Taki to był rok

Choć wielu wolałoby o nim zapomnieć, warto jeszcze jeden, ostatni raz przypomnieć sobie, co ciekawego wydarzyło się w polskiej piłce nożnej. A jak wszyscy wiemy – działo się dużo!


STYCZEŃ

2 stycznia – znany z występów w wielu polskich klubach Pavol Stano, który w ekstraklasie zagrał 243 razy, został trenerem słowackiej Żyliny.

9 stycznia – swoje setne urodziny obchodził Stefan Żywotko, urodzony we Lwowie były piłkarz i trener, znany z prowadzenia klubów nie tylko polskich, ale i afrykańskich.

14 stycznia – Patryk Klimala zamienił Białystok na Glasgow, przechodząc do Celtiku. Jagiellonia na transferze zarobiła ok. 4 mln euro. W ten sam dzień poważnej kontuzji doznał Krystian Bielik, który zerwał więzadła krzyżowe.

15 stycznia – wielki powrót do Ruchu Chorzów! Na Cichą powrócił Łukasz Janoszka, a Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski podpisali umowę oznaczającą, że przez kolejne 12 miesięcy będą zarządzać piłkarską spółką Wisły Kraków.

18 stycznia – Jan Bednarek zdobył dla Southampton gola w przegranym 2:3 meczu z Wolverhampton, dzięki czemu stał się najskuteczniejszym Polakiem w erze Premier League.

22 stycznia – Kamil Wilczek opuścił duńskie Broendby i przeszedł do tureckiego Goeztepe. W tym samym dniu swojego kapitana stracił Lech Poznań, bo Darko Jevtić przeniósł się do Rubina Kazań.

26 stycznia – po słabym okresie w Amiens Rafał Kurzawa udał się na wypożyczenie do duńskiego Esbjergu.

27 stycznia – prezesem Górnika Zabrze został nasz były redakcyjny kolega Dariusz Czernik.

29 stycznia – Monaco zdecydowało się kupić za ponad 7 mln euro Radosława Majeckiego z Legii, wypożyczając go z powrotem do Warszawy. W tamtej chwili był to najdroższy transfer z polskiej ligi w historii.

30 stycznia – po długiej sadze Jarosław Niezgoda w końcu trafił do Portland Timbers, a Legia zarobiła poniżej 4 mln euro. W ten sam dzień Hertha Berlin ogłosiła hitowy transfer Krzysztofa Piątka, warty ok. 27 mln euro.

LUTY

4 lutego – pierwszego gola w barwach Herthy zdobył Krzysztof Piątek, trafiając do siatki Schalke w meczu Pucharu Niemiec.

7 lutego – do gry wróciła polska ekstraklasa.

10 lutego – Legia podpisała kontrakt z nowym napastnikiem – Tomasem Pekhartem.

19 lutego – Marek Koźmiński, człowiek z obozu Zbigniewa Bońska, ogłosił, że będzie kandydował w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tego samego dnia swoje 80. urodziny obchodził trener Andrzej Strejlau, w przeszłości będący selekcjonerem reprezentacji Polski.

21 lutego – na posiedzeniu zarządu PZPN podjęto decyzję, że od sezonu 2021/22 w ekstraklasie będzie grało 18 zespołów.

23 lutego – objawił się koronawirus. Pierwsze mecze Serie A zostały odwołane.

26 lutego – kontuzji w meczu Ligi Mistrzów z Chelsea doznał Robert Lewandowski. Polski napastnik nabawił się urazu kości piszczelowej w okolicy kolana i wypadł z gry na kilka tygodni.

29 lutego – Legia Warszawa dokonała hitowego transferu, płacąc ok. 1,8 mln euro za Bartosza Slisza z Zagłębia Lubin. W ten sam dzień do gry wróciła polska I liga.

MARZEC

1 marca – na specjalnie zorganizowanej gali swoje 100-lecie obchodziła Polonia Bytom.

6 marca – Korona Kielce zwolniła trenera Mirosława Smyłę, który pracował w klubie tylko pół roku. Dzień później z Arki Gdynia odszedł trener Aleksandar Rogić, a w kolejny dzień z trenerem Ryszardem Tarasiewiczem rozstał się GKS Tychy, którego zastąpił Ryszard Komornicki.

