TAURON Speedway Euro Championship. Dudek z dziką kartą

Po Toruniu i Bydgoszczy dziś w Gnieźnie trzecia runda mistrzostw Europy. Liderem po dwóch turniejach jest Duńczyk Leon Madsen.


Czterech polskich żużlowców Krzysztof Kasprzak, Kacper Woryna, Bartosz Smektała oraz Patryk Dudek, który otrzymał dziką kartę, wystąpi dziś w Gnieźnie. Rywalizacja o miano najlepszego żużlowca Starego Kontynentu w tym roku rozgrywana jest w zmienionej formule. Organizatorzy zwiększyli liczbę turniejów do pięciu, ale wszystkie odbywają się na polskich torach.

– Jesteśmy zadowoleni, że to się w ogóle udało, że rozpoczęliśmy ten cykl. Mówiliśmy wcześniej, że gdybyśmy zrezygnowali w tym roku całkowicie z przeprowadzenia mistrzostw, to byłoby nam bardzo trudno wrócić do tych zawodów w kolejnym sezonie. Podjęliśmy tę decyzję w momencie, gdy kibice nie mogli być obecni na stadionach. To się na szczęście zmieniło, a widać, że fani speedwaya mają głód żużla. Na stadionie w Bydgoszczy był dopuszczalny komplet widzów, czyli 2750 osób, w Toruniu ok. dwóch tysięcy – powiedział Radosław Zieliński, rzecznik prasowy One Sport, promotora cyklu SEC.


Przeczytaj jeszcze: Zaskakujący lider „Lwów”


Jak dotąd w TAURON Speedway Euro Championship znakomicie radzą sobie Duńczycy. Po dwóch turniejach prowadzi Leon Madsen (26 pkt), przed Nickim Pedersenem (24), trzeci jest Anglik Robert Lambert (24), a czwarty kolejny z Duńczyków – Mikkel Michelsen (23), który broni tytułu. Najlepszy z Polaków jest Bartosz Smektała, który zajmuje szóste miejsce (18). Woryna jest 10. (12), a Kasprzak 14. (8). W Gnieźnie w SEC po raz pierwszy wystąpi Dudek; indywidualny wicemistrz świata z 2017 otrzymał od organizatorów dziką kartę.

Zawody rozgrywane są w ścisłym reżimie sanitarnym, ale Zieliński podkreślił, że wszyscy uczestnicy są wyjątkowo zdyscyplinowani. – Kibice i zawodnicy, mechanicy i inne osoby z obsługi podchodzą do sprawy bardzo profesjonalnie, wszyscy przestrzegają regulaminu. Z tym nie mamy większych kłopotów – wyjaśnił.

Zawody w Gnieźnie rozpoczną się o godz. 19.00. Kolejne dwa turnieje rozegrane zostaną w Rybniku (22 lipca) oraz ponownie w Toruniu (29 lipca).


Na zdjęciu: Patryk Dudek po raz pierwszy wystąpi w tegorocznej edycji TAURON SEC.

Fot. Marcin Bulanda/PressFocus.pl

***

A w Częstochowie czekają

Spotkanie 6. kolejki ekstraligi pomiędzy Stalą Gorzów a Spartą Wrocław zostało przełożone na 28 lipca (19.30). Klub z Gorzowa wystąpił do Ekstraligi Żużlowej o przełożenie tego spotkania bądź zmianę jego gospodarza z uwagi na trwające prace związane z remontem rozdzielni elektrycznej, która uległa spaleniu podczas meczu z Włókniarzem Częstochowa. Do pożaru na stadionie im. Edwarda Jancarza doszło 3 lipca br. Po 10. biegu wystąpiły problemy z zasilaniem oświetlenia. Zgasła część reflektorów i przestały działać dmuchawy napełniające powietrzem bandy ochronne na łukach. Okazało się, że zapaliła się rozdzielnia prądu na stadionie i musiała interweniować straż pożarna. Z uwagi na awarię, sędzia przerwał zawody po 10. wyścigu, przy stanie 32:28. Decyzja w sprawie tego przerwanego meczu ma zostać ogłoszona po czwartkowym posiedzeniu Komisji Orzekającej Ligi.

Klub z Gorzowa w zamieszczonym na swojej stronie komunikacie poinformował kilka dni temu, że „Straż Pożarna w protokole ze zdarzenia wskazała, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, co wyklucza udział osób trzecich”. Ponadto wskazano, że administratorem obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie, który dostarczył do klubu wszelkie dokumenty dotyczące stanu technicznego oraz aktualne badania, które wraz z opinią Straży Pożarnej zostały przekazane do Ekstraligi.