Trenerskie osobowości PlusLigi. Charyzmatyczny Serb

W tym roku PlusLiga świętuje 20 lat istnienia. Od sezonu 2000/01 rozgrywki o mistrzostwo Polski mężczyzn toczą się pod egidą Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, a obecnie Polskiej Ligi Siatkówki. Z tej okazji przypominamy kilka zagranicznych trenerskich gwiazd, które prowadziły nasze zespoły.


To nazwisko zna każdy, jeśli choć trochę interesuje się siatkówką. Przez lata wraz ze starszym bratem, Władimirem, decydowali o losach reprezentacji Jugosławii, Serbii i Czarnogóry oraz samej Serbii.

W swojej karierze Nikola Grbić zdobył niemal wszystko. Sukcesy w reprezentacji rozpoczął od brązowego medalu igrzysk w Atlancie w 1996 r. Cztery lata później był już mistrzem olimpijskim, gdy Jugosławia okazała się bezkonkurencyjna w Sydney.

W 2001 r. został mistrzem Europy, a przez tamtą dekadę zdobywał kolejne medale mistrzostw Starego Kontynentu czy Ligi Światowej. Jedyny medal, którego mu brakowało, to ten z mistrzostw świata. Swoje marzenie spełnił na zakończenie reprezentacyjnej kariery, gdy podczas mundialu we Włoszech w 2010 r. zdobył brąz.

Kariera klubowa młodszego z braci Grbiciów również obfitowała w sukcesy. Większość kariery spędził we Włoszech, gdzie zdobył najcenniejsze trofea zarówno w kraju, jak i w Europie. Po niemal 20 latach opuścił Italię i ostatni sezon spędził w rosyjskiej Superlidze, grając w barwach Zenitu Kazań.

Niebywałe doświadczenie jednego z najlepszych rozgrywających w historii połączone z charyzmą i charakterem sprawiło, że Nikola Grbić szybko przeszedł w rolę trenera i to bardzo pożądanego na rynku. Niemal prosto z boiska objął Sir Safety Perugia, którą doprowadził do brązowego medalu mistrzostw Włoch.

W 2015 r. rozpoczęła się jego czteroletnia przygoda z reprezentacją Serbii. Była bardzo obiecująca, bowiem w pierwszym sezonie ekipa z Bałkanów sięgnęła po srebro Ligi Światowej, a rok później wygrała te rozgrywki. Serbom nie udało się jednak zakwalifikować do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, co Grbić uznał za wielką porażkę.

Mimo to nadal prowadził reprezentację, z którą zdobył w 2017 r. brąz rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy. Jego przygoda z reprezentacją zakończyła się w 2019 r., gdy po raz drugi z rzędu Serbowie przegrali olimpijskie kwalifikacje, tym razem do Tokio.

Nikola Grbić od 2016 r. pracę z reprezentacją Serbii łączył z obowiązkami w klubie Calzedonia Werona. Po zakończeniu przygody z kadrą narodową zamierzał powrócić na stałe do ukochanych Włoch i pracować tam przez lata. Wszystko zmieniło się jednak w 2019 r., gdy dostał ofertę z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

– Kontrakt w Weronie miałem jeszcze na kolejny sezon, jednak propozycję z Kędzierzyna-Koźla postanowiłem przyjąć. Mogę pracować gdziekolwiek i dla mnie modyfikacja planów nie była wielkim problemem, ale dla mojej rodziny już tak.

Moje dzieci chodzą do szkoły we Włoszech i dla nich każdorazowa zmiana właśnie szkoły, przyjaciół i środowiska jest sporym przeżyciem. Ustaliliśmy jednak, że spróbuję swoich sił w Polsce, bo zawsze chciałem to zrobić – mówił Nikola Grbić tuż po podpisaniu kontraktu.


Czytaj jeszcze: Skrajne opinie


Serbski szkoleniowiec wniósł dużo świeżego powietrza do kędzierzyńskiej drużyny, ale też i całej ligi. Obecność takiej persony w PlusLidze jeszcze bardziej podniosła jej prestiż. Nikola Grbić z powodzeniem prowadził ZAKSĘ, która od pierwszej do ostatniej rozegranej kolejki była w czołówce, a długo nawet na pierwszym miejscu i miała duże szanse na mistrzostwo Polski.

Rozgrywek nie dokończono, ale Serb przedłużył kontrakt na kolejny sezon, w którym chce do swojej bogatej kolekcji dopisać kolejne sukcesy, mistrzostwo i Puchar Polski.

– Z mojej perspektywy praktycznie na każdej płaszczyźnie ZAKSA jest bliska perfekcji i to były powody, dla których podjąłem decyzję, aby kontynuować tę przygodę. Cieszę się, że zostaję na kolejny sezon, bo mamy tutaj coś do zrobienia – podsumował swoją decyzję sympatyczny Serb.

Michał Kalinowski


NIKOLA GRBIĆ

Ur. 6.09.1973 r. w Zrenjaninie

Kariera trenerska: Sir Safety Perugia (2014-15), reprezentacja Serbii (2015-19), Calzedonia Werona (2016-19), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2019-).
Sukcesy trenerskie: brąz mistrzostw Europy (2017) złoto Ligi Światowej (2016), srebro Ligi Światowej (2015), brąz mistrzostw Włoch (2015).

Fot. Łukasz Laskowski/Pressfocus