10 marca – trybuny zamknięte! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

13 marca – rozgrywki ekstraklasy zostały zawieszone z powodu koronawirusa. Wcześniej granie wstrzymano w I i II lidze.

15 marca – pojawiła się informacja, że zakażony koronwirusem został reprezentant Polski, Bartosz Bereszyński.

17 marca – UEFA zadecydowała, że mistrzostwa Europy zostaną przeniesione na 2021 rok.

20 marca – polskie ligi zdecydowały wstrzymać rozgrywki co najmniej do 26 kwietnia.

27 marca – PZPN zaprezentował pakiet pomocowy dla polskich klubów, warty 116 mln złotych.

KKWIECIEŃ

8 kwietnia – swoje 70. urodziny obchodził Grzegorz Lato, były prezes PZPN i reprezentant Polski, który w 1974 roku został królem strzelców mistrzostw świata. W ten sam dzień dowiedzieliśmy się także, że kadencja Zbigniewa Bońka, jako prezesa PZPN-u, zostanie przedłużona do 30 września 2021 roku, co było następstwem ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej.

20 kwietnia – swoje 100. urodziny świętował Ruch Chorzów! Tego samego dnia Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski zostali właścicielami Wisły Kraków SA.

Fot. Łukasz Sobala / Press Focus

21 kwietnia – przedstawiono plan powrotu polskiej ekstraklasy. Zadecydowano, że – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – najwyższa liga wznowi grę 29 maja. W podobnym okresie do gry miała wrócić I i II liga.

22 kwietnia] – 50. rocznicę słynnego meczu z Romą świętował Górnik Zabrze. W 1970 roku górnośląski zespół jako jedyny klub z Polski awansował do finału europejskich rozgrywek – Pucharu Zdobywców Pucharów.

25 kwietnia – tego dnia minęło dokładnie 100 lat od pierwszego meczu w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, gdy w 1920 roku Cracovia pokonała Jutrzenkę Kraków 8:0. W ten dzień premier Mateusz Morawiecki wyraził również rządową zgodę na powrót do gry polskiej piłki.

28 kwietnia – Zagłębie Sosnowiec zwolniło trenera Dariusza Dudka. Kilka dni później zastąpił go Krzysztof Dębek.

30 kwietnia – oficjalnie dowiedzieliśmy się, że Rafał Gikiewicz opuści Union Berlin, z którym, jako bohater, awansował do 1. Bundesligi.

MAJ

2 maja – ŁKS zwolnił trenera Kazimierza Moskala.

5 maja – kluby ekstraklasy rozpoczęły treningi przed wznowieniem rozgrywek.

9 maja – nowym właścicielem Arki Gdynia została rodzina Kołakowskich, zastępując w tej roli Dominika Midaka. Dzień później w klubie na stanowisku szkoleniowca zatrudniono Ireneusza Mamrota.

12 maja – w nieco przyspieszonych okolicznościach PZPN podjął decyzję, że mistrzami Polski juniorów zostali młodzi piłkarze Górnika Zabrze.

14 maja – przedwczesne zakończenie rozgrywek III lig. Utrzymane zostały awanse liderów, a zrezygnowano ze spadków.

16 maja – przykład Europie i światu dali Niemcy – do gry w erze pandemii wróciła Bundesliga.

18 maja – rozwiązała się przyszłość selekcjonera Jerzego Brzęczka. Jego kontrakt, wygasający pierwotnie 31 lipca, został przedłużony do grudnia 2021 roku.

19 maja – rocznicę swojego pierwszego w historii mistrzostwa Polski świętował Piast Gliwice.

20 maja – Komisja ds. Nagych PZPN podjęła decyzję o tym, że z IV grupy III ligi awansuje nie jedna, a… dwie drużyny. Do II ligi wkroczyły więc i Motor Lublin, i Hutnik Kraków, które w momencie zawieszenia rozgrywek miały taką samą liczbę punktów. Kontrowersje tej decyzji wybrzmiewały w eterze jeszcze przez wiele tygodni. Tego samego dnia swój kontrakt z Borussią Dortmund o kolejny rok przedłużył także Łukasz Piszczek.

21 maja – bramkarka reprezentacji Polski Katarzyna Kiedrzynek przeszła z PSG do Wolfsburga, co zostało określone mianem hitu transferowego kobiecej piłki nożnej.

