Trenerskie osobowości PlusLigi. W Jastrzębiu wspominają

W tym roku PlusLiga świętuje 20 lat istnienia. Od sezonu 2000/2001 rozgrywki o mistrzostwo Polski mężczyzn toczą się pod egidą Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, a obecnie Polskiej Ligi Siatkówki. Z tej okazji przypominamy kilka zagranicznych trenerskich, które prowadziły nasze zespoły.

Na początku XXI wieku był jednym z najpopularniejszych szkoleniowców pracujących w polskiej siatkówce i pierwszym trenerem zza granicy, który sięgnął po mistrzostwo Polski. Zadebiutował jako szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla, ale z Polską został na dłużej.

Pracował także z siatkarkami z Kalisza czy Bielska-Białej. Był również jednym z faworytów do objęcia posady selekcjonera reprezentacji Polski, ale ostatecznie pełnił w niej rolę asystenta Stanisława Gościniaka. Słowak z biało-czerwonymi był m.in. na igrzyskach olimpijskich w Atenach.

Siatkówka była obecna w życiu Igora Prielożnego od najmłodszych lat. Jego ojciec Duszan był wybitnym sędzią siatkarskim, a następnie Prezydentem Europejskiej Federacji Siatkówki (CEV). On sam uchodził za niezwykle uzdolnionego siatkarza. Z reprezentacją Czechosłowacji zdobył m.in. tytuł wicemistrza Europy oraz brązowy medal Pucharu Świata.

Następnie zajął się szkoleniem, ale w swojej ojczyźnie nie odnosił spektakularnych sukcesów. Prielożny zasłynął dopiero gdy rozpoczął pracę z reprezentacją Niemiec. W latach 90-tych XX wieku dwukrotnie doprowadził ją do najlepszej czwórki mistrzostw Europy. W międzyczasie zajmował się nawet siatkówką plażową i jeden ze swoich duetów doprowadził do mistrzostwa Europy.

Słowackiego szkoleniowca wypatrzyły władze Jastrzębskiego Węgla i postanowiły go ściągnąć do siebie przed sezonem 2003-2004. Śląski klub nie był faworytem rozgrywek, bowiem na niego wyrastały AZS Częstochowa czy AZS Olsztyn, które miały w końcu przyćmić dominatora tamtych czasów – Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którego odeszły największe gwiazdy. Mimo iż niewielu stawiało na jastrzębian, to ci pokazali doskonałą grę i wygrali rundę zasadniczą wyprzedzając bełchatowską Skrę.

W fazie play off Jastrzębie pokonało kolejno zespoły z Nysy i Częstochowy, a w finale podopieczni Igora Prielożnego rozprawili się z PZU AZS Olsztyn i sięgnęli po pierwsze i jak do tej pory jedyne złoto mistrzostw Polski. W kolejnym sezonie tak dobrze już nie było i Słowak w połowie sezonu pożegnał się z Jastrzębiem.


Czytaj jeszcze: Wsparcie dla selekcjonera


Sukces z Jastrzębskim Węglem spowodował, ze Prielożny znalazł się w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Tam biało-czerwoni zajęli jednak piąte miejsce, a on wraz ze Stanisławem Gościniakiem wkrótce przestali pełnić swoje funkcje.

Prielożny jednak nie opuścił Polski na zawsze, bowiem wrócił do niej kilka lat później. W 2007 roku sięgnął z Winiarami Kalisz po mistrzostwo i Puchar Polski. Następnie przeniósł się do Bielska-białej i tam z BKS-em sięgnął po Puchar i wicemistrzostwo kraju. Swój udział miał również w mistrzostwie Polski, choć nie pełny.

W sezonie 2009/10 prowadził zespół przez pierwszą część rozgrywek, ale następnie został zwolniony, a schedę przejął jego asystent Mariusz Wiktorowicz, który poprowadził BKS do złotego medalu.

Sympatyczny słowacki szkoleniowiec pojawił się w Polsce raz jeszcze, gdy w 2010 roku ponownie zawitał do Jastrzębia. Tym razem wielkiego sukcesu już nie osiągnął, ale kibice śląskiego klubu do dzisiaj są mu wdzięczni za jedyny złoty medal swojego zespołu.

Michał Kalinowski


IGOR PRIELOŻNY

ur. 25.02.1957 r. w Trnavie

Kariera trenerska: Slavia Bratysława (1981-86), II trener reprezentacji Niemiec (1986-89), trener reprezentacji Niemiec (1989-94), VKP Bratysława (1996-98), AoN HotVolleys Wiedeń (1998-2000 i 2009-10), Naefels (2001-02), Jastrzębski Węgiel (2003-06), II trener reprezentacji Polski (2004), Winiary Kalisz (2006-08), trener reprezentacji Czech (2006), BKS Aluprof Bielsko-Biała (2008-09), Jastrzębski Węgiel (2010), Al Nasr Dubaj (2012).

Sukcesy trenerskie: mistrzostwo Polski (2004), wicemistrzostwo Polski (2009), Puchar Polski (2009), mistrzostwo Austrii (2000), Puchar Austrii (2000).

Fot. Magdalena Kowolik/Pressfocus