Zobacz
Do góry

Tak się zdobywa uznanie

Już przed finałem mistrzostw świata w mediach społecznościowych hulały grafiki przedstawiające mapę Europy i świata, na których wszystkie kraje z wyłączeniem Francji kibicowały Chorwacji. Identyczne reakcje panują po zakończeniu mundialu.

– Na naszym autokarze jest napis: „Mały kraj z wielkimi marzeniami”. To dobry znak dla małych państw. Trzeba wierzyć, że wszystko jest możliwe. To wspaniała wiadomość. Musicie mieć marzenia i za nimi podążać. Być może któregoś dnia marzenia się spełnią. Chorwacja rozegrała świetny turniej, pokazaliśmy naszą siłę. Dziękuję wszystkim piłkarzom, jestem z nich tak bardzo dumny – powiedział przemoknięty, ale niezwykle szczęśliwy trener [Zlatko Dalić] tuż po zakończonym finale mistrzostw świata.

Szaleństwo w ojczyźnie
Duma – słowo klucz, które, gdy rozmawia się się o lub z Chorwatami przewija się niemal non stop. Czteromilionowy dumny naród pokazał swoją siłę na boisku czym zaskarbił sobie sympatię kibiców na całym świecie. W ojczyźnie piłkarze i trenerzy są bohaterami. Świętowanie na ulicach trwało od momentu zakończenia meczu i końca jednej wielkiej fety nie widać. W Zagrzebiu drużynę witało ponad 100 tysięcy kibiców! Ogromna rzesza kibiców zebrała się w Splicie, gdzie na budynku władz miasta zawieszono 25-metrową flagę narodową.

Chorwackie media w różny sposób relacjonowały to, co się stało w Rosji. Na przykład „Vecernji list” napisał, że „nie chcemy francuskich win ani szampana” i dodał: „nic nie jest tak słodkie jak to, jak się teraz czujemy. Chorwacja na dachu świata. Tak, to jest nasz szczyt świata, pomimo porażki, bo nic we wszechświecie nie może się równać z tym, co przeżywaliśmy przez ostatnich 10 dni”. Tamtejsze media są jednak zgodne co do tego, że drużyna może czuć się, jak mistrzowie świata, bo nikt nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu. – To wielki sukces. Cieszę się z tego historycznego wyniku. Gdy rozmawialiśmy miesiąc temu o mistrzostwach, to nikt czegoś takiego sobie nie wyobrażał. Możemy być dumni z naszego czteromilionowego narodu. Wielu ludzi pokochało Chorwację. Nie było na stadionie nikogo, kto by nam nie gratulował – powiedział Davor Suker, legendarny napastnik, a obecnie prezes chorwackiej federacji piłkarskiej.

Ambitne gwiazdy
Wszyscy gratulowali i chwalili piłkarzy, ale ci tuż po odebraniu srebrnych medali wyglądali na przybitych i mocno rozczarowanych tym, że to nie oni podnieśli puchar. – Teraz mamy mieszane uczucia. Nie jest łatwo przegrać w finale, ale idziemy dalej. Jak pozbędziemy się tych negatywnych emocji, będziemy w stanie docenić to osiągnięcie – przyznał Luka Modrić. – Jesteśmy bardzo smutni. Było to jednak jedno z najlepszych spotkań w całym mundialu. Daliśmy wszystkim radość. Możemy jednak wyjechać z podniesioną głową. Na pewno miło, że zyskaliśmy uznanie. Wszyscy, którzy nie byli Francuzami, nas wspierali. Najważniejsze, że pokazaliśmy całego światu, że Chorwacja jest silnym piłkarskim krajem – dodał z kolei Ivan Rakitić. Obaj piłkarze po finale MŚ wymienili się koszulkami. Modrić napisał: „Ivan, bracie, jestem ogromnie dumny, że mogłem spędzać z tobą cudowne chwile na boisku”. Rakitić: „Luka, bracie, możliwość spędzenia z Tobą tego czasu była dla mnie największą przyjemnością. Kocham cię!”.

Trudno nie trzymać kciuków za tak zgraną i autentyczną paczkę, jaką stworzyli piłkarze reprezentacji Chorwacji…

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
 • Andrij Łunin. Wziąć, ile się da

  W pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu młodzieżowego mundialu reprezentacja Ukrainy mierzy się w Łodzi z Kolumbią. – Chcemy grać o medale – podkreśla...

  Michał Zichlarz6 czerwca 2019
 • Chwali Polskę i chce grać w Anglii

  Nie lada gratka, po raz drugi w przeciągu ostatnich kilku dni, czeka kibiców w Bielsku-Białej. Znowu będą mogli zobaczyć w akcji...

  Michał Zichlarz4 czerwca 2019