23 maja – nowy kontrakt z LegiąWarszawa podpisał Michał Karbownik.

26 maja – polska piłka wróciła do gry! W meczu Pucharu Polski Miedź Legnica przegrała u siebie z Legią Warszawa 1:2. Dzień później swój pucharowy ćwierćfinał grały Stal Mielec i Lech Poznań, lepsza okazała się drużyn z Wielkopolski.

27 maja – swoje 80. urodziny obchodził Hubert Kostka, były bramkarz reprezentacji Polski, legenda Górnika Zabrze.

29 maja – w końcu zobaczyliśmy mecz ekstraklasy! Na pierwszy rzut poszło starcie Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa, po którym obejrzeliśmy spotkanie Pogoni Szczecin z Zagłębiem Lubin.

CZERWIEC

1 czerwca – piłkarskim środowiskiem wstrząsnęła wiadomość o śmierci Piotra Rockiego, byłego piłkarza m.in. wielu śląskich klubów, który z powodu pęknięcia tętniaka zmarł w wieku zaledwie 46 lat.

2 czerwca – na piłkarskie boiska wróciła także I liga, a dzień później w akcji obejrzeliśmy również drugoligowców. Również 2 czerwca zarzuty korupcyjne w sprawie ustawiania wyników w sezonie 2003/04 usłyszała Cracovia. Tego dnia dowiedzieliśmy się też, że finał Pucharu Polski w 2021 roku odbędzie się w Lublinie.

3 czerwca – czterolecie swojej pracy w Zabrzu świętował trener Górnika Marcin Brosz. W ostatnich latach mało który trener może poszczycić się podobną ciągłością zatrudnienia.

6 czerwca – kolejny raz swoją granicę przekroczył Robert Lewandowski. Snajper Bayernu Monachium trafiając w meczu z Bayerem Leverkusen zdobył swoją 400. bramkę w profesjonalnej karierze.

15 czerwca – Sławomir Peszko po rozstaniu z Lechią Gdańsk zdecydował się kontynuować swoją karierę w… grającej w lidze okręgowej Wieczystej Kraków.

15 czerwca – Ryszard Komornicki złożył rezygnację z funkcji pierwszego trenera GKS-u Tychy. Jego miejsce do końca sezonu zajęli Tomasz Horwat i Jarosław Zadylak.

16 czerwca – po raz ósmy z rzędu mistrzem Niemiec został Bayern Monachium, do którego sukcesu ogromną cegłę dołożył Robert Lewandowski.

17 czerwca – Polacy zdobyli Puchar Włoch! Dopiero po rzutach karnych tryumf w tych rozgrywkach zapewniło sobie Napoli, które pokonało Juventus. W szeregach zwycięzców po boisku biegali Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik. Na ławce „Juve” siedział Wojciech Szczęsny. Tego dnia pojawiła się również decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA, który zadecydował, że mecze Ligi Narodów zostaną rozegrane jesienią.

19 czerwca – kibice wrócili na piłkarskie trybuny po 102 dniach oczekiwania. Stadiony mogły być jednak wypełnione tylko w 25 procentach, ale to i tak dało kopa… Odrze Opole, która wykaraskała się ze strefy spadkowej pierwszej ligi po 314 dniach.

20 czerwca – wielki dzień dla Łukasza Piszczka. Jego rodzimy klub, który regularnie wspiera, LKS Goczałkowice-Zdrój pokonał w barażach Szombierki Bytom, dzięki czemu po raz pierwszy w historii awansował do III ligi.

21 czerwca – z mistrzostwa Bułgarii mógł cieszyć się Jakub Świerczok. Urodzony w Tychach napastnik osiągnął ten sukces wraz z drużyną Łudogorca Razgrad.

22 czerwca – po trzech latach pracy Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Miedzi Legnica.

23 czerwca – poznaliśmy pierwszego spadkowicza z ekstraklasy. Bez większej niespodzianki, na pięć kolejek przed końcem sezonu grę w pierwszej lidze zagwarantował sobie ŁKS Łódź.

26 czerwca – po wygranej z Arką Gdynia utrzymanie w ekstraklasie w swoim pierwszym sezonie na najwyższym szczeblu od lat zapewnił sobie Raków Częstochowa.

