Tour de Pologne ruszy w Chorzowie

Tour de Pologne rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie, dokładnie w rocznicę śmierci Bjorga Lambrechta – poinformował dyrektor wyścigu Czesław Lang.


22-letni belgijski kolarz będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej (do lat 23), a numer 143, z którym startował, zostanie zastrzeżony.

Lambrecht zginął na 3. etapie ubiegłorocznego wyścigu z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to pierwszy śmiertelny wypadek kolarza. – Historia napisała nieprawdopodobny scenariusz. Rok temu młodziutki Lambrecht startował właśnie ze Stadionu Śląskiego i potem tragicznie zginął. Tak się złożyło, że wystartujemy 5 sierpnia i właśnie w Chorzowie. To chyba przeznaczenie – powiedział Lang.


Czytaj jeszcze: Dobry kalendarz Majki


Edycja numer 77 Tour de Pologne ma być pierwszym wyścigiem etapowym najwyższej kategorii (World Tour) po blisko pięciomiesięcznej przerwie wywołanej pandemią. Swój udział potwierdzili m.in. triumfator z 2014 roku Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), zwycięzca ubiegłorocznego Giro d’Italia Kolumbijczyk Richard Carapaz (Ineos) oraz aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen (Trek-Segafredo). Skrócony z siedmiu do pięciu etapów wyścig odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia.

Trasa zostanie zaprezentowana 1 lipca. Lang potwierdził, że wyścig odbędzie się bez publiczności, bez Stref Kibica i trybun.

W trzech ostatnich latach Tour de Pologne rozpoczynał się etapem ze startem i metą w Krakowie, a kończył w Bukowinie Tatrzańskiej.

Fot. Rafał Rusek/PressFocus

Komentarze