To już pewne. Bartosch Gaul trenerem Górnika!

W piątek przed południem w Zabrzu oficjalna prezentacja nowego trenera zabrzańskiej jedenastki.


Stało się tak, jak pisaliśmy już kilka dni temu, nowym trenerem zespołu z Zabrza został Bartosch Gaul. W piątek po raz pierwszy spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej w siedzibie klubu, a potem poprowadzi zespół w drugim letnim sparingu.

Niemiecka szkoła

W poprzedni wtorek zarząd Górnika niespodziewanie zwolnił Jana Urbana. Od tego momentu w zabrzańskim klubie trwało bezkrólewie i było nerwowo. Zdezorientowani byli kibice 14-krotnego mistrza Polski, zdezorientowani sami piłkarze. Mówił nam o tym niedawno choćby Erik Janża.

– Odejście Jana Urbana na pewno było szokiem i zaskoczeniem. Myślę, że w tym zakończonym sezonie zrobiliśmy dobry wynik, nie wyglądało to źle. Może nie najlepiej zaczęliśmy rozgrywki, ale potem pokazaliśmy jakość i swój styl gry. Szkoda, szkoda że Jana nie ma już z nami. Ten pierwszy sezon był dla niego takim poznaniem nas wszystkich, teraz – gdyby zrobił swoje transfery – to byłoby pewnie lepiej. Jest jednak jak jest.

My zawodnicy niewiele możemy tutaj zrobić. Mamy zrobić swoje, wykonać swoją pracę. Mam nadzieję, że będzie jednak dobrze, bo mamy niezłą drużynę. Brakuje jeszcze kilku stoperów, ale jest jeszcze czas. Ja jestem optymistą – mówił doświadczony zawodnik, który być może w nowym sezonie będzie kapitanem Górnika. Tutaj decyzję ma jednak podjąć nowy szkoleniowiec, w tym wypadku Bartosch Gaul.

Kim jest nowy trener Górnika? Pisaliśmy już, że urodził się w Bytowie, skąd wyemigrował do Niemiec z rodzicami. Tam skończył edukację, także tą trenerską. Mimo, że ma dopiero 34-lata, to już jednak jakieś doświadczenie. W Schalke 04 Gelsenkirchen prowadził młodzież. Z drużyną do lat 19 w sezonie 2014/15, jako asystent doświadczonego trenera Norberta Elgerta zdobył nawet mistrzostwo Niemiec w tej kategorii wiekowej. Od 2018 roku prowadził rezerwy 1.FSV Mainz 05 w Regionallidze czyli na czwartym poziomie rozgrywkowym.

W poprzednim sezonie skończył z nimi na 5 miejscu. Kilka tygodni temu był nawet brany pod uwagę, jako pierwszy trener Schalke 04, ale ostatecznie funkcję tę powierzono Frankowi Kramerowi.

Zadebiutuje z Puszczą

Gaul uchodzi za szkoleniowca nowej fali w niemieckim futbolu. Z klubu z Moguncji wywodzi się też nie kto inny, jak Jurgen Klopp. Menedżerem nowego trenera Górnika jest zresztą ta sama osoba, która reprezentuje samego trenera Liverpool FC czyli Marc Kosicke. Być może dlatego rozmowy były tak długie i trudne.

Przypomnijmy, że oprócz Gaula na trenerskiej giełdzie przewijały się nazwiska innych szkoleniowców, jak byłego selekcjonera reprezentacji Polski Adama Nawałki, Słowaka Michala Gasparika czy doświadczonego niemieckiego szkoleniowca Mirko Slomki. Ostatecznie postawiono na Bartoscha Gaula, co potwierdził nam w czwartek po południu prezes Górnika Arkadiusz Szymanek.

O szczegółach umowy dowiemy się dzisiaj, ale wiadomo, że kontrakt został podpisany na dłużej niż jeden sezon. W piątek po południu nowy szkoleniowiec zadebiutuje na ławce trenerskiej podczas drugiego letniego sparingu „górników”. Po południu zabrzanie o godzinie 16.00 na swoim bocznym boisku zmierzą się z pierwszoligową Puszczą Niepołomice. Pierwszy letni sparing zabrzanie wygrali z Górnikiem Brzeszcze (liga okręgowa) 8:0. Teraz na takie strzelanie nie ma co liczyć, aczkolwiek wszyscy zawodnicy na pewno będą się chcieli pokazać przed nowym szkoleniowcem.


Na zdjęciu: Bartosch Gaul niemieckie Mainz zamienia na polską ekstraklasę i Górnika.

Fot. www.mainz05.de

Komentarze