28 czerwca – końca dobiegły rozgrywki niemieckiej Bundesligi. Mistrza oraz tytuł króla strzelców wywalczył Robert Lewandowski, natomiast z ligi spadli Dawid Kownacki i Adam Bodzek, reprezentujący barwy Fortuny Duesseldorf. Pobity został także kilkunastoletni rekord Tomasza Hajty w liczbie żółtych kartek zobaczonych w trakcie jednego sezonu, bo Klaus Gjasula z Paderbornu widział je 17 razy.

29 czerwca – potwierdziły się medialne doniesienia i Rafał Gikiewicz został ogłoszony nowym bramkarzem bundesligowego Augsburga.

LIPIEC

3 lipca – poznaliśmy drugiego spadkowicza z ekstraklasy, a okazała się nim Korona Kielce, która pożegnała się z polską elitą po 11 latach. Kilka dni potem los kielczan podzieliła Arka Gdynia, tworząc tym samym spadkowe trio z ŁKS-em Łódź.

4 lipca – Bayern, z Robertem Lewandowskim na boisku, dołożył do swojej gabloty kolejny sukces, zdobywając Puchar Niemiec. Monachijczycy pokonali 4:2 Bayer Leverkusen, a Polak zdobył 2 gole. Tego dnia dobiegła także końca passa Rakowa Częstochowa, który na swoim „domowym” stadionie w Bełchatowie nie przegrał od 280 dni. Jego katem okazało się Zagłębie Lubin, które zwyciężyło 2:1.

5 lipca – w meczu Serie A Sampdoria pokonała 3:0 SPAL, a dwa gole zdobył Karol Linetty, dla którego była to pierwsza „doppietta” na włoskich boiskach.

6 lipca – po ponad czterech latach pracy trener Jarosław Skrobacz przestał pracować w zespole GKS-u Jastrzębie-Zdrój. Trzy dni później jego miejsce zajął Paweł Ściebura.

7 lipca – w świetnym stylu Cracovia pokonała w półfinale Pucharu Polski Legię Warszawa, osiągając wynik 3:0. Dzień później „Pasy” poznały swojego finałowego rywala, którym okazała się Lechia. Gdańszczanie po karnych wyeliminowali poznańskiego Lecha.

8 lipca – swojego pierwszego i jedynego gola podczas swojej krótkiej przygody w tureckim Goeztepe zdobył Kamil Wilczek.

9 lipca – Niemiecki Związek Zawodowych Piłkarzy ogłosił, że najlepszym piłkarzem zakończonego sezonu Bundesligi był Robert Lewandowski.

11 lipca – pokonując Cracovię i rewanżując się poniekąd za pucharową porażkę sprzed kilku dni, Legia Warszawa zapewniła sobie mistrzostwo Polski. Był to 14. taki tytuł w historii zdobyty przez zespół ze stolicy.

15 lipca – awans do ekstraklasy zapewniło sobie Podbeskidzie Bielsko-Biała. Swój powrót do elity „Górale” przypieczętowali w szalonym meczu z Odrą Opole, który zakończył się ich zwycięstwem 4:3.

17 lipca – do Podbeskidzia dołączyła Stal Mielec, która do ekstraklasy wróciła po 24 latach absencji. Drużyna z Podkarpacia swój sukces świętowała po meczu w Sosnowcu, gdzie pewnie pokonała Zagłębie 3:0. Tego samego dnia z awansu cieszył się również… Mateusz Klich, który powrócił do angielskiej Premier League razem z Leeds United. Zbyt dobrych humorów nie było natomiast w Zabrzu, bo już oficjalnie potwierdzono, że Igor Angulo opuści drużynę Górnika.

18 lipca – w meczu ligi włoskiej Milan rozbił Bolognę 5:1. W bramce pokonanych na swoje nieszczęście stał Łukasz Skorupski, który musiał czekać aż cztery lata, żeby tyle razy wyciągać piłkę z siatki.

19 lipca – końca dobiegł sezon ekstraklasy. Mistrzem została Legia, tuż za nią w tabeli uplasował się Lech, a podium zamknął Piast Gliwice. Z ligą pożegnały się Arka, Korona i ŁKS. Tego samego dnia swoje spotkanie w Serie A grało Napoli, gdzie z ławki rezerwowych na murawie zameldował się Arkadiusz Milik. Polski napastnik zdobył gola już po 37 sekundach, będąc najszybszym zmiennikiem neapolitańczyków, który trafił do siatki, od 9 lat.

