Tenis stołowy. Ekspresowy terminarz

W niedzielę rozpoczynają się rozgrywki męskiej Lotto Superligi. Wydarzeniem jest powrót z Bundesligi Jakuba Dyjasa.


W niecałe półtora miesiąca odbędzie się niemal cała runda jesienna. Dwanaście kolejek rozegranych zostanie do 25 października, zaś 13. seria odbędzie się 27 listopada. Po raz pierwszy rywalizować będzie 13 klubów, a tylko najsłabszy z nich spadnie do 1. ligi. Beniaminkami są Uczelnia Państwowa Zamość i Palmiarnia Zielona Góra. Zamościan nigdy nie było na tym poziomie ligowym, z kolei Palmiarnia wróciła do najlepszych po roku.

Tytułu broni Sokołów S.A. Jarosław, dotąd występujący jako Kolping Frac. Podopieczni trenera-menedżera Kamila Dziukiewicza zdobyli drugie mistrzostwo w ciągu trzech lat. Poprzedni sezon został przedwcześnie zakończony – po 20 z 22 kolejek, nie było play off – z powodu pandemii, drugie miejsce zajął Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, a trzecie Dekorglass Działdowo.

W ciągu półrocznej przerwy od meczów w superlidze, ze względu na koronawirusa nie odbywały się turnieje międzynarodowe pod egidą ITTF i ETTU, lecz udało się przeprowadzić różne zawody towarzyskie w Polsce, m.in. w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Bydgoszczy czy ostatnio młodzieżowe mistrzostwa kraju w Sępólnie Krajeńskim, gdzie wygrał Artur Grela z Lotto Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz. Zawodnicy kadry narodowej i klubów trenowali na zgrupowaniach, przygotowując się do mistrzostw Europy, które miały się odbyć w Warszawie (12-15 września ), ale zostały odwołane.


Czytaj jeszcze: Zemścił się na… samochodzie

W drużynach doszło do wielu transferów, ale wielkim znakiem zapytania – z powodu ograniczeń w podróżowaniu itd. – stoi gra tenisistów z Azji. To oznacza, że w poszczególnych zespołach może występować wielu Polaków i grupa pingpongistów z krajów europejskich. Jak podkreślają eksperci, nie zmieni się grono faworytów. Na pierwsze mistrzostwo czekają w Działdowie. Miejscowy Dekorglass wzmocnił wracający po siedmiu latach z Niemiec Jakub Dyjas. Dołączył też inny gracz klasy europejskiej Chorwat Andrej Gacina, a w składzie będą również Wei Shihao (Chińczyk w barwach Chorwacji) i grający trener, mający polskie i czeskie obywatelstwo Jiri Vrablik.

W Jarosławiu kibice znów zobaczą najlepszego zawodnika poprzedniego sezonu Ukraińca Kou Leia. Do klubu powrócił reprezentacyjny pingpongista Patryk Zatówka, dołączył też dawny kadrowicz Paweł Chmiel. W szerokiej kadrze są też: Chińczyk Han Qiyao, Koreańczyk Jeong Sang-Eun i Sathiyan Gnanansekaran z Indii. W Grodzisku Mazowieckim postawiono na sprawdzony skład, który tworzą Marek Badowski (wraz z Dyjasem stanowi o sile reprezentacji), Czech Pavel Sirucek i Grek Panagiotis Gionis. Z pewnością szanse gry będzie dostawał uznawany za wielki talent 14-letni Miłosz Redzimski, który już z powodzeniem rywalizował w superlidze.

Po pierwszej rundzie kluby, z zachowaniem wyników, zostaną podzielone na dwie grupy: mistrzowską (drużyny z miejsc 1-6) i spadkową (7-13). Bezpośrednio do półfinałów play off awansują dwie najlepsze ekipy, zaś te z lokat 3-6 grać będą w ćwierćfinałach. W słabszej grupie walka toczyć się będzie systemem każdy z każdym o pozostanie w elicie.


Na zdjęciu: Obecność Jakuba Dyjasa bez wątpienia doda smaku ligowej rywalizacji.

Fot. Norbert Barczyk/Pressfocus

1. kolejka, 13.09.: Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki – Palmiarnia Zielona Góra, Dekorglass Działdowo – Uczelnia Państwowa Zamość, Energa Manekin Toruń – Olimpia-Unia Grudziądz, 3S Polonia Bytom – AZS AWFiS Balta Gdańsk, Dojlidy Białystok – Poltarex Pogoń Lębork (wszystkie 16.00), Lotto Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz – Fibrain KU AZS Politechnika Rzeszów (18.00); pauzuje Sokołów S.A. Jarosław.

Komentarze