TCS w Ga-Pa. Kubacki pierwszy, Żyła trzeci!

Świetnie rozpoczął się ten rok dla polskich skoczków, a w szczególności dla Dawida Kubackiego. Polski skoczek w kapitalnym stylu wygrał konkurs w Ga-Pa.

Mało, że Kubacki wygrał, to jeszcze ustanowił rekord skoczni Grosse Olympiaschanze, lądując na 144 metrze. Garmisch-Partenkirchen okazało się szczęśliwe dla naszego skoczka, ale i dla pozostałych reprezentantów Polski. To był nasz konkurs.

W pierwszej serii wystartowało siedmiu biało-czerwonych. Z rywalizacji odpadł Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł.

Gdy na belce usiadł Andrzej Stękała, mało kto przypuszczał, że Polak uzyska wynik, który da mu miejsce w pierwszej dziesiątce. Podobnie zrobili Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Klemens Murańka plasował się poza dziesiątką, ale z szansami na poprawę pozycji w drugiej serii. Nie udało się i Murańka ostatecznie zajął 22. lokatę.

Skok Dawida Kubackiego w serii finałowej był popisem kunsztu. Odległość 144 m, niezłe lądowanie i prowadzenie w konkursie. Po pierwszej serii Kubacki tracił punkt do Graneruda, ale ten w ostatnim skoku konkursu „tylko” zdołał zachować miejsce na podium, ale za Dawidem. Ostatecznie dwóch Polaków na Podium w Ga-Pa.

Wygrana Kubackiego w Ga-Pa to jego piąty triumf w zawodach Pucharu Świata. Warto przypomnieć, że Dawid w poprzednim sezonie wygrał Turniej Czterech Skoczni. Piątkowy konkurs pokazał, że powtórzenie tego wyczynu jest możliwe.

Pierwsza dziesiątka konkursu

źródło: twitter.com/Skijumpingpl

Pozostałe miejsca Polaków: 22. Klemens Murańka (130,5 m/126m – 2332 pkt), 34. Aleksander Zniszczoł (125 /108,2), 34. Maciej Kot (125 /108,2).

Pierwsza dziesiątka Turnieju Czterech Skoczni

Pozostałe miejsca Polaków: 23. Klemens Murańka (470 pkt), 39. Maciej Kot (220,2), 40. Aleksander Zniszczoł (219,7)

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji Pucharu Świata

Pozostałe miejsca Polaków: 13. Andrzej Stękała (150 pkt), 31, Aleksander Zniszczoł (58), 32. Klemens Murańka (57), 34. Paweł Wąsek (55), 49. Maciej Kot (17), 52. Jakub Wolny (16), 65. Stefan Hula (2), 67. Tomasz Pilch (1).

Kubackiego Skok Roku 2020

Dawid Kubacki zdobył nagrodę Skok Roku – za największą łączną długość wszystkich prób w zawodach PŚ w 2020 r. W 49 skokach uzyskał w sumie 6428 m. Drugie miejsce zajął Norweg Marius Lindvik – 6388,5 m, a trzecie Kamil Stoch – 6377,5 m.

Kubacki i Stoch wzięli udział w 25 z 27 konkursów w 2020 roku. Obaj nie startowali w Niżnym Tagile. Lindvik uczestniczył we wszystkich, ale w Val di Fiemme został zdyskwalifikowany, a w Lahti i Ruce nie zakwalifikował się do finałowej serii. Na dziewiątym miejscu uplasował się Piotr Żyła – 6035,5 m.

Nagroda Skok Roku, której pomysłodawcą jest dziennikarz sportowy, a obecnie poseł na Sejm, Tomasz Zimoch, została przyznana po raz dziewiętnasty. (red)