20 lipca – Robert Lewandowski został ogłoszony najlepszym zawodnikiem sezonu Bundesligi wg ankiety magazynu „Kicker”, w której głosowało 270 piłkarzy na co dzień biegających z Polakiem po tych samych boiskach. Była to lekka osłoda dla „Lewego”, bo 20 lipca okazało się także, że magazyn „France Football” nie przyzna nagrody Złotej Piłki, do zdobycia której polski napastnik był jednym z głównych faworytów.

21 lipca – po miesiącach przepychanek i zwrotów akcji udało się podpisać umowę na modernizację stadionu Rakowa Częstochowa.

22 lipca – poznaliśmy nowy klub Igora Angulo. Były napastnik Górnika trafił do… Indii, gdzie zaczął reprezentować barwy FC Goa. Klub zmienili również Przemysław Płacheta, który za 3 mln euro odszedł ze Śląska Wrocław do Norwich oraz król strzelców Christian Gytkjaer, który przeszedł z Lecha Poznań do włoskiej Monzy. Oprócz tego 22 lipca Kamil Grosicki awansował z WBA do Premier League.

24 lipca – Cracovia zdobyła swój pierwszy w historii Puchar Polski, pokonując Lechię Gdańsk. Tego samego dnia Pogoń Szczecin straciła swojego mocnego sponsora w postaci Grupy Azoty.

26 lipca – GKS Tychy poinformował, że od nowego sezonu trenerem będzie Artur Derbin.

27 lipca – Juventus po raz dziewiąty z rzędu zdobył mistrzostwo Włoch, w czym duży udział miał Wojciech Szczęsny, dla którego był to trzeci taki tytuł. Tego samego dnia ukarana za korupcję sprzed lata została Cracovia, którą skazano na karę miliona złotych oraz pięciu punktów ujemnych w następnym sezonie.

28 lipca – GKS Katowice zaprzepaścił szansę na awans do I ligi. GieKSa przegrała baraż ze Stalą Rzeszów 0:2, choć awans powinna była zapewnić sobie w kilku wcześniejszych meczach. Oprócz tego 28 lipca Łukasz Piszczek potwierdził w jednym z wywiadów, że za rok powróci do swojego rodzimego LKS-u Goczałkowice-Zdrój.

30 lipca – Jagiellonia Białystok zwolniła trenera Iwajło Petewa.

31 lipca – grono beniaminków ekstraklasy uzupełniła Warta Poznań, która w barażu o awans w decydującym spotkaniu pokonała Radomiaka. Tego samego dnia szeregi Śląska Wrocław wzmocnił Waldemar Sobota, przez ostatnie sezonu reprezentujący z dobrym skutkiem niemieckie St. Pauli.

SIERPIEŃ

1 sierpnia – Artur Boruc po latach wrócił do Legii Warszawa.

Fot. Rafal Oleksiewicz / PressFocus

4 sierpnia – król strzelców pierwszej ligi, Fabian Piasecki, przeszedł z Zagłębia Sosnowiec do Śląska Wrocław.

6 sierpnia – wielkiego szumu w Danii narobił Kamil Wilczek, podpisując kontrakt z Kopenhagą, największym rywalem Broendby, w którym w niedalekiej przeszłości występował, będąc kapitanem zespołu. Tego samego dnia rozwiązano kontrakt Janusza Gola z Cracovią, a Michał Kucharczyk wrócił do Polski, wzmacniając szeregi Pogoni Szczecin.

11 sierpnia – Kamil Glik powrócił do Włoch i wzmocnił linię defensywną Benevento.

13 sierpnia – Bartosz Kapustka wrócił do Polski i trafił do Legii Warszawa.

14 sierpnia – Bayern Monachium zmiótł Barcelonę w Lidze Mistrzów, rozbijając ją wynikiem 8:2. Gola i asystę w tym spotkaniu zdobył Robert Lewandowski.

18 sierpnia – Jakub Świerczok wzmocnił ofensywę Piasta Gliwice, do którego został wypożyczony z bułgarskiego Łudogorca Razgrad. Tego samego dnia po słabym meczu Legia Warszawa pokonała w eliminacjach do Ligi Mistrzów Linfield 1:0.

