Taksówką na trening

Dla szczecinian to najsłabszy występ od pięciu lat. Wiosną 2013 roku zakończyli rozgrywki na 12. lokacie. Później zawsze meldowali się w górnej połowie tabeli. Aż do teraz.

Regres przyszedł w najmniej oczekiwanym momencie. Wydawało się, że kiedy w Grodzie Gryfa zatrudniono Macieja Skorżę, klub wkracza w nową erę i teraz coraz częściej będzie się mówiło o europejskich pucharach. Tymczasem trener „z nazwiskiem” okazał się totalnym niewypałem i u schyłku października musiał się pożegnać ze stanowiskiem w mało sympatycznych okolicznościach. Pogoń zostawił na samym dnie tabeli.

Zanim do tego doszło, na klubowych obiektach zrobiło się bardzo gorąco. Po domowej porażce z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza kilkudziesięciu kibiców próbowało wtargnąć do szatni gospodarzy. Interweniować musiały służby mundurowe. W ruch poszedł gaz łzawiący. W kolejnych dniach podczas treningów przy stadionie stał policyjny radiowóz, a piłkarze dojeżdżali na zajęcia taksówkami, żeby nie narażać swoich samochodów na szwank.
Niewiele to jednak zawodników nauczyło. W listopadzie za balowanie w nocnym klubie odebraniem miesięcznego wynagrodzenia ukarani zostali Jakub Bursztyn, Dawid Kort, David Niepsuj i Tomasz Hołota oraz kierownik drużyny Daniel Strzelecki i masażysta Tomasz Bardzel.

Kto wie, jak potoczyłyby się losy szczecińskiego zespołu, gdyby najlepszego sezonu w karierze nie zanotował Adam Frączczak. W lidze wpisał się na listę strzelców 14-krotnie, co bezpośrednio przełożyło się aż na 16 punktów.
Być może latem Frączczaka porwie ze Szczecina silniejszy klub. Na posadzie zostaje natomiast trener Kosta Runjaić. Niemiec chorwackiego pochodzenia będzie miał nowych współpracowników. To Dietmar Brehmer (do tej pory asystent w GKS-ie Tychy) oraz Robert Kolendowicz (wcześniej trener-koordynator w klubowej akademii). Ze sztabu szkoleniowego odchodzi natomiast Edi Andradina.

 

11. Pogoń Szczecin

STRZELCY (46): 14 – Frączczak; 5 – Delew, Drygas; 4 – Buksa; 3 – Piotrowski; 2 – Dwali, Formella, Gyurcso, Ricardo Nunes; 1 – Hołota, Niepsuj, Rasmussen, Rudol, Zwoliński; samobójcze: Szwoch (Arka), Piter-Buczko (Sandecja).

ZŁOTE BUTY

2241 pkt: Załuska 183, Ricardo Nunes 181, Frączczak 175, Dwali 167, Drygas 165, Rapa 154, Delew 147, Piotrowski 145, Hołota 94, Murawski 93, Niepsuj 85, Fojut 82, Zwoliński 78, Gyurcso 74, Kort 68, Buksa 65, Rudol 60, Formella 56, Listkowski 43, Matynia 41, Rasmussen 31, Bursztyn 13, Kowalczyk 13, Walukiewicz 10, Benedyczak 9, Cincadze 9, Budziłek 0, Paczuk niesklas., Błanik niesklas.

PLUS
Team spirit
Mimo burzliwych tygodni duch w drużynie nie ginął. Kiedy w marcu poważnej kontuzji doznał Jarosław Fojut, zespół o nim nie zapomniał, wychodząc na murawę w specjalnie przygotowanych koszulkach z wyrazami wsparcia. Jego koledzy nie zawiedli również sportowo, udanie łatając po doświadczonym stoperze dziurę w defensywie.

MINUS
Czym chata bogata
Do Szczecina chętnie przyjeżdżali faworyci. „Portowcy” nie potrafili postawić się na własnym obiekcie drużynom, które po sezonie zasadniczym uplasowały się w górnej połowie tabeli. Z ośmiu takich potyczek piłkarze Pogoni pięć przegrali, trzy zremisowali. Tylko raz byli górą, odprawiając z kwitkiem Wisłę Płock.

Pięć ostatnich sezonów

2013/14 7
2014/15 8
2015/16 6
2016/17 7
2017/18 11