Talentów w Zabrzu nie brakuje

Jak już informowaliśmy w Zabrzu wielka radość z powodu mistrzostwa Polski juniorów zdobytego przez Akademię Piłkarską Górnika.


Przypomnijmy, że w czwartek Komisja ds. Nagłych PZPN zdecydowała, iż rozgrywki w grupach juniorskich zostały zakończone. Jeżeli chodzi o Centralną Ligę Juniorów, to już wcześniej postanowiono zgłosić Górnika do rozgrywek europejskiej Ligi Młodzieżowej.

Działacze zdecydowali też o tym, że przyjęta zostaje tabela po 17 kolejce, a w niej, dzięki wygranej z Lechem Poznań 2:1 na początku marca, na pierwszym miejscu jest właśnie Górnik. W tej sytuacji, po raz trzeci w swojej historii, młodzi zabrzanie są mistrzem Polski juniorów!

Talentów nie brakuje

– Dla mnie, jako trenera związanego z Górnikiem od wielu lat, to olbrzymia radość. Jest ogromna frajda i satysfakcja, bo przecież w pokonanym polu zostawiliśmy wiele silnych ekip – podkreśla Jan Żurek, który objął drużynę w czerwcu zeszłego roku.

Najlepszym strzelcem zespołu z 10 bramkami na koncie okazał się [Kamil Lukoszek]. Pochodzący z Opola piłkarz był już sprawdzany przez trenera Marcina Brosza. W styczniu poleciał z pierwszym zespołem na obóz na Cypr. Zagrał w sparingu z węgierskim Diosgyori VTK. Po pięć bramek na koncie mają Kamil Grudziński i Alan Lubaski, a cztery Jan Flak.

Dwie bramki tego ostatniego, w tym zwycięskie trafienie w samej końcówce z Lechem, dały Akademii Piłkarskiej Górnika mistrzostwo. – To zdolny pomocnik, który ma swoje atuty i mocno pracuje. Piłka to jednak gra zespołowa. Na pochwały zasłużyli wszyscy chłopcy, tym bardziej, że mamy w zespole młodszych rocznikowo zawodników.

Stworzyli bardzo dobry kolektyw, a teraz będą mieli szansę pokazania się też w europejskiej rywalizacji – zaznacza trener Żurek. Dodajmy, że Jan Flak, rocznik 2002, już trenuje z pierwszym zespołem. Kto wie czy po restarcie ligi i meczach co kilka dni, ktoś z tych najbardziej utalentowanych graczy nie dostanie swojej szansy w ekstraklasowym występie?

Radość i spontaniczność

Górnik mistrzem Polski juniorów starszych zostaje po raz trzeci w historii. Po raz pierwszy ta sztuka zabrzanom udała się w 1967 roku. W zespole grali wtedy tej klasy zawodnicy, co jeden z najlepszych później obrońców w historii polskiej piłki Jerzy Gorgoń czy świetny pomocnik Alojzy Deja.

Kolejny sukces i mistrzostwo to z kolei rok 1989, kiedy w drużynie występowali Henryk Bałuszyński oraz Mieczysław Agafon. Ci piłkarze stanowili potem o sile Górnika w latach 90.

Młodzi „górnicy” w czołowej czwórce MP juniorów starszych byli ostatnio pięć lat temu. W półfinale przegrali z Legią, którą teraz w tabeli wyprzedzili o jeden punkt. W warszawskim zespole prym wiedli wtedy tacy gracze, jak Mateusz Wieteska, Adam Ryczkowski czy Konrad Michalak.


Czytaj jeszcze: Górnik Zabrze mistrzem Polski!


Z zabrzan z tamtego zespołu niewielu przebiło się do ekstraklasowej piłki. Byli próbowani Krzysztof Kiklaisz, Daniel Barbus czy Bartosz Pikul, ale póki co się nie udało. Oby teraz – z obecną kadrą świeżo upieczonych mistrzów Polski – było lepiej.

Tytuł mistrzowski, to też osiągnięcie trenera Żurka, który przecież wcześniej z powodzeniem pracował w seniorskiej piłce. Z Górnikiem awansował do półfinału Pucharu Polski w 1998 roku. Potem był trzeci w ekstraklasie z GKS Katowice (2003 r.).

Teraz na swoim koncie może zapisać mistrzostwo Polski juniorów. – Inna jest specyfika pracy z juniorami, inna z seniorami. Młodzi ludzi inaczej reagują w walce z przeciwnikiem, jest w tym wszystkim więcej spontaniczności. To jednak przede wszystkim ich sukces i im trzeba składać gratulacje – podkreśla doświadczony śląski trener.


Śląscy mistrzowie

Jedenastka z Górnego Śląska, jaką był HKS Szopienice, była jedną z rewelacji pierwszych mistrzostw Polski juniorów. Odbyły się w Sierakowie w 1936 roku.

Drużyna doszła wtedy do półfinału. W latach 50. dwa razy mistrzostwo zdobywała Unia Racibórz, gdzie brylował Manfred Urbas, późniejszy trzykrotny król strzelców zaplecza ekstraklasy.

Potem przyszedł czas słynnego Zrywu Chorzów, tytuły w 1960 i 1961 roku, gdzie grali tacy zawodnicy, jak Jan Banaś, Zygfryd Szołtysik czy Antoni Piechniczek. Kilka lat później najlepszy był Ruch Chorzów z Bronisławem Bulą czy Czesławem Suszczykiem w składzie. W 1998 roku MP była Odra Wodzisław.

XXI wiek, to już sukcesy Gwarka Zabrze i trenerów Jana i Janusza Kowalskich. Jedenastka z Biskupic zdobywała MP juniorów w 2003 i 2006 roku. Za pierwszym razem w zespole występował sam Łukasz Piszczek. Jeżeli chodzi o sukcesy, to po trzy razy MP była Polonia Bytom i Górnika. Rekordzistą, z dziesięcioma tytułami, jest krakowska Wisła.

Na zdjęciu: Młodzi piłkarze Akademii Piłkarskiej Górnika zostali mistrzami Polski.

Fot. gornikzabrze.pl