19 sierpnia – Bayern Monachium pokonał Olympique Lyon 3:0 i awansował do finału Ligi Mistrzów. Gola i asystę w tym spotkaniu zdobył Robert Lewandowski, a tego samego dnia 5 mln euro za Bartosza Białka z Zagłębia Lubin wyłożył Wolfsburg.

21 sierpnia – ruszył nowy sezon ekstraklasy, który zainaugurowało starcie Zagłębia Lubin z Lechem Poznań.

23 sierpnia – Bayern Monachium zatryumfował w Lidze Mistrzów, sięgając przy okazji po potrójną koronę! Ogromną rolę w bawarskich szeregach odgrywał oczywiście Robert Lewandowski.

Fot. PressFocus

26 sierpnia – swoją przygodę z Ligą Mistrzów zakończyła Legia Warszawa, odpadając w eliminacjach po porażce 0:2 z Omonią Nikozja.

27 sierpnia – szybko grę w pucharach skończyła Cracovia, przegrywając z Malmoe 0:2. Dużo lepiej spisali się Piast Gliwice i Lech Poznań, którzy pokonali Dynamo Miński (2:0) i Valmierę (3:0).

28 sierpnia – ruszył nowy sezon I ligi, który zaczął się od meczu GKS-u Jastrzębie z Arką Gdynia. Goście wygrali 4:0, grano w Wodzisławiu, bo na jastrzębskim stadionie montowano system podgrzewania murawy.

29 sierpnia – Damian Kądzior przeszedł z Dinama Zagrzeb do hiszpańskiego Eibaru.

31 sierpnia – rozpoczęło się pierwsze w tym roku zgrupowanie reprezentacji Polski przed spotkaniami Ligi Narodów.

WRZESIEŃ

1 września – hitowego transferu dokonał Raków Częstochowa, który do swojego drużyny ściągnął Iviego Lopeza, 26-letniego Hiszpana mającego doświadczenie w rozgrywkach LaLiga.

2 września – swój wymarzony transfer do Niemiec przeprowadził Robert Gumny. Prawy obrońca za 2 mln euro trafił do Augsburga.

4 września – reprezentacja Polski zagrała swój pierwszy mecz w roku i przegrała w Lidze Narodów z Holandią 0:1.

7 września – tym razem Polacy w ramach Ligi Narodów udali się do Bośni i Hercegowiny i wygrali tam 2:1.

8 września – polska reprezentacja młodzieżowa U-21 pokonała Rosjan 1:0 w eliminacjach do mistrzostw Europy.

9 września – Michał Helik przeszedł za 0,8 mln euro z Cracovii do Barnsley.

10 września – Górnik Zabrze stracił swojego lidera. Paweł Bochniewicz przeszedł za niecałe 1,5 mln euro do holenderskiego Heerenveen.

12 września – po 16 latach przerwy Leeds United ponownie zagrało w Premier League. Beniaminek przegrał co prawda 3:4, ale postawił trudne warunki mistrzom z Liverpoolu, a bramkę w swoim debiucie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii zdobył chwalony Mateusz Klich.

16 września – Lech Poznań odniósł kolejne pewne zwycięstwo w europejskich pucharach i pokonał 3:0 szwedzkie Hammarby. Tego samego dnia „Kolejorza” opuścił Kamil Jóźwiak, przenoszący się do angielskiego Derby County za ponad 4 mln euro.

17 września – po meczu pełnym emocji Piast Gliwice pokonał 3:2 austriacki Hartberg i awansował do kolejnej fazy eliminacji Ligi Europy.

20 września – Zagłębie Lubin zagrało swój 1000. mecz w ekstraklasie, remisując z Cracovią 1:1.

21 września – domowa porażka z Górnikiem Zabrze przypieczętowała los trenera Legii Aleksandara Vukovicia. Jego miejsce zajął Czesław Michniewicz, początkowo łączący pracę w Warszawie z posadą selekcjonera reprezentacji Polski do lat 21.

23 września – koncertowo zaprezentował się Lech Poznań w meczu eliminacyjnym Ligi Europy z Apollonem Limassol, wygrywając na wyjeździe aż 5:0.

24 września – Bayern Monachium, z Robertem Lewandowskim w składzie, zdobył Superpuchar Europy pokonując Sevillę. Tego dnia również definitywnie swoją przygodę w Europie zakończył Piast, przegrywając z Kopenhagą 0:3, ale wygrać udało się chociaż Legii, która pokonała 2:0 Dritę Gnjilane.

