Tauron Liga. Mocny duet i silny sponsor

Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów to główni kandydaci do mistrzostwa Polski. Celem BKS-u Stali Bielsko-Biała jest awans do play offu – dziś ruszają rozgrywki TAURON Ligi.


Nowy sezon ekstraklasy kobiet rozpoczyna się meczem Grot Budowlani Łódź – Joker Świecie. Rozgrywki odbywać się będą pod nową nazwą TAURON Liga. Po wielu latach poszukiwań szefom ligi wreszcie udało się znaleźć tytularnego sponsora, którym został energetyczny potentat.

Spektakularne transfery

Klubowi działacze mieli sporo czasu, bo aż sześć miesięcy na zbudowanie składów. W porównaniu z poprzednim sezonem hierarchia nie powinna się zmienić. Wtedy ton grze nadawały Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów. Teraz też ich kadry wyglądają na najmocniejsze. Mistrz kraju Chemik ściągnął do siebie gwiazdę serbskiej siatkówki Jovanę Brakocević-Canzian i namówił do powrotu do Polski kapitana kadry Agnieszkę Kąkolewską, która występowała w Serie A.

Wicemistrz z Rzeszowa tak spektakularnych transferów nie przeprowadził, ale ściągnięcie Szwedki Alexandry Lazic czy środkowej reprezentacji Polski Anny Stencel na pewno będą sporym wzmocnieniem. – Sprowadziliśmy mocne zawodniczki, by nie tylko obronić tytuł mistrzowski w kraju, ale także pokazać się w Europie – zadeklarował Paweł Frankowski, prezes klubu z Polic. – W naszej kolekcji mamy dwa brązowe medale, jeden srebrny. Brakuje nam jeszcze złotego – stwierdził z kolei wiceprezes Developresu SkyRes Marek Pieniążek.

Grupa pościgowa

Za plecami dwóch potentatów o kolejne miejsca powinny bić się E’Leclerc Moya Radomka, łódzkie kluby ŁKS Commercecon i Grot Budowlani oraz DPD Legionovia. Zwłaszcza Radomka była bardzo aktywna na rynku transferowym. Hitem było podpisanie umowy z doświadczoną rozgrywającą, byłą reprezentantką kraju, Katarzyną Skorupą. Przyszły też Amerykanka Janis Johnson oraz Brazylijki – Brunie Honorio i Andressa Picussa. Dołączyła również grupa polskich zawodniczek z Justyną Łukasik i Julią Twardowską na czele. – Miejsce w pierwszej szóstce jest w naszym zasięgu. Będziemy walczyć o jeszcze lepszy wynik. Ale nie chcemy stawiać sobie zbyt wysokich celów – powiedział rzecznik prasowy klubu Krzysztof Witek.


Czytaj jeszcze: Komplet mile widziany

Charyzma i odwaga

Awans do play offu jest celem zespołu z Bielska-Białej. W BKS zaszło sporo zmian. Odeszły do tej pory czołowe zawodniczki: Amerykanki Carly DeHoog i Nicole Edelman, a także Ewa Janicka, Olivia Różański, Marta Wellna czy Kornelia Moskwa. O sile zespołu mają stanowić reprezentantki Czech, Andrea Kossanyiova oraz Gabriela Orvosova, i młode polskie zawodniczki, jak Karolina Drużkowska, która dopiero co zakończyła naukę w SMS PZPS Szczyrk. – Postawiliśmy na młody zespół, który oprócz dużych umiejętności i potencjału będzie charakteryzował się zawziętością, charyzmą i odwagą. Mimo że borykamy się z problemami finansowymi, jesteśmy bardzo zadowoleni z drużyny, którą udało nam się stworzyć i wierzymy, że kibice będą mieli z niej ogromną pociechę – stwierdziła Aleksandra Jagieło. Była znakomita siatkarka prezesuje bialskiemu klubowi.

Materiały przygotowali
Michał Kalinowski,
Włodzimierz Sowiński,
Michał Micor


Na zdjęciu: Powrót do kraju Agnieszki Kąkolewskiej to jeden najciekawszych ruchów transferowych przed nowym sezonem.

Fot. Paweł Andrachiewicz/Pressfocus

Komentarze