TAURON Liga. Trenerski hit sezonu przyćmił wszystko

Grupa Azoty Chemik Police z nowym trenerem Jackiem Nawrockim na ławce, celuje w trzeci z rzędu i ósmy w ostatnich dziewięciu latach tytuł mistrzowski. Wysokie aspiracje mają też w Łodzi, Radomiu i Rzeszowie.


Spotkaniem w Opolu pomiędzy beniaminkiem UNI a Chemikiem zainaugurowany zostanie dzisiaj kolejny sezon żeńskiej ekstraklasy. Faworytów do mistrzostwa Polski jest kilku. Najwyżej stoją akcję obrońcy tytuły z Polic. W zespole zaszło jednak kilka zmian. Dołączyły do niego m.in. wicemistrzyni Europy, Serbka Bojana Milenković, oraz trzy reprezentantki Polski: Marta Pol, Maria Stenzel i 17-letnia Martyna Czyrniańska. Za sterami zasiadł Jacek Nawrocki, który dla Chemika zrezygnował z prowadzenia naszej kobiecej kadry.

– Od 2018 roku namawiałem Jacka, żeby do nas przyszedł. Był pierwszym moim kandydatem na trenera zanim pojawił się Ferhat Akbas. Dlatego bardzo się cieszę, że w końcu do nas dołączył. Ci, którzy go krytykują, czy wręcz nawet hejtują, nie mają pojęcia, jakim jest człowiekiem i jak ogromną ma wiedzę o siatkówce – zapewnił prezes klubu z Polic, Paweł Frankowski.

– Jestem bardzo ciekawa, jak w nowej rzeczywistości odnajdzie się trener Nawrocki, który wcześniej nie prowadził żadnej ligowej drużyny. W Budowlanych Łódź był tylko koordynatorem, teraz czeka go zupełnie inne wyzwanie – zastanawia się była reprezentantka Polski, a obecnie komentatorka Joanna Mirek.

Zespół opuściło aż dziewięć zawodniczek. W tym kluczowe w zespole jak: Paulina Maj-Erwardt, Natalia Mędrzyk, Indy Baijens, Martyna Grajber czy Wilma Salas.

Kto może zagrozić obrońcy tytułu? Wysoko mierzą ŁKS Łódź, który wzmocnił się wicemistrzynią olimpijską Brazylijką Robertą Ratzke, i Radomka z Zuzanną Efimienko-Młotkowską oraz Szwedką Alexandrą Lazic. Kontuzji doznała jednak Katarzyna Skorupa. Doświadczona rozgrywająca straci część sezonu.

Na pewno w czołówce będzie Developres Rzeszów.

– Będziemy grać o najwyższe cele, ale mieliśmy też sporo zmian w składzie. Doszło kilka młodych, utalentowanych zawodniczek, które czeka jeszcze sporo pracy. W w tym roku poziom ligi będzie wyższy. Oprócz Chemika mocne składy mają Radomka i obie łódzkie drużyny. Ciekawe jak będzie wyglądać w tym sezonie Legionovia – powiedział Stephane Antiga, trener Developresu.

BKS Bostik Bielsko-Biała aż tak wysokich aspiracji nie ma. – Nie będę składać deklaracji. Chcemy się skupić na każdym kolejnym meczu. Chcę przede wszystkim, aby ponownie gra zawodniczek sprawiała ogromną radość kibicom, sponsorom – powiedziała Aleksandra Jagieło, prezeska BKS-u.

Drużynę dalej będzie szkolić Bartłomiej Piekarczyk, ale trzonu drużyny nie udało już się utrzymać. Odeszły m.in. Dagmara Dąbrowska, Karolina Drużkowska, Natalia Gajewska i Andrea Kossanyiova. Przyszły jednak Ewelina Polak, najlepsza juniorka mistrzostw Polski Martyna Borowczak, wróciła też Koleta Łyszkiewicz. Do BKS-u dołączyła też Anna Miros, ale mistrzyni Europy z 2003 roku nie zmieniła decyzji o zakończeniu kariery. W bielskim klubie zajmie się szkoleniem grup młodzieżowych.


Na zdjęciu: Jacek Nawrocki postanowił wrócić do pracy w klubie i poprowadzi mistrza Polski.

Fot. chemik-police.com

Najciekawsze transfery

  • Trener Jacek Nawrocki – z reprezentacji Polski do Chemika
  • Bojana Milenković – z CS Volei Alba Blaż do Chemika
  • Zuzanna Efimienko-Młotkowska – z Developresu do Radomki
  • Roberta Ratzke – z Osasco/Sao Cristovao do ŁKS
  • Martyna Grajber – z Chemika do ŁKS

Karolina Drużkowska – z BKS Bostik do Energi MKS Kalisz

Monika Jagła – z Pałacu do Jokera

Komentarze