26 września – okazało się, że selekcjoner Jerzy Brzęczek złapał koronawirusa.

29 września – oficjalnie ogłoszono transfer Piotr Parzyszka z Piasta Gliwice do włoskiego Frosinone. Śląski klub zarobił na swoim napastniku ok. pół miliona euro.

30 września – swój piąty puchar w roku wywalczył Robert Lewandowskim, tym razem pokonując wraz z kolegami z Bayernu Borussię Dortmund w meczu o Superpuchar Niemiec.

PAŹDZIERNIK

1 października – Lech Poznań pokonał belgijski Royal Charleroi 2:1 i awansował do fazy grupowej Ligi Europy. Ta sztuka nie udała się Legii Warszawa, która po słabym meczu zasłużenie odpadła z Karabachem Agdam, przegrywając 0:3.

Fot. Pawel Jaskolka / PressFocus

3 października – Podbeskidzie Bielsko-Biała odniosło swoją pierwszą wygraną po powrocie do ekstraklasy. „Górale” okazali się lepsi od Stali Mielec.

4 października – mimo że Hertha Berlin z Krzysztofem Piątkiem w składzie strzeliła Bayernowi 3 gole, to i tak przegrała. Monachijczycy wygrali 4:3, a wszystkie bramki zdobył dla nich Robert Lewandowski! Ten dzień szczęśliwy był także dla Rakowa Częstochowa, który dzięki zwycięstwu nad Wisła Płock po raz pierwszy w historii zasiadł na fotelu lidera ekstraklasy. Częstochowianie zepchnęli ze szczytu Górnika Zabrze, notującego swój najlepszy początek sezonu w historii.

6 październik – angielskie Brighton przyczyniło się do pobicia ekstraklasowego rekordu transferowego i zapłaciło za Jakuba Modera z Lecha Poznań 10-11 mln euro. Do tej samej drużyny dołączył także Michał Karbownik, na którym Legia zarobiła 5,5 mln euro.

Fot. Lukasz Sobala / PressFocus

7 października – Napoli nie zgłosiło Arkadiusza Milika do rozgrywek Serie A, co w praktyce oznaczało, że polskiego napastnika czeka kilka miesięcy bez grania w klubie. Tego samego dnia polska reprezentacja rozbiła w sparingu Finlandię 5:1.

8 października – w mediach pojawiają się pierwsze informacje o konflikcie Roberta Lewandowskiego z jego byłym agentem, Cezarym Kucharskim, który miał go szantażować.

9 października – Cracovia, po rzutach karnych, pokonała Legię Warszawa w spotkaniu o Superpuchar Polski. Tego samego dnia reprezentacja Polski U-21 przegrała 0:1 z Serbią w eliminacjach do mistrzostw Europy.

Fot. Adam Starszynski / PressFocus

11 października – Polska bezbramkowo zremisowała z Włochami w meczu Ligi Narodów.

14 październik Polacy po raz kolejny pokonali Bośnię i Hercegowinę w spotkaniu Ligi Narodów, tym razem 3:0.

15 października – Maciej Stolarczyk został selekcjonerem reprezentacji do lat 21, zastępując na tym stanowisku Czesława Michniewicza.

17 października – ponownie wprowadzono zakaz wpuszczania publiczności na wydarzenia sportowe.

18 października – Wisła Kraków odniosła swoje pierwsze ligowe zwycięstwo w sezonie i to deklasując Stal Mielec 6:0.

20 października – Tomasz Kędziora zadebiutował w Lidze Mistrzów. Jego Dynamo Kijów przegrało 0:2 z Juventusem.

22 października – Lech Poznań zainaugurował swoją przygodę z grupą Ligi Europy, przegrywając z Benfiką 2:4.

24 października – kolejny ligowy popis dał Robert Lewandowski, strzelając hat-tricka w meczu z Eintrachtem Frankfurt.

28 października – minęło dokładnie dziewięć lat od pierwszego meczu Śląska Wrocław na swoim nowym stadionie.

29 października – Lech poniósł drugą porażkę w Lidze Europy, tym razem przegrywając 0:1 z Rangersami.

