył właśnie w spotkaniu z warszawianami. W pierwszej kolejce ubiegłego sezonu ekipa z Łazienkowskiej przyjechała do Zabrza i przegrała 1:3. Beniaminek rozbił wówczas mistrza.

Jak będzie tym razem? Po najbliższej kolejce Legia i Górnik mogą znaleźć się na dwóch przeciwległych biegunach tabeli. Stanie się tak, jeśli w stolicy górą będą gospodarze, wyniki innych spotkań ułożą się dla nich korzystnie a jednocześnie niepomyślnie dla zabrzan.

Starcie dwóch młokosów obserwować będziemy z ogromnym zainteresowaniem. Być może na krajowym podwórku naprzeciw siebie staną po raz ostatni. Zimą obaj na pewno dostaną propozycje zatrudnienia na obczyźnie. Co do tego już dziś nikt nie ma najmniejszych wątpliwości…

Sebastian SZYMAŃSKI

Fot. Piotr Kucza/400mm

Klub: Legia Warszawa
Wiek: 19 lat
Debiut w ekstraklasie: 20 sierpnia 2016
Mecze i gole w ekstraklasie: 42/5
Liczba tytułów mistrzowskich: 1
Mecze i gole w reprezentacji: 0/0

Szymon ŻURKOWSKI

Fot. Łukasz Sobala/PressFocus

Klub: Górnik Zabrze
Wiek: 21 lat
Debiut w ekstraklasie: 15 lipca 2017
Mecze i gole w ekstraklasie: 43/4
Liczba tytułów mistrzowskich: 0
Mecze i gole w reprezentacji: 0/0

Komentarze