Zobacz
Do góry

Trener został… doradcą

Piotr Przybecki nie jest już formalnie trenerem reprezentacji mężczyzn. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.

(t, PAP)

Decyzję potwierdził oficjalnie Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Jak podano w poniedziałek, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. „Andrzej Kraśnicki – prezes ZPRP – spotkał się z trenerem Piotrem Przybeckim i osobiście poinformował o stanowisku zarządu z dnia 23 lutego 2019 r. „Zarząd przychylił się do nowego stanowiska Rady Trenerów, zgodnie z którym obowiązkiem trenera reprezentacji Polski jest stała praca w strukturach związku i konieczność nadzoru wszystkich reprezentacji narodowych w pionie męskim. Piotr Przybecki – ze względu na sytuację osobistą – nie ma możliwości realizacji tych uwarunkowań” – podano w komunikacie krajowej federacji.

Zacytowano także Kraśnickiego, który podziękował Przybeckiemu za zaangażowanie i dotychczasową pracę. „Z całą pewnością ten czas nie był zmarnowany i efekty pracy trenera będą procentować w przyszłości. Rozstajemy się w zgodzie. Naszym wspólnym celem jest rozwój polskiej piłki ręcznej” – podkreślił szef ZPRP.

Jak dodano w oświadczeniu, do końca czerwca Przybecki będzie… doradzał Kraśnickiemu w sprawach sportowych. Nic nie wiadomo o dalszym losie Pawła Nocha, asystenta selekcjonera.

Biało-czerwoni czekają na 13 tysięcy

Ze szkodą dla kadry

Jako pierwszy o sobotniej decyzji zarządu ZPRP poinformował w niedzielę „Przegląd Sportowy”, a w rozmowie z PAP potwierdził ją odpowiedzialny za pion szkolenia wiceprezes Zygfryd Kuchta. Jak tłumaczył, powodem było to, że reprezentacja na obecnym etapie potrzebuje kogoś na stałe obecnego w kraju, a nie szkoleniowca, który łączyłby prowadzenie drużyny narodowej z pracą w zagranicznym klubie. 31 stycznia 46-letni Przybecki, który kadrę prowadził od 18 maja 2017, podpisał obowiązujący od nowego sezonu kontrakt z niemieckim drugoligowcem VfL Luebeck-Schwartau.

– To w naszej ocenie nie będzie wpływało pozytywnie na wyjście z kryzysu i budowę drużyny. Wcześniej taką opinię w tej sprawie wydała Rada Trenerów, o której Piotr został poinformowany. Uważaliśmy, że tego rodzaju forma pracy będzie ze szkodą dla kadry. My, jako Rada Trenerów, nie wyobrażamy sobie prowadzenia zespołu narodowego z oddali. Oczywiście są przypadki łączenia obowiązków, ale uważamy, że nasza drużyna jest na takim etapie, że wymaga dużej uwagi ze strony selekcjonera – uzasadnił Kuchta decyzję zarządu.

Teraz Szmal i Rombel

Jeszcze w piątek na stronie związku pojawiła się informacja o konsultacji szkoleniowej w Płocku, która od 3 marca miała się odbywać pod okiem Przybeckiego. Informację o tym opatrzono zdjęciem szkoleniowca. Zastąpić go mają pracujący z drugą reprezentacją Patryk Rombel i były legendarny bramkarz reprezentacji Sławomir Szmal, którzy prawdopodobnie poprowadzą kadrę w czterech pozostałych spotkaniach kwalifikacji mistrzostw Europy – w kwietniu z Niemcami (10 kwietnia w Gliwicach i trzy dni później w Halle) oraz w czerwcu z Kosowem i Izraelem.

 

Na zdjęciu: Jeszcze dwa tygodnie temu Piotr Przybecki opowiadał o najbliższych planach kadry i kwietniowym meczu z Niemcami w Gliwicach…

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w piłka ręczna

 • KPR Ruch Chorzów. Zagrają o 6 punktów

  W Chorzowie z niecierpliwością czekają na mecz, w którym wszystko będzie funkcjonowało jak należy i przełoży się na korzystny wynik.

  mar18 września 2019
 • Sił na pół godziny

  Przez 30 minut zanosiło się na to, że z Kielc NMC Górnik wróci z podniesiona głową. Jednak druga połowa to wrażenie...

  Tomasz Mucha11 września 2019
 • Trudniej już nie będzie

  Po dwóch zwycięstwach w Zabrzu pierwszy wyjazd NMC Górnika to nie lada wyzwanie - na terenie broniącego tytułu PGE Vive Kielce.

  tom11 września 2019
 • PGNiG Superliga kobiet. Zawodowa, okrojona

  W nowej formule, oprawie i w tylko 8-zespołowym składzie w sobotę rusza PGNiG Superliga kobiet. Tytułu broni Perła Lublin; co pokażą...

  Redakcja7 września 2019
 • Krzysztof Łyżwa, czyli uniwersalny rewolwerowiec

  Niechciany w Puławach Krzysztof Łyżwa był jednym z bohaterów Górnika w wygranym meczu z Gwardią Opole.

  Tomasz Mucha5 września 2019
 • Górnik lepszy od Gwardii!

  W Zabrzu gospodarze pokonali w prestiżowej potyczce brązowych medalistów poprzedniego sezonu superligi 37:31.

  Tomasz Mucha3 września 2019
 • Bez rozgrzewki. Jak obcy, to mądrzejszy?

  Jest wiele przypadków, które kuszą czy wręcz zmuszają do zastanawiania się, czemu zaszczytne owoce rodzimej pracy konsumują w tak dużej mierze...

  Andrzej Grygierczyk1 września 2019
 • Dreszczowiec w Zabrzu. NMC Górnik wymęczył beniaminka

  W pierwszym meczu nowego sezonu PGNiG Superligi nerwowy NMC Górnik pokonał Grupę Azoty Tarnów 23:22.

  Tomasz Mucha31 sierpnia 2019
 • Czyja rewolucja zwycięży na parkiecie

  Rusza 63. sezon rywalizacji o mistrzostwo Polski, a czwarty profesjonalnej PGNiG Superligi. Czy Orlen Wisła Płock – a może ktoś inny...

  Tomasz Mucha30 sierpnia 2019