LISTOPAD

3 listopada – 50. urodziny obchodził były reprezentant Polski, Andrzej Juskowiak.

5 listopada – po dobrym meczu Lech Poznań pokonał w Lidze Europy Standard Liege 3:1.

6 listopada – Zagłębie Sosnowiec zwolniło trenera Krzysztofa Dębka, którego kilka dni później zastąpił Kazimierz Moskal.

10 listopada – Stal Mielec zwolniła trenera Dariusza Skrzypczaka, a jego miejsce zajął Leszek Ojrzyński.

11 listopada – reprezentacja Polski wygrała w meczu towarzyskim z Ukrainą 2:0.

12 listopada – Polska poznała ostatniego rywala w fazie grupowej opóźnionych mistrzostw Europy. Do Hiszpanii i Szwecji dołączyła Słowacja, która wygrała swój baraż.

15 listopada – Polacy przegrali w meczu Ligi Narodów z Włochami 0:2. Dla reprezentacji Italii był to 21. mecz z rzędu bez porażki.

17 listopada – Maciej Stolarczyk zaliczył udany debiut w roli selekcjonera polskiej kadry to lat 21, wygrywając z Łotwą 3:1.

18 listopada – na Stadionie Śląskim od Polaków lepsi okazali sie Holendrzy, którzy wygrali 2:1.

20 listopada – końca dobiegły wyczekiwania Piasta na pierwszą ligową wygraną w sezonie. Gliwiczanie debiutancki komplet punktów wywalczyli w derbach z Górnikiem Zabrze, wygrywając 2:1.

25 listopada – tego dnia w wieku 60. lat zmarł Diego Maradona, a żałoba po jego śmierci ogarnęła cały świat piłki nożnej, także w Polsce.

26 listopada – tym razem Lechowi nie udało się pokonać Standardu, uległ w Liege 1:2.

27 listopada – Bartosz Białek zdobył swojego debiutanckiego gola w Bundeslidze, ustalając wynik meczu Wolfsburga z Werderem Brema na 5:3.

29 listopada – Wisła Kraków zwolniła trenera Artura Skowronka, a w jego miejsce ściągnęła kilka dni potem Petera Hyballę.


Czytaj jeszcze: Nie mogło być innego rozstrzygnięcia!

30 listopada – Marek Jóźwiak przestał być dyrektorem sportowym Wisły Płock

GRUDZIEŃ

3 grudnia – w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zarzutach korupcyjnych dotyczących piłkarza Pogoni Szczecin, Pawła Cibickiego. Tego samego dnia Lech poległ w Lizbonie z Benfiką 0:4.

4 grudnia – Krzysztof Piątek zagrał jeden ze swoich najlepszych meczów w tym roku, zdobywając dwa gole w derbach Berlina, które dały Hercie zwycięstwo. Polak na boisku pojawił się w przerwie.

7 grudnia – Polska poznała rywali w eliminacjach do mistrzostw świata w Katarze. Będą to: Anglia, Węgry, Albania, Andora oraz San Marino.

8 grudnia – Łukasz Piszczek zdobył swojego pierwszego gola w rozgrywkach w Ligi Mistrzów, trafiając do siatki Zenita St. Petersburg.

10 grudnia – Lech zakończył swoją przygodę z Ligą Europy, przegrywając z Rangersami 0:2.

12 grudnia – Arkadiusz Reca zdobył swoją pierwszą bramkę w rozgrywkach Serie A, trafiając dla Crotone w wygranym 4:1 meczu ze Spezią.

15 grudnia – trener Krzysztof Brede został zwolniony z Podbeskidzia. Tydzień później zastąpił go Robert Kasperczyk, który przed laty poprowadził „Górali” do ich pierwszego w historii awansu do ekstraklasy.

17 grudnia – Robert Lewandowski zdobył prestiżową nagrodę FIFA dla najlepszego piłkarza roku!

26 grudnia – stoper Michał Helik dał popis w angielskiej Championship, zdobywając dwa gole w meczu z Huddersfield, dzięki czemu jego Barnsley wygrało 2:1.

27 grudnia – Robert Lewandowski zdobył nagrodę Globe Soccer Awards dla najlepszego piłkarza roku.

29 grudnia – Robert Lewandowski po raz 10. z rzędu został piłkarzem roku według Czytelników dziennika „Sport”!